Ασθένειες Πρόβλημα με τα δάκτυλα νεοσσού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jk21

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.756
Πόλη
Περιστέρι
μαλλον θα θυμαστε την περιπτωση του νεοσσου μου που τον βρηκα εκτος φωλιας.λοιπον τωρα που βγηκαν πια εκτος και μεγαλωνουν παρατηρησα οτι στο κλαρι καθεται με το πισω δακτυλο γυρισμενο μπροστα με τα υπολοιπα και φυσικα δεν εχει και την καλυτερη ευσταθεια. Δεν φαινεται αγκυλωμενο, πηγαινει πισω αλλα δεν το πιεσα να μην κανω ζημια. Παντως κινητικοτητα εχει απο κλαδι σε κλαδι και η μανα του το ταιζει φυσικα κανονικα. Θα παω σε καποια κτηνιατρο που εχει γνωστο πετσοπαδικο στην λεωφ. Καβαλας αλλα περιμενω και την δικια σας προταση τι μπορω νακανω αν καποιος ξερει
 
Το γύρισμα του δαχτύλου είναι ένα φαινόμενο που το έχουμε ζήσει πολλοί. Μπορείς αν θέλεις να πάρεις λευκοπλαστ και να πιάσεις με αυτό το δάχτυλο πίσω πάνω στο πόδι (κάτι σαν νάρθηκα). Όχι αρκετά σφιχτά για να κυκλοφορεί το αίμα. Άφησε το έτσι περίπου 2 εβδομάδες αλλά να το ελέγχεις καθημερινά. ΠΡΟΣΟΧΗ όχι σφιχτά!

Φιλικά
 
μέρες φυσικά αυτό είναι μια πρακτική η καλύτερη λύση πάντα είναι ο ΠΤΗΝΙΑΤΡΟΣ
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk21
Δεν ηξερα οτι υπαρχει αυτη η περιπτωση καθολου. Εκανα περιηγηση στα ποστ που σε περεπεμψε ο Σταυρος και προσεξα οτι το πουλακι μετα το λυσιμο του χανσαπαλστ ειχε μια μια μικρη πληγη στο ποδι και αν δεν κανω λαθος διεκρινα και ενα ελαφρυ πρηξιμο πιθανον λογω της κακης κυκλοφοριας του αιματος. Κανε αυτο που πρεπει, αλλα με μεγαλη προσοχη, για να μην δημουργηθει επιμολυνση ή πρηξιμο.
 
Εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα που εχεις και εσυ εκανα αυτο με το λευκοπλαστ που αναφερει ο Γρηγορης και το πουλι απο τοτε πιανει κανονικα το ποδι του στο κλαδι. Δεν ειναι κατι ανυσιχιτικο γινεται καποιες φορες.
 
παιδια ευχαριστω ολους σας, μου δωσατε ελπιδες. Θα δοκιμασω πριν απο το τραυμαπλαστ κατι που σκεφτηκα απο το χωρο της δουλιας μου(δασκαλος στα ηλεκτρονικα) το θερμοπλαστικο μακαρονι που χρησιμοποιουμε που ειναι σαν καλαμακι(σε διαφορους διαμετρους) αλλα πολυ πιο μαλακο ωστε να το βαλω σαν ναρθηκα. Πιστευω θα μπορω νατο βγαλω πιο ευκολα μετακαι θα το ελεγχω και τακτικοτερα. Αν δεν κατσει θα βαλω τραυμαπλαστ.

*στη φωλια ηταν 5 πουλακια. Τα υπολοιπα ειναι υγιεστατα
 
Αν θέλεις ενημέρωσε μας για το τελικό αποτέλεσμα. Ίσως η σκέψη σου να βοηθήσει και άλλους. (για θερμοσυστελόμενο λές;)
Φιλικά
 
ναι γιαυτο λεω . Ελπιζω το μεγεθος που εχω να κανει. Θα το δοκιμασω το μεσημερι. Πρεπει και να κρατιεται και να μην φευγει αλλα και να περναει στο ποδαρακι(οριακα). Θα δουμε...
 
τελικα το θερμοσυστελλομενο που ειχα ηταν ελαχιστα στενοτερο. Θα κοιταξω για το καταλληλο μεγεθος. Προσωρινα επειδη με το τραυμαπλαστ δεν τα καταφερνα(δεν μπορουσα να το σφιξω, φοβομουνα)και το καλαμακι ηταν φαρδυ και επεφτε(δημητρη ευχαριστω για την ιδεα, απο αυτην σκεφτηκα το θερμοσυστελλομενο) εβαλα (θα κουφαθητε)λιγο απο το σωληνακι του αυτοματου ποτισμου😱 το οποιο ταιριαζει αλλα το βλεπω καπως πιο βαρυ. Θα το αλλαξω βεβαια. Το κακο ειναι οτι παρατηρησα οτι στραβωνει προς την αντιθετη κατευθυνση ενα απο τα δυο ακρυανα μπροστινα. Εδω δεν βλεπω να μπορω νακανω κατι.

το νεο ειναι οτι ανακαλυψαοτι και στο αλλο ζευγαρι που ειχε μονο δυο(τωρα ξανακλωσσαει) το ενα (το κιτρινο στη φωτο) ειχε το ιδιο προβλημα αλλα μονο στο πισω. Εδω ισως γιατι ειναι μεγαλυτερο το καλαμακι του ταιριαξε κουτι. Του εβαλα και κιτρινο να ταιριαζει με το χρωματισμο να μην το ενοχλησει η μανα του.

*περονοσπορος επεσε...
 

