Γενικά Πρόβλημα με μυρμήγκια

Νοκολετα

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2018
Μηνύματα
64
Καλησπέρα,
Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα με μυρμήγκια εντός του σπιτιού.Εχω δοκιμάσει όλους τους φυσικούς τρόπους απώθησης αλλά κάθε μέρα πάλι θα βρω λίγα μυρμηγκακια.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν τοποθετήσω παγίδες για μυρμήγκια όπως μου πρότειναν υπάρχει κίνδυνος να βλάψω το πουλί που έχω στο σπίτι; Πχ ξέρω ότι αεροζόλ δεν κάνει.Με τις άοσμες παγίδες έχουμε πρόβλημα;Γνωρίζει κάποιος;Θα είναι στον ίδιο χώρο στον οποίο έχω και το κλουβί.
Ευχαριστω
 
@Νοκολετα επειδη δεν ξερω πως να βαλω το link πηγαινε στις γενικες συζητησεις για πτηνα και κατω απο το δικο σου θεμα ειναι το post του @Γιαννης17 με τιτλο 'αντιμετωπιζω τιτανομεγιστο προβλημα με τα μυρμηγκια' συγνωμη αλλα δεν ξερω πως να βαλω το link ελπιζω να σε βοηθησα 😁 οποιος μπορει να βαλει το link μην ψαχνει η κοπελα γιατι εγω δεν ξερω! 🙄
 
Καλησπέρα Νικολέτα. Αντιμετώπιζα και εγώ τεράστιο πρόβλημα με τα μυρμήγκια πέρσι και μετά από άπειρες μεθόδους εξολόθρευσης κατέληξα στην απουελεσματικότερη που ήταν ψέκασμα με το fendona 6 SC της BASF. Τα μυρμήγκια δεν ξανά φάνηκαν από τότε και έκανε άριστη δουλειά σαν φάρμακο. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα είναι πολύ καλό φάρμακο. Τήρησε τις οδηγίες χρήσης του και όλα θα πάνε καλά. Ολόκληρο το θέμα μου εδώ : https://community.petbirds.gr/threa...ημα-με-τα-μυρμήγκια.36126/page-5#post-2447978
 
@Νοκολετα , απλώς να συμπληρώσω ότι πριν την αντιμετώπιση, καλό θα ήταν, αν γίνεται φυσικά, να εντοπίσεις τη φωλιά τους και εκεί να κανεις εφαρμογή του φαρμάκου που θα επιλέξεις.
 
Όντως μεγάλο πρόβλημα τα μυρμήγκια και χωρίς παρεξήγηση θα πω και το εξής:


Συζητούσαμε με φίλους κάποτε που βρήκαμε μυρμήγκια στο σπίτι. "Μην τα σκοτώνεις, είναι λεφτά τα μυρμήγκια" λέγαν οι παλιοί. Κι ήταν άραγε αυτός ένας τρόπος να μάθει ο άνθρωπος να σέβεται ή τουλάχιστον να μην αφαιρεί τη ζωή και του πιο μικρού πλάσματος;
 
@sarpijk ισχύει, το προτείνω κ ξεμπερδεύεις
[automerge]1596878209[/automerge]
@Giannisbox δεν νομίζω στους παλιούς να ίσχυε το θέμα συνείδησης! Ειδικά κάτι κοτουλες, πάπιες που είχα για πλάκα τις σφαζανε, θέμα δεισιδαιμονιας ήταν!
Και εγω τα λυπόμουν στην αρχή αλλά και τώρα, αλλά σε λίγο καιρό θα μένανε τα μυρμηγκια και θα έφευγα εγώ από το σπίτι!
Αν ξέρεις κάποιον άλλο τρόπο απομάκρυνσης τους ας τον μάθουμε κ εμείς! Φυσικα το ίδιο θα ισχύει για κατσαρίδες ποντίκια που όλα έχουν τον ρόλο τους στην φυση 🙄
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top