Ασθένειες Πρόβλημα με ράμφος cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kaktos7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kaktos7

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2008
Μηνύματα
10
Πόλη
Καλλιθέα
Καλημέρα παιδιά,
αντιμετωπίζω εδώ και καμία εβδομάδα το εξής πρόβλημα με το cockatiel μου, παρατηρώ στο στόμα του να προεξέχει και να βγαίνει και απ' έξω κάτι σαν σκουλήκι φαινομενικά.. Έχει άσπρο, ελαφρώς κίτρινο χρώμα, προσπάθησα αρχικά να του το βγάλω και τα κατάφερα αλλά φαίνεται να ξαναφυτρώνει... Ρώτησα το κατάστημα που ψωνίζω τροφές και μου είπε να του βάζω για μια εβδομάδα στο νερό baytril, το έκανα αλλά δεν βλέπω κανένα αποτέλεσμα δείχνει να μεγαλώνει και πάλι. Το cockatiel δεν δείχνει να ενοχλείτε από αυτό ή συμπεριφορά του είναι εντελώς φυσιολογική όπως ήταν και χωρίς αυτό. Τι μπορεί να είναι αυτό και πως πιστεύετε ότι μπορεί να αντιμετωπιστεί;
Ευχαριστώ πολύ!
 
Μπορείς να μας το βάλεις σε μία φωτογραφία; Καθώς και το εσωτερικό του στόματός του γενικά;
 
Τράβηξα αυτές δεν με αφήνει να την πλησιάσω πιο πολύ δεν κάθεται...

Είναι το μικρό άσπρο-κίτρινο που υπάρχει από κάτω από το ράμφος, στην ένωση του πάνω με του κάτω μέρους του...

1coc.webp 2coc.webp rsz_3coc.webp
 
Είναι το μικρό άσπρο-κίτρινο που υπάρχει από κάτω από το ράμφος, στην ένωση του πάνω με του κάτω μέρους του...
Δυστυχώς δε φαίνεται στις φωτογραφίες.
 
tinypic-no-longer-available.jpg


Αυτό που έχω κυκλώσει εννοείς; Εκεί που φαίνεται σαν να κρέμεται από το ράμφος κάτι;
 
Όχι δεν είναι αυτό δυστυχώς, θα προσπαθήσω να τραβήξω καλύτερες φωτογραφίες τώρα και ξανανεβάζω! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
 
Κατάφερα και έβγαλα αυτές τις φωτογραφίες, φαίνεται στο σημείο που έχω κυκλώσει με μαύρο...Αυτό με τις μέρες μεγαλώνει... Την προηγούμενη εβδομάδα του το έκοψα και πάλι αρχίζει και μεγαλώνει...

d2713d71474db7e095a94676ed7336e9.webp 1qwe.webp
 
Γενικά το ράμφος σ' εκείνο το σημείο σαν να φαίνεται πως δεν έχει ομαλή υφή ή βλέπω λάθος;
 
Οχι το ραμφος φαινεται φυσιολογικο απο κοντα... Ετσι ηταν παντα... Το θεμα ειναι τι ειναι αυτο που βγαινει απο το στομα του; Προσωπικα κατι σαν λιπωμα η μυκητας μου κανει, δεν ξερω βεβαια για αυτο και ρωταω... Ειναι σαν ενα νυχι να πεταει... Μεγαλωνει αργα και φαινεται να ειναι μαλακο. Δεν δειχνει να την ενοχλει παντως...
 
Δεν μου έχει ξανατύχει, αν δεν πας σε γιατρό, θα μπορούσες να του κάνεις επαλήψεις με αραιωμένο betadine στο σημείο που βγαίνει.
 
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια θα το δοκιμάσω να δω εαν αλλάξει κάτι... Εφόσον δεν βλέπω αντίδραση θα δοκιμάσω και αν δεν τότε θα πάω σε κτηνίατρο!
Και πάλι ευχαριστώ!
 
Ναι υπάρχει και μέσα αλλά δεν φαίνεται να είναι σε μεγάλη διάσταση, σαν να ξεκινάει από τον ουρανίσκο της και βγαίνει έξω...
 
Trihomonas | M. Gerolymatos-P. Moschogiannakis

"Τα πτηνά χάνουν σταδιακά βάρος και εμφανίζουν έλκη ή οζίδια στο στόμα στον οισοφάγο και τον πρόλοβο. Όταν αυτές οι αλλοιώσεις είναι σοβαρές τα πτηνά παρουσιάζουν αναπνευστικά προβλήματα και τότε τα κιτρινωπά οζίδια είναι ορατά."

Επίσης
ΤΡΙΧΟΜΟΝΑΔΕΣ

Μήπως είναι τριχομοναδα; Πρέπει νομίζω επειγόντως να το πας σε έναν εξειδικευμενο στα πουλιά κτηνίατρο..

Περαστικά σας και μόλις έχεις νεότερα ενημέρωσε μας! :)
 
Back
Top