Συνημμένα

  • Image0066.webp
    Image0066.webp
    14,5 KB · Προβολές: 206
  • Image0065.webp
    Image0065.webp
    15,7 KB · Προβολές: 206
τελικα αλλαξα και στο αλλο καναρινακι το ναρθηκα. Εβαλα θερμοσυστελλομενο. Ειναι ελαφρυ και ευκαμπτο(δεν ενοχλει πιστευω πολυ). Το θεμα ειναι οτι αυτο το πιτσιρικι εχει και προβλημα με το αλλο δακτυλο και δεν εχει καλη ευσταθεια. Αν φτιαξει το πισω θα ειναι πολυ καλυτερα παντως. Το κραταει ποτε ποτε πανω γιατι δεν πιανει το κλαρακι καλα. Αντιθετα στο κιτρινο ολα καλα.λες και δεν εχει ναρθηκα.
 

Συνημμένα

  • Image0067.webp
    Image0067.webp
    56 KB · Προβολές: 172
  • Image0068.webp
    Image0068.webp
    58,2 KB · Προβολές: 153
  • Image0069.webp
    Image0069.webp
    55,5 KB · Προβολές: 160
με μεγαλη μου χαρα εμαθα οτι το καναρινακι με το πιο σοβαρο προβλημα ειναι πια μια χαρα.συναντησα το ατομο στο οποιο το ειχα χαρισει και μου ειπε τα καλα νεα. Τελικα το θερμοσυστελομενο εκανε δουλια!
 
το αλλο (το κιτρινο)που του ειχε βγει το θερμοσυστελλομενο νωρις και δεν μπορεσα να το ξαναβαλω ειναι πια ενας μαγκας αρσενικαρος και μαλιστα "τσαμπουκας "(οταν βαζω φαγητο πρεπει να του παρουν την αδεια :D για να φανε, ακομα και τα ενηλικα μου κυνηγαει! Το δακτυλο παραμενει ομως μπροστα χωρις ομως να το παρεμπιδιζει στις κινησεις του
 
Jk21 χαιρομαι που ολα πηγαν καλα με τα καναρινια σου και η...''αντιμετωπιση'' ηταν επιτυχημενη. Μηπως ομως θα ηταν καλο να αναφερθει η αιτια τετοιων περιστατικων... Και να μην μεινουμε μονο στην ''αντιμετωπιση'' τους;
 
σοφια απο τι εχω ακουσει απο καποιον εμπειρο του χωρου των εκτροφεων και γνωστο σε πολλους τον Γιαννη απο τη λερο,τα προβληματα στα δακτυλα και στα ποδια στους νεοσσους προκυπτουν αν ειναι λιγα στη φωλια(σε μενα ηταν δυο στο κιτρινο, στο αλλο θα το ψαξω στο αρχειο μου)και λογω ευρυχωριας τα ποδια παιρνουν ανεπιθυμητες στασεις και στραβωνουν. Για να μην δημιουργειται προβλημα καλα ειναι να μενουν τα ασπορα αυγα ή να τοποθετουνται πλαστικα για να συμπληρωνουν το χωρο τις πρωτες μερες(αυτο δεν θυμαμαι αν μου το ειχε πει ο λεριος ή το ακουσα απο αλλου).

μεχρι τοτε υπεθετα οτι ηταν αποτελεσμα αιμομιξιας(τοτε ειχα καποιο με πολυ εντονο προβλημα το οποιο δεν μπορουσε καν να πεταξει και ειχα ενοχες αφου ηταν παιδι παππου και εγγονης
 
.. Και ενω στις περιπτωσεις που ανεφερα ολα πηγαινουν καλα, στο μοναδικο "αγαπημενο "αρσενικο μου που κρατησααπο τα περσινα, ανακαλυψα χθες το απογευμα οτι του λειπει το πισω νυχι εντελως μεχρι το δακτυλο(και το κομματι με το νευρο). Ευτυχως δεν υπαρχει αιμορραγιαή υπηρξε και σταματησε. Δεν ξερω ποτε εγινε αλλα το παρατηρησα γιατι τον ειδα νωχελικο. Του εδωσα προληπτικα aviomysine (λογω κλειστης πληγης δεν εβαλα εξωτερικα betadine ή pulvo). Υποθετω οτι η κακοκεφια του ειναι γιαυτο (παρολα αυτα δεν κραταει ψηλα το ποδαρακι του). Περιμενω συμβουλες παιδια
 
Συμβουλη 1η.. Δες-βρες τι προκαλεσε το τραυματισμο... Μην εχεις και αλλα.
Δεν νομιζω να εχει προβλημα στο μελλον.. Θα προσαρμοστει.

"Συμβουλη 2η''... Ξανασκεψου το θεμα με το μπακακακι... Κολυμπανε και πηδανε, δεν θα εχεις τετοια προβληματα. (😀)
 
υποπτευομαι καποιο μικρο ποντικακι που εθεαθη στις διακοπες μου απο την πεθερα μου οταν ανεβηκε να καθαρισει ενα απογευμα το μπαλκονι. Εχω ξαναβρει μικρα ποντικοκουραδα. Θα βαλω παγιδα με κολλα. Παντως δεν υπαρχει φοβος για μεγαλο εδω που ειμαι και οπως την εχω φασκιωσει την βεραντα. Εχουμε να δουμε τετοιο επισκεπτη εδω και 6 χρονια σχεδον. Το μικρο ειναι ικανο να κανει "δουλεια";

*ρε μανια να μου βγαλετε τον βατραχο θηλυκο.. (γιατι και συ εκει το πας οπως και καποια φιλεναδα σου). Το παιδι τον ανακηρυξα "ντουσαν "και δεν αλλαζει!
 
Back
Top