Γενικά Πρόβλημα με κτηνίατρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Wei
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Wei

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουλ 2022
Μηνύματα
5
Πόλη
Ηράκλειο
Μετά απο κάμποσο ψάξιμο και διάφορα τηλεφωνήματα που έκανα για να βρώ κάποιον που να εξειδικεύεται σε πτηνά, βρήκα έναν κτηνίατρο στο Ηράκλειο Κρήτης, τον οποίο πρότεινε ένα μέλος μιας ομάδας στην οποία είμαι. Αφού μίλησαμε και μου επιβεβαίωσε οτι αναλάμβανει παπαγάλους και οτι μπορεί να κάνει εξετάσεις και οτι άλλο χρειάζεται, μιας και εξειδικεύεται σε εξωτικά ζώα, κλείσαμε ραντεβού. Στο κτηνιατρείο, είδα οτι δεν ήξερε πως να πιάσει τον παπαγάλο και να τον ακινητοποιήσει, μου ζητούσε απο εμένα να τον βοήθησω σε αυτό το κομμάτι, οι εξετάσεις τελοσπάντων που ήθελα δεν έγιναν. Στο κόψιμο των νυχιών, της έκοψε παραπάνω και άρχισε να τρέχει αίμα, αλλα ο κτηνίατρος δεν ήξερε απο που έβγαινε τόσο αίμα και είπε οτι δεν ήταν απο το νύχι. Μετά που έφυγα απο το κτηνιατρείο έτρεχε ακόμη περισσότερο αίμα, μόνο μετά απο μερικά λεπτά σταμάτησε και τώρα την επιβλέπω. Το θέμα είναι οτι δεν βρίσκω κτηνιατρους στο Ηράκλειο Κρήτης που να αναλαμβάνουν παπαγάλους, έχω ψάξει, αν κάποιο μέλος γνωρίζει και έχει πάει πρόσφατα το παπαγάλακι του, ας μου πει παρακαλώ και εμένα.
Παρακάτω έχω και κάποιες φωτογραφίες με το αίμα που έφυγε.
 

Συνημμένα

  • 292738615_912472933006767_3142901352279593264_n.webp
    292738615_912472933006767_3142901352279593264_n.webp
    218,1 KB · Προβολές: 24
  • 292835381_365564129045660_8313071814242124761_n.webp
    292835381_365564129045660_8313071814242124761_n.webp
    119,4 KB · Προβολές: 24
  • 293072985_414424433963731_2299416483144253366_n.webp
    293072985_414424433963731_2299416483144253366_n.webp
    41 KB · Προβολές: 24
Δες αυτό. Αναφέρονται 2 πτηνιατροι στο Ηράκλειο. Ποιος ήταν ο πτηνιατρος που πήγες;
Έχει λερώσει το πρόσωπο κ τον λαιμό του από τα κάγκελα που σκαρφαλώνει ή πειράζει το νυχι με το ράμφος του; Περαστικά του. Του έβαλε κάτι στην πληγή; Εγώ θα έβαζα αραιωμένο μπεταντιν.
 
@MARY58 Του έβαλε κάτι για να σταματήσει, έμοιαζε με Powder, το σκούπιζε και με γάζα. Δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω τον πτηνίατρο, πάντως στο vet medica που το είχαν προτείνει μέλη εδώ, δεν πήγα, γιατί έχει φύγει η κτηνίατρος που ήταν εκεί..Ο παπαγάλος πείραζε λίγο το πόδι του, σαν να το καθάριζε. Ευχαριστούμε για τα περαστικα
 
@Wei όντως μπορείς να τον αναφέρεις αλλά όπως εσύ αισθάνεσαι άνετα. Πτηνιατρος ήταν ή κτηνίατρος; Υπάρχει κ η πτηνιατρος Παρασύρη στη λίστα εκτός από του vet Medica. Στο υπόψην. Συνεχίζει να τρέχει αίμα;
 
@MARY58 Δεν βλέπω να βγαίνει άλλο αίμα ευτυχώς. Στην Πλ. Ελευθερίας βρίσκεται το συγκεκριμένο κτηνιατρείο. Είναι κτηνίατρος, που αναλαμβάνει και παπαγάλους και έχει κάνει μεταπτυχιακό πάνω σε εξωτικά ζώα. Η Παρασύρη δεν κάνει λέει εξετάσεις αίματος που ήθελα εγώ και οι τιμές για καλλίεργεια περιττωμάτων και για κλινική εξέταση, είναι λίγο τσιμπημένες.
 
