Αναπαραγωγή Πρόβλημα με νεοσσούς μούλους

Λέλος

Banned
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
272
Πόλη
Πάτρα
Να αναφέρω πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε σε τάισμα νεοσσών μούλων στο χέρι με βελόνα από την 7 ημέρα. Είχα τρείς φωλιές η μια με την άλλη 5 ημέρες διαφορά γεννημένα την 17 Φεβρουαρίου τα πρώτα. Από την 25 Φεβρουαρίου ταΐζω τέσσερα πουλιά 8 ημερών με KAYTEE, στην αρχή πιο «νερουλή» και μετά όσο περνά ο καιρός πιο πηχτή. Το ίδιο και τις άλλες δυο φωλιές. Είχα διαπιστώσει για πρώτη φορά πως τα πρώτα πουλιά δεν χόρταιναν με τίποτα, δηλαδή έσκουζαν «τσιβακίζοντας», δεν έδωσα σημασία και συνέχιζαν να μου ζητούν τάισμα στο στόμα ως και πριν μια εβδομάδα όπου και έχασα τα τρία. Οι υπόλοιπες φωλιές πάνε καλά και δεν βλέπω κάτι το ανησυχητικό. Τώρα έχουν σχεδόν απογαλακτίσει και είναι μια χαρά. Επειδή στην ετοιμασία της τροφής δεν νομίζω πως έγινε κάποιο λάθος(λάμβανα όλα τα απαραίτητα μέτρα καθαριότητας υγιεινής και φροντίδας ετοιμασίας τροφής) και επειδή τα πρώτα πουλιά φώναζαν με τα φτερά σηκωμένα ως περίπου 30 ημερών και ενώ τα τάιζα συνεχώς, ακόμα και μόλις περνούσα από μπρός τους που φώναζαν, θα ήθελα να μου πει κάποιος τι μπορεί με βάση την περιγραφή μου να έφταιξε. Παρεμπιπτόντως το ένα το πουλί που είναι και αρσενικό ακόμα και σήμερα είναι «μαζεμένο» λες και έχει εντερικά δεν ξέρω αν τα καταφέρει. Μήπως πρέπει να κάνω κάτι ή ήταν θέμα τύχης να γίνει ότι έγινε;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Μισό να τα βάλουμε σε μια σειρά.

Τα τρία μικρά που έχασες πριν μια εβδομάδα ήταν περίπου 25 ημερών;
Η θηλυκιά τα ταΐζε τα μικρά;
Τα μικρά πέθαναν με τι συμπτώματα;
Εντελώς ξαφνικά;
Σε μεγαλύτερα πουλιά έχεις παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα;
 
Τα πουλιά τα ταίζω πάντα απο 7-8 ημερών στο χέρι μακριά από κανάρα να μην ακούν τίποτα.
Τα συμπτώματα ήταν φουσκωμένα φτερά σαν να μη τα έπιανε η τροφή δεν είχαν όμως εντερικά η κοιλιά τους ήταν μια χαρά και μόνιμα φουσκωμένα
 
Η ευθύνη νομίζω πρέπει να εντοπιστεί στους γονείς
αυτών των νεοσσών.Αφ' ενός γιατί δεν τάισαν, αφ'ετέρου
γιατί κατά την γνώμη μου είναι οι φορείς κάποιων παρασίτων
που δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν οι νεοσσοί μιας και
η διατροφή απο την κανάρα ήταν ελλιπής. Ετσι δεν μεταφέρθηκαν
τα κατάλληλα αντισώματα στα νεαρά πουλιά. Δεν μπορώ να φανταστώ
οτι λιμοκτόνησαν αφού τα παρακολουθούσες και τα τάιζες συχνά.
Υ. Γ Το θέμα που δημιουργείται δεν είναι αν έχασες 3 πουλάκια,
είναι οτι κάνεις κάτι με το οποίο δημιουργείς πρόβλημα στους νεοσσούς γενικότερα.
 
