Πρόβλημα με τα ούρα του σκύλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Toliscr7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Toliscr7

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2020
Μηνύματα
571
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους θέλω την βοήθεια σας,τον τελευταίο καιρό ο Ρόκυ άρχισε να κατουράει ανεξέλεγκτα μέσα στο σπίτι,μου είπε ένας γνωστός του πατέρα μου που είναι κτηνίατρος ότι χρειάζεται στειρώσει τι γνώμη έχετε για την την στείρωση?
 
Την no1 λυση. Ειδικά στα αρσενικά.
Αν ο λόγος δεν είναι παθολογικος τότε χρειάζεσαι εκπαιδευτή.
Ο σκυλος σου για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζει το χώρο ως σπίτι του και νιώθει ξένες μυρωδιές. Για αυτό μαρκάρει το χώρο.
Η αλλιώς είναι ο alpha του σπιτιού και απλά κάνει ότι θέλει.
Αν ο σκυλος σου είναι μικρόσωμος (δηλαδή κάτω των 10 κιλών) πρεπει να καταλάβεις ότι η κυύστη του είναι απίστευτα μικρή και γεμίζει πολυ γρήγορα.
Δεν είμαι παντογνώστης απλά σου κάνω 2-3 πιθανά σενάρια σε περίπτωση που τείνεις σε κάποιο από αυτά.
 
@PantelisTs εκπαιδευμένος είναι ο σκύλος και ναι είναι περίπου 2 κιλά απλά τώρα τελευταία το κάνει ανεξέλεγκτα ενο πήγαινε στα σημεία που εδώ βάλει εγώ πάνες
 
Η εκπαίδευση του σκύλου είναι μια καθημερινη ρουτίνα που πρεπει να επαναλαμβάνεται συνέχεια.
Ο λόγος είναι πολυ απλός.
Όλα τα πλασματα έχουν χαρακτήρα και αυτός αλλάζει με την παροδο του χρόνου.
Ειδικά όταν ένας αρσενικός σκυλος είναι χωρίς στείρωση.
Ξεκινάς με κτηνίατρο και αν δεν είναι παθολογικη η αιτία συνεχίζεις σε έναν επαγγελματία. Αλλιώς συνεχίζεις την κουβέντα μέχρι να ακουσεις κάτι που είναι πιο κοντά σε αυτό που θεωρείς εσυ σωστό.
Η στείρωση είναι υποχρεωτική με ΦΕΚ πλεον. Εφ όσον δεν είσαι εκτροφεας και δεν έχεις κάποια σπάνια ράτσα δεν έχεις κανένα λόγο να έχεις αστειρωτο το σκυλο σου.
Επίσης με τη στείρωση γλυτώνεις το "πεισμα" του αρσενικου.
 
Τι ηλικία έχει το σκυλάκι? Η στείρωση όπως σου είπε κι ο Παντελής βοηθάει να μειωθεί/κοπεί το μαρκάρισμα. Δεν είναι κακή ιδέα. Τα πολύ μικρόσωμα αρσενικά φημίζονται για αυτό ότι δηλαδή μαρκάρουν ευκολότερα μέσα στο σπίτι απο ότι τα πολύ μεγαλύτερα σκυλιά. Γι'αυτό προτιμάμε τα θηλυκά. 😁 (πλάκα κάνω γενικά αλλά τα θηλυκά σπάνια δημιουργούν τέτοια προβλήματα)
 
Πιστεύω πρώτα πρέπει να πάει στον γιατρό για να αποκλειστεί το παθολογικό θέμα και μετά να ξανασκεφτείς το θέμα της στείρωσης ή της εκπαίδευσης. Αλλά με εκπαιδευτή γιατί μάλλον κάτι συμβαίνει που ο εκπαιδευτής θα το καταλάβει σίγουρα πιο γρήγορα και εύστοχα.🙂
 
Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους θέλω την βοήθεια σας,τον τελευταίο καιρό ο Ρόκυ άρχισε να κατουράει ανεξέλεγκτα μέσα στο σπίτι,μου είπε ένας γνωστός του πατέρα μου που είναι κτηνίατρος ότι χρειάζεται στειρώσει τι γνώμη έχετε για την την στείρωση?
Καλο θα ήταν να βεβαιωθείς οτι δεν είναι παθολογικο το θέμα κατά την γνώμη μου και μετά να πράξεις άλλες ενέργειες
 
@Toliscr7 παρεπιπτόντως μια περιοδο είχα φιλοξενήσει ένα πινσερ για ένα χρονικό διάστημα. Έκαναν φανταστική παρεα με την δικιά μου. Αχώριστοι.
Υπήρχε ένα θέμα με την τουαλέτα. Είχε μεγάλη άρνηση στο να ακολουθήσει το προγραμμα της δικιάς μου. Έφτασα στο σημείο να τον βάζω στο box το βραδυ στον υπνο του και παρολα αυτά κατουρούσε και εκεί. Θεωρώ αδυνατον ένα πλασμα να κατουράει στο box του και να μένει όρθιο ένα ολόκληρο βράδυ επειδη δεν μπορει να ξαπλωσει. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι λόγω της μη στείρωσης και λόγω μικρής κυστης συμβαίνει αυτό. Οτι έρευνα και να εκανα με όσους φίλους εκπαιδευτές μίλησα όλοι εκεί καταλήξαμε.
Θα δεις μεγάλη διαφορά μετα τη στείρωση.
 
@Toliscr7 παρεπιπτόντως μια περιοδο είχα φιλοξενήσει ένα πινσερ για ένα χρονικό διάστημα. Έκαναν φανταστική παρεα με την δικιά μου. Αχώριστοι.
Υπήρχε ένα θέμα με την τουαλέτα. Είχε μεγάλη άρνηση στο να ακολουθήσει το προγραμμα της δικιάς μου. Έφτασα στο σημείο να τον βάζω στο box το βραδυ στον υπνο του και παρολα αυτά κατουρούσε και εκεί. Θεωρώ αδυνατον ένα πλασμα να κατουράει στο box του και να μένει όρθιο ένα ολόκληρο βράδυ επειδη δεν μπορει να ξαπλωσει. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι λόγω της μη στείρωσης και λόγω μικρής κυστης συμβαίνει αυτό. Οτι έρευνα και να εκανα με όσους φίλους εκπαιδευτές μίλησα όλοι εκεί καταλήξαμε.
Θα δεις μεγάλη διαφορά μετα τη στείρωση.
Γιατί η στείρωση συνδέεται με την ουροδόχο κύστη ;
 
@Gianniskyr Η στείρωση συνδέεται με τις ορμόνες. Και όσο οι ορμόνες είναι υψηλές τόσο η ανάγκη του σκύλου είναι μεγάλη για ούρηση.
Η ούρηση του αρσενικού σκυλου δεν έχει να κάνει μόνο με το άδειασμα της κυστης. Έχει να κάνει με μαρκάρισμα της περιοχης και αναζήτηση θυληκου.
 
@PantelisTs άρα πρωτα καλύπτουμε τον παθολογικο παράγοντα ,αμέσως μετα αν είναι "συμπεριφορικο", στρες κλπ το θέμα και διορθώνετε και τελος ν επέμβουμε ετσι.. στο σκυλί. Και πολλα στειρωμενα κατουρανε αβέρτα στο σπίτι
 
Back
Top