έχει κάνει μεταπτυχιακό πάνω σε εξωτικά ζώα
Αν δεν ξέρει ούτε να το κρατήσει, να το χαίρεται το μεταπτυχιακό!

. Η Παρασύρη δεν κάνει λέει εξετάσεις αίματος που ήθελα εγώ και οι τιμές για καλλίεργεια περιττωμάτων και για κλινική εξέταση, είναι λίγο τσιμπημένες.
Δες αυτό. Ξέρω ότι μπορείς να στείλεις τις κουτσουλιές του. Τώρα για εξετάσεις αίματος, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Γιατί τα ήθελες; Είδες κάτι;
 
@MARY58 Αυτό ακριβώς...
Σε ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω αυτό μου που έστειλες. Οι εξετάσεις θέλω να γίνουν προληπτικά, για να ξέρω οτι όλα ειναι οκ, γνωρίζω οτι πρέπει κάθε χρόνο να γίνονται προληπτικά διάφορες εξετάσεις.
 
πρέπει κάθε χρόνο να γίνονται προληπτικά διάφορες εξετάσεις.
Αυτό δεν το ξέρω. Επειδή έχω καναρινι τον έχω από κοντά κ εάν δω κάτι περίεργο κ ανησυχητικό θα πάω στην πτηνιατρο. Εάν αυτό που λες ισχύει για τους παπαγάλους, δεν το ξέρω.
 
@Wei περαστικά να είναι! 🧿 Έχω και εγώ άσχημη εμπειρία από γιατρό και από την εμπειρία μου ένα κατάλαβα, οταν ένας γιατρός δεν ξέρει ούτε να πιάσει ένα πτηνό πρέπει να το παίρνουμε και να φεύγουμε! Και να το κοινοποιούμε εννοείται για να προσέχουν και άλλοι! Δε νοείται να πηγαίνεις για κάτι τόσο απλό και να φεύγεις με το πουλάκι τραυματισμένο!😡 Και πάλι περαστικά και εύχομαι να βρεις τον γιατρό που του αξίζει να λέγεται γιατρός!
 
@MARY58 Κάλο είναι βέβαια να μη ταλαιπωρείς το ζωάκι άδικα, αλλα ήθελα να βεβαιωθώ οτι είναι όλα είναι νορμαλ, ήθελα και να συζητήσω κάποια πράγματα που παρατηρούσα στον παπαγάλο, π.χ μερικές φορές φταρνιζόταν ή το κλουβί είχε μερικά πούπουλα (ήξερα οτι μαδάνε συγκεκριμένους μήνες και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό να αλλάζει πούπουλα κάθε δυο μήνες, ξεκινώντας τέλη φθινοπώρου), αλλά τελικά έτσι όπως πήγαν τα πράγματα δεν συζητήσαμε τίποτα με τον κτηνίατρο.
[automerge]1657718293[/automerge]
@ΜΑΡΙΑαα Ευχαριστούμε πολύ! Ναι..και εκεί έφταιξα εγώ, έπρεπε να την πάρω να φύγουμε. Ένα μέλος μιας ομάδας στο φβ ανέφερε τον συγκέκριμενο κτηνίατρο και μάλιστα είπε οτι έκανε τέλεια την δουλειά του, γιατί είχε πάει ένα ρικνεκ που είχε κάταγμα στο πόδι.
 
Ένα μέλος μιας ομάδας στο φβ ανέφερε τον συγκέκριμενο κτηνίατρο και μάλιστα είπε οτι έκανε τέλεια την δουλειά του, γιατί είχε πάει ένα ρικνεκ που είχε κάταγμα στο πόδι.
Τι να πω ... Εάν δεν ήξερε να το πιάσει, τότε ή συγγενής του ήταν ο τύπος στο fb ή ο γιατρός κάνει δουλειά αρκεί άλλος να κρατά τον ασθενή!
 
@Wei αυτά γίνονται γιατί κανείς δεν περιμένει να συμβεί κάτι τέτοιο! Δεν φταις εσύ ο γιατρός φταίει που ενώ δεν ξέρει λέει πως ξέρει! Και είναι κρίμα να πρέπει να πάθεις για να μάθεις! Και πάλι περαστικά!
 
Όταν υπάρχει αιμορραγία βάζουμε αιμοστατικό, μπορεί να είναι βαμβάκι αιμοστατικό, σπρέυ ή ακόμα και corn flour...
Όσο για τον γιατρό δεν θέλω να τον χαρακτηρίσω αλλά πιστεύω πως και σε σκύλο πιθανότατα το ίδιο θα έκανε.
 
Back
Top