Αναπαραγωγή Πρόβλημα με πόδι νεοσσού κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ryu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ryu

PB Member
Εγγραφή
20 Απρ 2008
Μηνύματα
211
εχω ενα κοκατιλακι 11 ημερων κ κρατει το ενα ποδαρακι του στραβα, κ με αυτο συνηθως βαζει δυναμη κ περπατει. Να αρχισω να ανυσηχω η ειναι μωρο ακομα κ θα φτιαξει στην πορεια, στις φωτο ειναι 9 ημερων...

[x] [x]

[x] [x]

σε λαθος κατηγορια το ανοιξα! Καποιος να με ματεφερει!
 

Συνημμένα

  • DSC06383.webp
    DSC06383.webp
    14,7 KB · Προβολές: 115
  • DSC06382.webp
    DSC06382.webp
    19,7 KB · Προβολές: 120
Φαινεται για splayed legs και διορθωνεται. 😉 Δες λιγο εδω πως γινεται. 😉
Take A Look At Some Of The Colours & Mutations That Are Available In The UK.
δεν ειχε πριονιδι η φωλια;
 
το κοκατιλακι τι μεγαλωνω εγω απο την μερα που βγηκε απο το αυγο, γιατι η μανα του πεθανε κ πατερας τα παρατησε τα αυγα.. Το εχω σε ενα μπολακι με χαροπετσετες...
 
Καλη τυχη στο μεγαλωμα το μωρου!
Οντως δυσκολη και καπως στεναχωρη περιπτωση που εμεινε ορφανο τοσο νωρις! Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μας κρατας ενημερους για την πορεια του!
 
και το δικο μου εχει το ιδιο προβλημα με το ποδι του! Προσπαθησα να κανω αυτο με το σφουγγαρι αλλα δε τα καταφερα, μια τα εβγαζε και την αλλη ετρεμε τοσο που φοβηθηκα να του το αφησω! Μπορει να εχει σοβαρο προβλημα μεγαλονωντας;και τι;υπ'οψιν το δικο μου σημερα ειναι 19 ημερων. (διαβασα στο συνδεσμο που μας εδωσε παραπανω ο Φοιβος οτι η καταλληλη ηλικια για να διορθωθει ειναι απο 8-14 ημερων).
 
εγω του το εβαλα.. Του εβαλα ενα σφουγκαρακι του μεικ απ , στην αρχη τον ενοχλουσε αλλα τωρα το συνηθησε.. Ισως να ειχες κανει μεγαλες τρυπες γι αυτο κ το εβγαζε... λεει πως αν το πουλι ειναι μεγαλυτερο του το αφηνεις παραπανω απο μια βδομμαδα.. Πιστευω οτι το προλαβαινεις ακομα...
 
dimitris, ama to exeis valei idi kalitera na tou ksanavaleis to sfougaraki...tora pou einai mikro mporei na diorthothi... meta omos sigoura tha einai arga...

hpirxe ki ena thema me mikra Lovebird...
 
καλησπέρα, τα κοκατιλ μου εχουν γεννησει 3 υπεροχα μωρα αυτη την εβδομαδα, το ενα ομως νομιζω πως παρουσιαζει ορισμανα συπτωματα "crop stasis" , "splay leg", (δεν γνωριζω πως να μεταφρασω ακριβως τους ορους), καθως πριν απο λιγο το ειδα ξαπλωμενο στα παλγια, δεν ηταν ομως κατι σοβαρο, ή όπως συμβαινει συνηθως με αυτη την ασθενεια (την οποια την αντιμετωπισα επιτυχως στο παρελθον μα με μεγαλυτερης ηλικιας πουλι). Οπως προειπα στη φωλια υπαρχουν 3 νεοσσοι που τρεφονται αποκλειστικα απο τη μανα τους που δειχνει κουρασμενη και συνηθως ταιζει τα 2 μεγαλα και οχι το μικρο. τις τελευταιες μερες τα χωριζω και της αφηνω μονο το μικρο για καποιες ωρες εφ'οσον τα αλλα ειναι ταισμενα παντα και βλεπω μια ελαφρα βελτιωση και στο νεοσσο και σε αυτην, ειναι πιο ηρεμη. απο οτι καταλαβαινετε, φιλοι μου, υπαρχει αναγκη να βοηθησω και αυτην και το μικρο ταιζωντας με το χερι, εκτος κι αν προκειται για καποια βακτυριακη μολυνση κτλ. Ομως θα ηθελα να μου αναφερετε τεχνικες, κινδυνους, οι καποιες ιστιοσελιδες ή οτιδηποτε θεωρειτε πως πρεπει να προσεξω κατα το ταισμα με το χερι.
 
το εβαλα και δεν φαινοταν πουθενα γι αυτο το ξαναεγραψα, σε καποια τοπικ εγραψα κατι ασυναρτησιες να δω τι συμβαινει γιατι δεν επαιρνε τιποτα, οσο για τα τοπικ αν μπορει καποιος να τα διαγραψει παρακαλω και τις ασυναρτησιες, συγνωμη!
 
Back
Top