Ασθένειες Πρόβλημα με πρόλοβο κοκατίλ

GiannisStl

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2020
Μηνύματα
39
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλημέρα σε όλους σας, θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ πολύ σχετικά με το μικρό μου κοκατιλ, ένα κοκατιλ περίπου 45 ημερών μιας και δεν ξέρω ακριβή ημερομηνία γέννησης. Όλα ξεκίνησαν τον Νοέμβριο όπου αγόρασα το μικρό από πέτ σοπ ο οποίος μου είπε ότι είναι περίπου 20-25 ημερών χωρίς να μου δώσει ακριβή ημερομηνία γεννήσεως. Όταν τον αγόρασα είχε φτερά μεν, αλλά με αρκετά κενά δε, κυρίως στην πλάτη που δεν είχε βγάλει τίποτα πέρα από μικρές "βελονιτσες". Όντας άπειρος εγω από τάισμα νεοσσού μιας και πρώτη φορά μπήκα στην διαδικασία αυτή θεώρησα ότι είναι καλή ηλικία για τάισμα στο χέρι από 25 ημερών και πάνω και με τις κατάλληλες οδηγίες από τον εκτροφέα που μου το έδωσε, οι οποίες όμως εν τέλει είναι επαρκείς. Ο Ρόκι αναπτύχθηκε παρότι είχαμε δυσκολίες κυρίως μια φορά με το κρύο, είναι μια χαρά πλεον, τρώει πολύ κρέμα και εδώ είναι τώρα το πρόβλημα μας. Προχθές το πρωί που ξυπνησα για το καθιερωμένο πρωινό ταισμα παρατήρησα ότι δεν είχε χωνέψει όλο το φαι και άρχισε να το χωνεύει το πρωί, δηλαδή ο πρόλοβος φαινόταν σχετικά γεμάτος. Έφαγε πολύ λίγο το πρωί 3 σσ και μέχρι το βράδυ όπου έφαγε μεσημέρι 9 σσ και βράδυ 15 σσ παρατήρησα ότι είχε αδειάσει μεν αλλά φαινόταν να έχει λίγο ακόμη φαγητό. Να σημειώσω ότι ο εκτροφέας μου είπε ότι το ταιζουμε μέχρι εκεί που βλέπουμε ότι σταματάει να θέλει άλλο, με αποτέλεσμα σε αρκετά γεύματα ο Ρόκι να φάει και 18 σσ και 19, χωρίς να ξέρω ότι αυτό είναι λάθος. Μόλις παρατήρησα τον προλοβο, πήρα τηλέφωνο τον πτηνιατρο ο οποίος μου είπε ότι τα 3 γεύματα την ημέρα να τα κάνω 10 και αν πχ έτρωγε συνολικά 30 σσ τώρα να τρώει 3 σε κάθε γεύμα. Το μικρό αποτι έψαξα και είδα μετά από πολλές ώρες αναζήτησης πρέπει να έχει τεντωμένο πρόλοβο χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί όπως προείπα, δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία να το καταλάβω μόνος μου. Θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε τι μπορώ να κάνω ώστε να μην πάθει τίποτα το μικρό. Να σημειωθεί ότι μια χαρά έχει ενέργεια και πετάει και βγαίνει από το κλουβί του χωρίς να παρατηρώ πρόβλημα στην συμπεριφορά του
 
Αρχικά να αρχίσουμε ότι από τη στιγμή που ήσουν αρχάριος κακό έκανες και πήρες ένα μικρό πουλάκι σε τέτοια ηλικία για τάισμα στο χέρι πουλιά σε τέτοια ηλικία μπορούν να πάθουν σοβαρά προβλήματα, ακόμη και να πεθάνουν! Το πουλάκι Από τη στιγμή που δεν χωνεύει το φαΐ που το ταΐζεις έχει πιάσει μύκητες λόγω της λάθος θερμοκρασίας της τροφής καθώς πρέπει να είναι το λιγότερο 38 5 βαθμούς... τώρα η συμβουλή μου είναι να το δει κάποιος κτηνίατρος και να κάνει διάγνωση ειδάλλως χορήγησε του nustamysyn 5 ml μεσα στην κρεμα δεν ξερω ομως αν κανω καλα που σου προτείνω κατι τέτοιο αλλά το καλύτερο θα ηταν να το δει ενας γιατρός.
Δες εδω καποια πραγματα για το φαρμακο! εδώ https://community.petbirds.gr/threa...ίνι-επιβαρυμένο-από-πολλές-αντιβιώσεις.21677/
Δες εδω λιστα απο γιατρους!
 
