Φροντίδα Πρόβλημα με τα μικρά budgies

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giannis46
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giannis46

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2014
Μηνύματα
4
καλησπέρα σε όλους
έχω ένα προβληματακι και θα ήθελα οποιος γνωρίζει να βοηθήσει
θα πάρω την ιστορία από την αρχή
εγώ έχω 2 budgie τα οποια ζευγάρωσαν και η θηλύκια πήγε στην φωλια και γέννησε αλλα τα πράγματα δεν πήγαν καλά καθώς ενώ τα μικρά γεννήθηκαν μετά από κάποιο διάστημα ψόφησαν...
μετά από 2-3 μέρες ξανά είδαμε την θηλύκια να μπαίνει πάλι στην φωλια, μια μέρα όμως την είδα με το κεφάλι γεμάτο αίματα και κατάλαβα ότι την τσίμπαγε ο αρσενικός και έτσι τους χώρισα,όλα αυτά έγιναν πριν 1 μηνα, στο διάστημα αυτό δεν την ενοχλούσα καθόλου ώσπου χτες όταν πήγα να ανοίξω το παράθυρο είδα έναν μικρό έξω από την φωλια,ρώτησα σε ένα μαγαζί τη πρέπει να κάνω και μου είπαν ότι εφόσον είναι τόσο μεγάλα μπορώ να τα βάλω σε ένα κλουβί μαζί με την μητέρα τους πήρα λοιπόν το κλουβί και τα έβαλα σήμερα, εδώ αρχίζουν τα δύσκολα.
να πω ότι είναι 3 και το 1 από τα 3 είναι πολύ μικρούλη έχει κανονικά το τρίχωμα του όμως δεν μπορεί να περπατήσει όπως τα αδερφάκια τουκαι οι ερώτησης μου είναι
1:η θηλύκια δεν έχω δει να τα ταΐζει πλέον τι θα γίνει πως θα φάνε και θα πιούνε,έχω δει ότι κοιτάνε την μάνα τους και φωνάζουν λογικά πίνανε και αυτή δεν συγκινείται
2:έκανα λάθος που τα έβγαλα;
3:τι μου προτείνεται να κάνω από εδώ και πέρα
sorry για το μεγάλο κείμενο :)
 
Eγώ προτείνω να αγοράσεις κρέμα από τα petshop δηλαδή σκόνη και να τα ταΐσεις εσύ σε συμφέρει κιόλας α και παρεπιπτόντως μένω Πειραιά και έχω δυο Budgie τα οποια θέλω να τα δώσω για να πάρω ένα "κοκατιλ" γιατί οι γονείς μου δεν μου επιτρέπουν να έχω και τα 2 γι' αυτο αν τα θες είναι μεγάλα και το Μάρτιο θα ζευγαρωσουν είναι θαλασσί με άσπρο και το άλλο ένα παράξενο περιμένω απάντηση
 
Εκανες λαθος που τα εβγαλες απο τη φωλια. Ποιος ο σκοπος δεν καταλαβα αυτης σου της κινησης. 😵

Εχεις ακομη το παλιο κλουβι με τη φωλια οπως ηταν να τα ξαναβαλεις μεσα να δοκιμασεις μηπως κατι αλλαξει;

Τωρα αν και διαφωνω με τον Ραφαηλ πιο πανω ισως ειναι καλο να προμηθευτεις κρεμα ταισματος νεοσσων για παν ενδεχομενο. Κι ο Θεος βοηθος... Αν μας ειχες βρει νωριτερα θα σε ειχαμε κατατοπισει σωστα. Ποτε με ποτε των ποτων μη ρωτατε σε πετ σοπς το οτιδηποτε. Οι ανθρωποι ειναι κατα 99% ασχετοι με ζωα και κανουν γκαφες.
 
την περίμενα αυτή την απάντηση δυστυχώς δεν ήταν δικια μου πρωτοβουλία να τα ενοχλήσω...
άρα τώρα αυτό που έχω να κάνω είναι να πάρω μια κρέμα και να προσπαθήσω να τα ταΐσω μονος μου
νερό δεν θέλουν;


*rafail δυστυχώς δεν ενδιαφέρομαι λόγο ότι έχω ήδη πολλά κατοικίδια
 
οχι νερο δεν θελουνε και συγνομη για τα ορθογραφικα αλλα προσφατα ιρ8α απο γερμανια λογικα ι κρεμα γηνεται με νερο οποτε δεν χρειαυονται νερο αν καννο λα8οσ να με διορ8οσι ο φοιβος στην απαντηση μου με το νερο
 
μόλις πήγα και τα κοίταξα, η μάνα τους ήταν διπλα τους δεν ξέρω αν τα τάιζε γιατί με το που πήγα πετάχτηκε πάλι στο κλάδι, δυστυχώς είναι πολύ αγρια και το θηλυκό και το αρσενικό
αλλα τουλάχιστον κατέβηκε από το κλάδι
 
λογηκα αν δεν κανο λα8οσ το πολι σε 10 μερες πρεπει να τρονε μονα τους αν κανο λα8οσ ασ με διορ8οσι καπιος εγο λεω σιμερα να κατσης ολι την ημερα να τα παρατηρησεις και αυριο αν τα ταιζι αλλιος να αγορασεις μια κρεμα για να μην πε8ανουν ο πατερασ μου παλια ειχε παπαγαλους και ειχε παρι μορα και τουσ εκανε πουρε πατατασ και τα ταιζε με βαμβακι για τα αυτια
 
Βαλε σπορια σε ενα φαρδυ μπολακι στο πατωμα αν καθονται κατω και βγαλε τις κλειστες ταιστρες αν εχει τετοιες το κλουβι ωστε και η μανα τους να πηγαινει να τρωει κατω και να την βλεπουν. Επισης βαλε κομματακια μηλου και κομμενο σφιχτοβρασμενο αυγο. Αν ακους φωνες ταισματος θα καταλαβεις αν τα ταιζει κι ας εισαι σε αλλο δωματιο.
 
Οι οδηγιες ειναι τοσο αναλυτικες που το επομενο βημα ειναι να ερθω σπιτι σου να σου δειξω. 😎
 
Back
Top