Ασθένειες Πρόβλημα με κουτσομύτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα ενώ είχα βάλει σπόρια στις ταίστρες είδα μετά από κάποια ώρα την κουτσομύτα να παλέυει να βγάλει κάτι από το στόμα της. Όπως φάνηκε δεν μπορούσε να σπάσει το καναβούρι και σπρώχνοντάς το με τη γλώσσα το σφήνωσε στο κάτω ράμφος στην άκρη του. Το έβγαλα με μια οδοντογλυφίδα κουνόντας το λίγο προς τα μέσα και μετά προς τα πάνω.Αν δεν το είχα δει τώρα μάλλον δεν θα μπορούσε ούτε να φάει ούτε νερό να πιει. Και εγώ με δυσκολία το έβγαλα ☹
 
Λάμπρο, τυχαία είδα τώρα αναπάντητο αυτό το θέμα σου τόσο καιρό. Τι έγινε; Είναι καλά το πουλάκι; Ήταν τυχαίο περιστατικό αυτό;
 
Έχει κάποια ατέλεια αυτό το πουλάκι και γι' αυτό το έπαθε έτσι;
 
Ναι έχει τσακισμένο το πάνω ράμφος δυστηχώς Μαρία. Πρώτη με δεύτερη μέρας που ήτανε μάλλον πατήθηκε και από το νύχι της κανάρας έγινε;Να το χτύπησε ο αρσενικός δεν νομίζω. Δεν θα μάθω πως έγινε. Και την ημέρα που της μπήκε δαχτυλίδι η μάνα την πέταξε από την φωλιά. Ευτυχώς γύρισα στο σπίτι σύντομα και το είδα στη σχάρα. Έχει σωθεί από του χάρου τα δόντια. Θα δείξω φωτογραφίες. Πάντως όσο περνάει ο καιρός αλλάζει μορφές το ράμφος γιατί είναι άσχημα χτυπημένο. Τώρα η αριστερή του μεριά έχει κάνει σαν δοντάκι που λέμε. Θα δείξει πάντως φαίνεται να σιτίζεται.

I34Gab2.jpg
 
Ναι όλο το ράμφος εκεί λείπει Μαρία. Σκέψου όπως το βλέπεις γέρνει προς τα αριστερά κιόλας.Απορώ πως έχει επιβιώσει. Πάντως όπως είχε πει ο @misalouris έχει μια περίεργη ομορφιά.Απλά αν το δεις από κοντά το λυπάσαι. Μακάρι να συνεχίσει να σιτίζεται όπως τώρα. Εδώ και άλλη μια φωτογραφία όταν ήτανε στη φωλιά.
wY8zg1i.jpg
 
Α το έχετε συζητήσει, δεν το θυμάμαι. Το ταΐζεις ειδικούς, πιο μαλακούς σπόρους Λάμπρο;
 
Όχι Μαρία. Κανονικά σποράκια. Της είχα βάλει τη σκόνη που είναι pellets αλεσμένο πολύ καλής ποιότητας όταν ήτανε πιο μικρή αλλά ακούμπησε και δεν δοκίμασε καν. Τώρα θα δούμε, ακριβώς τί τρώει δεν μπορώ να ξέρω γιατί είναι με ένα άλλο πουλάκι μαζί που πιθανών και αυτό θηλυκό είναι οπότε δεν μπορώ να ξεχωρίσω από τα φλούδια ποιό τρώει τί; Δείχνει να τρώει πάντως με έναν ιδιαίτερο τρόπο αλλά το παλεύει :)
 
Πάντως όπως είχε πει ο @misalouris έχει μια περίεργη ομορφιά.
Μοναδικά περίεργη ομορφιά.
Όλα τα πλάσματα με "ιδιαιτερότητες" έχουν ξέχωρη θέση στην καρδιά μου.
 
Και στη δική μου Γιάννη.
Ακόμα ψάχνω όνομα να της βρω γιατί το κουτσομύτα είναι πικρό που την λέω συνέχεια όταν θέλω να την περιγράψω.
Μάλλον το Ειρήνη έχω στο μυαλό μου :)
 
Σίγουρα έχει τη δική της μοναδική ομορφιά, αλλά Λάμπρο μου θα πρέπει να την έχεις πάντα το νου σου! Ακόμα και όταν λείπεις για λίγες μέρες θα πρέπει κάποιος να ελέγχει καθημερινά αν πάλι έπαθε κάποιο ατύχημα λόγου του ράμφους της. Για το αν σιτίζεται όπως λες, έχεις ελέγχει την καρίνα της;

*Πάντως οι γονείς φωτοτυπικά ήταν! Και τα 3 τα μικρά φωτοτυπία είναι! Να τα χαίρεσαι!
 
Νομιζω εμεις πρεπει να συμπεθερεψουμε..

Κουτσομυτα εσυ... Στραβομυτη εγω ..
Πραγματικά αν δω ότι μπορεί ίσως και να την έβαζα.
Για το αν σιτίζεται όπως λες, έχεις ελέγχει την καρίνα της;
Ναι Αλίκη μια χαρά είναι μη σου πω πιο παχουλή και από την κίτρινη.
Πάντως οι γονείς φωτοτυπικά ήταν! Και τα 3 τα μικρά φωτοτυπία είναι! Να τα χαίρεσαι!
Η κουτσομύτα είναι ολόιδια η μάνα της. Μόνο πράσινο έχει. Τα άλλα δυο έχουνε και λίγο κίτρινο στην κοιλιά και το τέταρτο κίτρινο.
Πως βγήκανε 3 θηλυκές 1 αρσενικός θα μου πείτε;Έλειπε φωτισμος; 😛
 
Πραγματικά αν δω ότι μπορεί ίσως και να την έβαζα.
Αν είναι το πρόβλημα στο ράμφος των δύο μικρών είναι από στραβοπάτημα στη φωλιά, να ζευγαρώσουν! Έχουν και αυτά δικαίωμα! Αλλά αν είναι κάτι γενετικό δυστυχώς δεν το ρισκάρεις... ☹

Ναι Αλίκη μια χαρά είναι μη σου πω πιο παχουλή και από την κίτρινη.
Βρε την λαίμαργη!

Πως βγήκανε 3 θηλυκές 1 αρσενικός θα μου πείτε;Έλειπε φωτισμος; 😛
😀 για δες αυτό το θέμα. Μάλλον έκανε πολύ ζέστη! Πάντως και εγώ φέτος μάλλον έχω πιο πολλά θηλυκά ενώ όλες τις άλλες χρονιές τα αρσενικά ήταν πολύ περισσότερα απ τα θηλυκά!
 
Back
Top