Το φάρμακο που είπες φίλε Γιάννη που μπορώ να το βρω; Παρατηρώ πάντως ότι κάνει την ανάγκη του κανονικά, δεν ξέρω τώρα αν χωνεύει η όχι το φαγητό του.. πάντως πάντα όσο και να γεμίσει ο πρόλοβος, φτάνει μέχρι το σημείο που προείπα ότι φαίνεται πολύ λίγο, αμυδρά γεμάτος απλά το καταλαβαίνω ότι δεν είναι το φυσιολογικό που είχε πριν μια βδομάδα πχ που το πρωί δεν ήταν γεμάτος
 
Το φάρμακο που είπες φίλε Γιάννη που μπορώ να το βρω
Σε Φαρμακείο!
Αφού λες οτι μένει γεματος πρόκειται για μύκητες.Πες λιγο κάθε πότε το ταΐζεις;Ποιο ειναι το πρόγραμμα του;
 
Το πρόγραμμα του πριν γίνει αυτό ήταν 8 το πρωί, 5 το μεσημέρι και 11 το βράδυ. Μετά από υποδείξεις του πτηνιατρου το ταιζω κάθε 10 φορές, ξεκινάω από τις 8 το πρωί και κάθε 1 ώρα και 40 λεπτά τρώει από 3 ml.
Πριν έτρωγε αρκετά μέχρι που δεν ήθελε το ίδιο να φάει άλλο, τώρα πήγα αγόρασα ηλεκτρική ζυγαριά και βλέπω το βάρος του ώστε να του δίνω το 12% όπως διάβασα σε άλλα ποστ, επομένως με υπολογισμούς βγαίνει 3 cc σε κάθε γεύμα.
Ζυγίζει 82 γραμμάρια κανονικά αποτι το μέτρησα το πρωί και χθες.
Μιλησα και με τον πτηνιατρο και μου είπε να το πάω την Πέμπτη για εξέταση και μέχρι τότε να συνεχίσω αυτό που κάνω τώρα
 
Το φάρμακο που είπες φίλε Γιάννη που μπορώ να το βρω; Παρατηρώ πάντως ότι κάνει την ανάγκη του κανονικά, δεν ξέρω τώρα αν χωνεύει η όχι το φαγητό του.. πάντως πάντα όσο και να γεμίσει ο πρόλοβος, φτάνει μέχρι το σημείο που προείπα ότι φαίνεται πολύ λίγο, αμυδρά γεμάτος απλά το καταλαβαίνω ότι δεν είναι το φυσιολογικό που είχε πριν μια βδομάδα πχ που το πρωί δεν ήταν γεμάτος
Μήπως θα πρέπει πρώτα να γίνει διάγνωση μύκητα και έπειτα να λάβει φάρμακο και σύμφωνα με οδηγίες γιατρού;
 
Γιάννη παράλληλα με την αναζήτηση του γιατρού δες κι ένα βίντεο απο έναν απο τα μεγαλύτερα ονόματα παγκοσμίως στην εκτροφή παπαγάλων σχετικά με το slow crop.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
. Είναι μια φυσική/φυτική λύση που αν δεν βοηθήσει δεν βλέπω πως θα μπορούσε να βλάψει. Θα το δοκίμαζα.

Αρκετά τα λάθη λόγω απειρίας αλλά ίσως να είναι καλύτερα να τα αναλύσουμε αφού λυθεί το πρόβλημα.
 
Καλησπέρα φίλε Φοίβο!
Βρήκα πτηνιατρο στην περιοχή μου, για πέμπτη πρωί μου είπε για εξέταση και μέχρι τότε να το ταιζω μικρά γεύματα συχνά,συγκεκριμένα 10 γεύματα την ημέρα αντί για 3 που έτρωγε και προφανώς μικρή ποσότητα σε κάθε γεύμα. Μου είπε ότι είναι πιθανόν από το ότι έδινα παραπάνω φαγητό αποτι έπρεπε με αποτέλεσμα να διευρυνθεί η βαλβίδα που μεταφέρει φαγητό από τον προλοβο στο έντερο κάπως έτσι το είπε δεν το συγκράτησα καλά αυτό, και τώρα πρέπει να το βοηθήσουμε να ηρεμήσει κάνοντας αυτό με τα συχνά γεύματα. Αυτό ουσιαστικά ωθεί το πουλάκι να κάνει το λεγόμενο slow crop;
 
