Ασθένειες Πρόβλημα με ουρά καναρινιού;

saintvit

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2015
Μηνύματα
16
Πόλη
Καβάλα
Καλησπέρα το ερωτηματικό στο τέλος του τίτλου το έβαλα επίτηδες γιατί δεν ξέρω αν όντως είναι πρόβλημα ή φυσιολογικό, σήμερα το απόγευμα που έπιασα το καναρίνι για να του κάνω επάλειψη με epithol παρατήρησα λίγο αίμα στην ουρά του,έκανα στην άκρη τα πούπουλα και είδα απο εκεί που βγαίνουν τα φτερά της ουράς(να διευκρινήσω πως αλλάζει πτέρωμα αυτή την περίοδο) είχε κάτι σαν λεπτό μακρόστενο υμένα κόκκινο,το έπιασα με τα δάχτυλα και κατευθείαν μάτωσε,το πίεσα λίγο παραπάνω και φάνηκαν δύο μικρά φτερά απο μέσα. Το επάλειψα με betadin αραιωμένο σε νερό και μετά απο λίγη ώρα έβαλα σε όλη την περιοχή της ουράς λίγο σπαθόλαδο. Είναι κάτι ανησυχητικό;
 
Γενικά στην πτερόρροια δίνουμε συχνά μπάνια στα πουλάκια για να μαλακώνει το δέρμα να σκάνε πιο εύκολα τα νέα φτερά και να μην φαγουριάζει το δέρμα τους (κάτι όπως σ' εμάς μετά από αποτρίχωση).
 
Δυστηχώς δεν μπαίνει στην μπανιέρα και έτσι τον ψεκάζω με νερό και λίγο μηλόξυδο

αποτρίχωση δεν έχω κάνει ποτέ, οπότε δε με βοήθησε το παράδειγμα σου 😛
 
Πρέπει να κάνω κάτι άλλο απ'αυτά που έκανα;
Τίποτε περισσότερο...
Καλά είναι τα νέα φτερά μέχρι να ολοκληρωθούν να μην τα τραβάει κανείς και για κανένα λόγο...
όπως αναφέρει σωστά κι Σταύρος
Όχι, δεν είναι κάτι ανηχυτικό. Στην πτερόρροια συμβαίνει αυτό κάποιες φορές και κυρίως όταν πέφτουν μεγάλα φτερά.
Δυστηχώς δεν μπαίνει στην μπανιέρα και έτσι τον ψεκάζω με νερό και λίγο μηλόξυδο

αποτρίχωση δεν έχω κάνει ποτέ, οπότε δε με βοήθησε το παράδειγμα σου 😛
Δεν ξέρω πόσο καλή μέθοδος είναι το αναγκαστικό μπάνιο με τον ψεκαστήρα...
Ειδικά αν συνοδεύεται από ακινησία του πτηνού μέχρι να στεγνώσει...
Μπάνιο κάνουν τα πουλιά που το θέλουν κατά την άποψή μου... κι όχι αυτά που το αποφεύγουν.
Αν τα ψεκάζουμε δεν κάνουν μπάνιο... απλά τα βρέχουμε...
Γιατί μπάνιο στα πουλιά είναι η περιποίηση και όχι το νερό.
 
Back
Top