Αναπαραγωγή Πρόβλημα με μικρό καρδερινοκάναρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλημέρα παιδιά!

Αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα σχετικά με ένα μικρό καρδερινοκάναρο που έχω..
Το πιο μεγάλο είναι 13 ημερών και ήδη έχει βγει απο την φωλιά, μαζί με αυτο ακολούθησαν και τα άλλα 2 που έχουν διαφορά μιας μέρας..
Λοιπόν.. Το πρώτο με το τελευταίο πουλάκι έχουν 2 μέρες διαφορά, και γενικά ειναι πολύ μικρόσωμο από τα άλλα.. Δεν έχει ντυθεί πλήρως.. Αυτός ο πιτσιρικάς λοιπόν ζηλέυει τα άλλα μάλλον και κάνει πτώσεις..
Με το που πέφτει κάτω τσιρίζει γιατί πονάει..
ΤΙ μπορώ να κάνω τώρα με αυτό?
 
ΤΙ μπορώ να κάνω τώρα με αυτό?
Θα συνεχίσεις την καλή τροφοδοσία... Πολύ πλούσια, αυγό αυγοτροφή και χορταρικά.
Σε λίγες μέρες θα κινείται άνετα μόνο του.
Με το που πέφτει κάτω τσιρίζει γιατί πονάει..
Δεν τσιρίζει γιατί πονάει, τσιρίζει γιατί φοβάται εσένα όταν προσπαθείς να το βάλεις πίσω στη φωλιά.
Αν ένας νεοσσός βγει απ΄τη φωλιά και εμείς προσπαθήσουμε να τον βάλουμε πίσω, το πιο πιθανό είναι να βγουν και οι υπόλοιποι έξω από αυτή.
Αυτό έπαθες;
 
Θα συνεχίσεις την καλή τροφοδοσία... Πολύ πλούσια, αυγό αυγοτροφή και χορταρικά.
Σε λίγες μέρες θα κινείται άνετα μόνο του.

Δεν τσιρίζει γιατί πονάει, τσιρίζει γιατί φοβάται εσένα όταν προσπαθείς να το βάλεις πίσω στη φωλιά.
Αν ένας νεοσσός βγει απ΄τη φωλιά και εμείς προσπαθήσουμε να τον βάλουμε πίσω, το πιο πιθανό είναι να βγουν και οι υπόλοιποι έξω από αυτή.
Αυτό έπαθες;

Η τροφή είναι πολύ πλούσια!

Κ. Γιάννη πήγα να τους βάλω αυγό και τα βρήκα έξω..
9 μέρες ήμουν μέσα στο στρατόπεδο και έβαζαν οι γονείς μου αυγά κλπ..
Αλλά δεν μου είπαν καμιά από τις μέρες που έλειπα πως βγήκαν έξω τα πουλιά..

Εγώ απ'όλα τα πουλιά επέστρεψα πίσω στην φωλιά το μικρούλι..
 
Και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα στην πρώτη γέννα και αυτό που έκανα ήταν να κατεβάσω την φωλιά αρκετά χαμηλά ώστε να μπορούν να ξαναμπούν.
Έτσι έβγαιναν για μια βόλτα και μετά ξαναγύριζαν μέσα στην φωλιά τους!
 
Και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα στην πρώτη γέννα και αυτό που έκανα ήταν να κατεβάσω την φωλιά αρκετά χαμηλά ώστε να μπορούν να ξαναμπούν έτσι έβγαιναν για μια βόλτα και μετά ξαναγύριζαν μέσα στην φωλιά τους!

Το ίδιο έκανα κι εγω με τα καναρινάκια πριν λίγες μέρες..
 
Εγώ απ'όλα τα πουλιά επέστρεψα πίσω στην φωλιά το μικρούλι..
Αν αισθανθούν κρύο θα μπουν στη φωλιά μόνα τους.
Δεν μπορείς να φανταστείς τι μπορούν να κάνουν
 
Back
Top