Καλησπέρα σε όλους!
Το μικρό πήγε στον πτηνιατρο το πρωί, μου είπε ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση απλά έχει διογκωθεί πολύ λίγο ο πρόλοβος επειδή έτρωγε παραπάνω τροφή αποτι έπρεπε με αποτέλεσμα να φαίνεται όπως σας ανέφερα παραπάνω. Δεν μου είπε κάτι για βακτήρια κλπ δεδομένου ότι είναι μια χαρά αποτι κοίταξε. Το μόνο που μου είπε είναι ότι πρέπει να κόψει την κρέμα και να τρώει εξ ολοκλήρου σπόρια το πολύ σε μια εβδομάδα διότι είναι μεγάλο πλέον. Με προέτρεψε να πάρω συσκευασμένη τροφή με βιταμίνες και γλυκίσματα ώστε να το ωθησω να φάει. Πήρα κανονικά συσκευασμένη τροφή την πιο ενισχυμένη και ακριβή που βρήκα για κοκατιλ και στικς με σπορακια και γεύση μέλι. Παρατήρησα ότι έφαγε σήμερα από τα σπόρια και το τάισα λιγότερο σήμερα δεδομένου ότι μου είπε ότι αντί για 10 φορές την ημέρα να το ταιζω 5. Το ζύγισα όμως το βράδυ που το τάισα λιγότερες φορές και παρατήρησα ότι από 82-83 γραμμάρια πήρε 78-79 τώρα το βράδυ οπότε του έδωσα 6 μλ κρέμα και πήγε 81-82 τώρα.
Πώς μπορώ να του κόψω την κρέμα σιγά σιγά και πόσο ποσότητα να τού δώσω πλέον;
Είναι εφικτό να κοπεί τόσο γρήγορα η κρέμα; Σημειωτέον ότι μου είπε να το ταιζω μικρά και συχνά γεύματα διότι έχει το θέμα με τον προλοβο
 
Το μόνο που μου είπε είναι ότι πρέπει να κόψει την κρέμα και να τρώει εξ ολοκλήρου σπόρια το πολύ σε μια εβδομάδα διότι είναι μεγάλο πλέον.
Κανένα πουλί δεν μπορεί να απογαλακτιστεί μέσα σε μια εβδομάδα. Αυτό είναι πολύ στρεσογόνο και λάθος. Ποιος γιατρός το συνέστησε?
 
Όπως ξεκίνησες, μικραίνοντας τα γεύματα κι ενθαρρύνοντάς του να τρώει μόνο του αλλά όχι απότομα μέσα σε μια εβδομάδα. Άστον να απογαλακτιστεί με ηρεμία και με το ρυθμό που θέλει χωρίς στρες. Όσο σου ζητάει φαγητό σημαίνει ότι χρειάζεται την ψυχολογική υποστήριξη στην διαδικασία ανεξαρτητοποίησής του. Μικρά γεύματα τύπου σνακ δεν βλάπτουν και πρέπει να του δείξεις τι και πως να τρώει όπως θα έκαναν οι γονείς του. Είναι μια καλή περίοδος για να μάθει λαχανικά και φρούτα. Μπανάνα, μπρόκολο, καρότο, πιπεριές είναι ένα καλό ξεκίνημα.
 
@Φοίβος του έχω βάλει αρκετά πράγματα μέσα είδα χθες ήταν πρόθυμο να φάει απλά μέτα ήθελε κρέμα και βλέπω σήμερα δεν θέλει πολύ να φάει σποράκια, περιμένει εμένα. Το ταιζω ανά 4 ώρες 4 μλ ώστε να βγει 5 φορές την ημέρα κρέμα, το έχω έξω ώστε να βλέπει οταν τρώω μπανάνα και γενικά φρούτα μηπως δοκιμάσει και αυτό, μάλιστα μπανάνα δοκίμασε αλλά δεν ήθελε και πολύ, ήταν μόλις είχε φάει κρέμα.
Έχω αφήσει το κλουβί του δίπλα στα Μπατζι ώστε να δει πως τρώνε σπόρια και να παραδειγματιστει. Βοηθάει αυτό η να το πάρω από εκεί; Με τα Μπατζι έχει γνωριστεί γιατί το είχα ξαναβάλει κιαλλες φορές δίπλα το κλουβί για να γνωριστούν για λίγο
 
@takis1964 κτηνίατρος, δεν έχει το νησί εξειδικευμένο πτηνιατρο δυστυχώς. Απλά σε αυτόν με προέτρεψε αυτός από το πετ σοπ να το πάω όταν τον πήρα τηλ να του πω ότι έχει πρόβλημα το κοκατιλ με τον προλοβο και τι προτείνει να κάνω.
 
Back
Top