Ασθένειες Πρόβλημα με καρδερίνα Major που ανασαίνει βαριά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chef21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Chef21

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2020
Μηνύματα
25
Πόλη
Ναύπλιο
Καλησπέρα σε όλους, καλές γιορτές με υγεία εύχομαι!
Έχω εδώ και δύο μήνες παρατήρησει ένα πρόβλημα με μία θυληκιά καρδερίνα που έχω Major εκτροφής... το πουλί δεν έχει καμία ένδειξη στην κοιλιά, καθόλου καρίνα ( ίσα ίσα που έχει λίπος) κανένα φούσκωμα, πολύ καλά κόπρανα και είναι φοβερά ευδιάθετη... το σύμπτωμα λοιπόν που έχει είναι πως ανασαίνει με ανοιχτό το στόμα όχι πάντα αλλά εκεί που με ανησυχεί είναι πως το βράδυ στον ύπνο κάτι την ενοχλεί και ανασαίνει πολύ βαριά με σπασμούς κάποιες στιγμές...σας λέω με κάθε ρίσκο πως το πουλί δεν απομονώθηκε από τα υπόλοιπα αλλά δεν έχω άλλο περιστατικό τόσο καιρό στα υπόλοιπα θηλυκά που συζεί...
 
Αρχικά στην περιοχή μου ( Αργολίδα) δεν υπάρχει πτηνίατρος και δεύτερον λόγω Covid αδύνατη η μετακίνηση.. ευχαριστώ πολύ πάντως
 
Αρχικά στην περιοχή μου ( Αργολίδα) δεν υπάρχει πτηνίατρος και δεύτερον λόγω Covid αδύνατη η μετακίνηση.
Η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις είναι να την βάλεις σε ατομικό κλουβί.
Στρώσε αλουμινόχαρτο στον πάτο του κλουβιού και μάζεψε πρωινές - μεσημεριανές- απογευματινές κουτσουλιές.
Επικοινώνησε με το παρακάτω διαγνωστικό για να σου δώσουν περισσότερες οδηγίες και να ενημερωθείς για το κόστος εξέτασης.
Η αποστολή των δειγμάτων κουτσουλιάς γίνεται ταχυδρομικώς.
 
Εννοείται ότι δεν είναι φυσιολογική, αλλιώς ποιος ο λόγος να ανοίξω το θέμα...
 
ας λέω με κάθε ρίσκο πως το πουλί δεν απομονώθηκε από τα υπόλοιπα αλλά δεν έχω άλλο περιστατικό τόσο καιρό στα υπόλοιπα θηλυκά που συζεί...

Aν συμφωνεις οτι δεν ειναι φυσιολογικη τοτε δεν θα επρεπε να συμβαινει το παραπανω.
 
Aν συμφωνεις οτι δεν ειναι φυσιολογικη τοτε δεν θα επρεπε να συμβαινει το παραπανω.
Εννοείται ότι δεν είναι φυσιολογική η συμπεριφορά ξανά γράφω! Με τι ακριβώς συμφώνησα? Και ξανά λέω πως ζήτησα άποψη- συμβουλή από το φόρουμ στη μη φυσιολογική συμπεριφορά μιας καρδερίνας η οποία έχει υγιέστατη κλινική εικόνα... Τι ακριβώς δεν εξηγώ σωστά?
[automerge]1608241300[/automerge]
@Chef21 Με πόσα πουλιά ήρθε σε επαφή;
Είναι εδώ και δύο μήνες με 5 ακόμη θυληκά πουλιά!
 
@Chef21 Ο @Tony Forpus δε σου ειπε κατι περιεργο για να απευθυνθείς με τετοιο τροπο!Το θεμα δε ειναι ομως αυτο

Η γνωμη μου ειναι να προβουν εξετάσεις στα πουλακια για να προλαβεις τυχον ασθενειες εδω ειναι κάποιοι ειδικευόμενοι γιατροι αν σε ενδιαφερει :
ειδάλλως στελνεις κουτσουλιες εδω:
 
Δεν απευθύνθηκα με κανένα περίεργο τρόπο, παρόλα αυτά σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές όλους σας
 
Τωρα ειδα οτι ειχαν γραφτει πιο επανω!
Τοτε λογικα καποια φωτογραφια τις κουτσουλιες τι να πω!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1608243699[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
το σύμπτωμα λοιπόν που έχει είναι πως ανασαίνει με ανοιχτό το στόμα όχι πάντα αλλά εκεί που με ανησυχεί είναι πως το βράδυ στον ύπνο κάτι την ενοχλεί και ανασαίνει πολύ βαριά με σπασμούς κάποιες στιγμές

έχει υγιέστατη κλινική εικόνα


Μαλλον μπερδευεις το τι σημαινει κλινικη εικονα ή καλη κλινικη εικονα γιατι αυτοαναιρεισαι απο την περιγραφη που δινεις,οποτε καλως αναρωτιεσαι τι δεν εξηγεις σωστα.
 
@Tony Forpus Έγινε, ας πούμε ότι το μπερδεύω, εκτός λοιπόν από τον κύριο που ειρωνεύεται, υπάρχει κάποιος άλλος κύριος εδώ που μπορεί να βοηθήσει?
 
Κανεις δεν μπορει να σε βοηθησει εδω στο φορουμ,γιατι κανενας δεν ειναι πτηνιατρος.
Εδω μονο εικασιες μπορουν να γίνουν.

Αν θελεις να λυσεις το προβλημα σου και να παρεις σωστες απαντήσεις,θα πρεπει ειτε να παρεις την γνωμη πτηνιατρου ειτε να απευθυνθείς σε καποιο διαγνωστικο εργαστηριο.
 
Κανεις δεν μπορει να σε βοηθησει εδω στο φορουμ,γιατι κανενας δεν ειναι πτηνιατρος.
Εδω μονο εικασιες μπορουν να γίνουν.

Αν θελεις να λυσεις το προβλημα σου και να παρεις σωστες απαντήσεις,θα πρεπει ειτε να παρεις την γνωμη πτηνιατρου ειτε να απευθυνθείς σε καποιο διαγνωστικο εργαστηριο.
Το γνωρίζω απόλυτα πίστεψε με, όπως γνωρίζω και πως forum είναι ο τόπος δημόσιας συζήτησης,εν προκειμένω διαδικτυακής! Εγώ ζήτησα απλά τη γνώμη μου κάποιου χομπίστα,σε περίπτωση που έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο και μέσω της κουβέντας, να προσπαθήσουμε να κάνουμε μία προσέγγιση θα έλεγα εγώ και όχι εικασία! Παρόλα αυτά θα ξανά πω ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 
Back
Top