Η ευθύνη νομίζω πρέπει να εντοπιστεί στους γονείς
αυτών των νεοσσών.Αφ' ενός γιατί δεν τάισαν, αφ'ετέρου
γιατί κατά την γνώμη μου είναι οι φορείς κάποιων παρασίτων
που δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν οι νεοσσοί μιας και
η διατροφή απο την κανάρα ήταν ελλιπής. Ετσι δεν μεταφέρθηκαν
τα κατάλληλα αντισώματα στα νεαρά πουλιά. Δεν μπορώ να φανταστώ
οτι λιμοκτόνησαν αφού τα παρακολουθούσες και τα τάιζες συχνά.
Μάκη τα πουλιά τα τάισα απο 7-8 ημερών να μην πάρουν το "κουίν" που λέμε, και τα τάισα όχι για να κερδίσω το ζευγάρι ή για να ξαναστρώσει η κανάρα αλλά για αυτό. Οι γονείς το ζευγάρι δεν είναι δικό μου και ξέρεις ότι είναι το χειρότερο να ταίζεις πουλιά με τον τρόπο αυτό(ταλαιπωρία και ευθύνη), συνεπώς δεν έχει να κάνει με αδιαφορία ούτε με το ζευγάρι
 
Το ότι είχαν φουσκωμένα φτερά δε σημαίνει απαραιτήτων ότι ήταν λόγω έλλειψης τροφής. Μπορεί να υπήρχε κάποια ασθένεια η οποία δεν ήταν εμφανής και που στα νεογέννητα πουλιά πολλές φορές έχει δυσάρεστες συνέπιες.
 
Το ότι είχαν φουσκωμένα φτερά δε σημαίνει απαραιτήτων ότι ήταν λόγω έλλειψης τροφής. Μπορεί να υπήρχε κάποια ασθένεια η οποία δεν ήταν εμφανής και που στα νεογέννητα πουλιά πολλές φορές έχει δυσάρεστες συνέπιες.
Έχεις κάτι υπ΄όψιν σου και το λες και αν ναι τι προτείνεις; , γιατί πρόκειται να ξαναταίσω σε μια εβδομάδα πάλι.
 
Επειδή το φούσκωμα των φτερών δεν είναι ασθένεια αλλά σύμπτωμα σε όλες σχεδόν τις ασθένειες αυτό που σου προτείνω είναι να κάνεις νεκροψία στα πουλιά που έχασε.
Μόνο τότε θα ξέρεις την αιτία.

Όσο για το αν έχω κάτι συγκεκριμένο υπόψη μου δεν μπορώ να κάνω την Πυθία για τον παραπάνω λόγω.
 
Αν οι φωνές, των νέων πουλιών είναι αυτοσκοπός για σένα
δεν εκπέμπουμε στο ίδιο μήκος κύματος και ίσως να μη σ' ενδιαφέρει
η γνώμη μου. Θα επαναλάβω όμως για μια φορά ακόμη οτι μ' αυτόν τον τρόπο
ταίσματος δημιουργείς τις προυποθέσεις για ανάπτυξη όλων των
ασθενειών που μεταφέρουν σαν φορείς, οι γονείς των νεοσσών.
 
Μάκη τα πουλιά όσο αναφορά τους μούλους τους έχουμε ειδικά για φωνές γιατί άλλο απο την στιγμή που δεν πολλαπλασιάζονται, συνεπώς το κυρίως μέλημα μου είναι να τα παίρνουμε όσο πιο νωρίς γίνεται από την μάνα τους για να αποφύγουμε πιθανότητα να πάρουν φωνές από αυτήν. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα τα καταφέρνουμε πάντα, απλά μειώνουμε λίγο τις πιθανότητες και δεν το κάνουμε πάντα, παρά μόνο όταν χρειαζόμαστε τέτοια πουλιά με τέτοιο προορισμό.
Όσον αφορά την γνώμη σου βέβαια με ενδιαφέρει, μόνο και μόνο από πλευράς εμπειρίας τι άλλο να θέλω
Ευχαριστώ
 
Back
Top