Αναπαραγωγή Πρόβλημα με την γεννα lovebirds, οι νεοσσοί ψοφάνε

giwrgos limassol

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2013
Μηνύματα
13
Πόλη
Λεμεσός
Καλησπέρα, έχω πρόβλημα με τα Lovebirds μου. Ζευγαρώνουν κάνει τα αυγά βγαίνουν οι νεοσσοί και μόνο μια μέρα αντέχουν μετά ψοφάνε. Τι πρόβλημα μπορεί να έχει; οι (νεοσσοί ψοφάνε)
 
καλημέρα Γιώργο! Κρίμα που πεθαίνουν τα μωράκια τους. Έχεις παρατηρήσει αν τα ταϊζουν ή τα εγκαταλείπουν; κάνεις διατροφική προετοιμασία στο ζευγάρι πριν την αναπαραγωγική περίοδο; Την επόμενη φορά κάνε μία σωστή προετοιμασία, κατάγραψε τις ημερομηνίες γέννας του κάθε αυγού και πρόσεξε την συμπεριφορά του αρσενικού αλλά και της μητέρας να εντοπίσεις τα πιθανά λάθη τους και αν είναι εφικτό να παρέμβεις. υπάρχει περίπτωση επιθετικότητας του αρσενικού ο οποίος μπορεί να θέλει να συνεχίσει το ζευγάρωμα, το θηλυκό να μην αισθάνεται βιολογικά δυνατό να αντέξει την ανατροφή ή και απλά να μην είναι καλή μάνα.
 
βασικά είναι η δεύτερη γέννα που καταστρέφουν... Και μου είπαν εδώ στην Κύπρο να πάρω ένα φάρμακο απο το φαρμακείο (neoteramesimi) είναι κάτι βιταμίνες ειδικές που βοηθούν στις γεννες.. Αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό να τ κάνω αυτό..
 
δυστυχώς δεν γνωρίζω το προϊόν και ούτε το βρήκα στο internet. κατά την προετοιμασία, χορηγούμε συμπλήρωμα ασβεστίού. τις βιταμίνες είναι προτιμότερο να τις αντλούν μέσω μιας σωστής διατροφής και αυγοτροφής. μπορείς ωστόσο να δώσεις και ένα υγρό πολυβιταμινούχο σκεύασμα κατάλληλο για παπαγάλους
 
όπως τ είπες ούτε εγώ το βρίσκω Internet , αλλά στα φαρμακεία τ ξέρουν και μου είπαν δεν τ έχουν τώρα για το λόγο ότι δεν έχει πολλή πώληση.. Και μου είπαν να το πάρω απο την βιομηχανία π κάνουν τα φάρμακα... Δοκίμασα και αυγό τροφή και άσχετη αλλά μάταια...



και ασβέστιο *
 
Το φάρμακο σίγουρα είναι αυτό;
Εγώ πάντως σου προτείνω είτε το ferti-vit είναι το mutavit ... είναι αρκετά καλά και περιέχουν και αμινοξέα!

Το πρόβλημα ίσως να μην είναι με τους νεοσσούς αλλά με τους γονείς. Ίσως να μην ξέρουν πως να ταΐζουν! Είναι μεγαλωμένα στο χέρι ή όχι;
Έχουν κάνει και άλλες γέννες σε προηγούμενες χρονιές; Τι διατροφική προετοιμασία τους κάνεις πριν γεννήσουν τα αυγά; Όταν γεννιούνται τα αυγά, βάζεις αυγό; Μήπως παρατηρείς κάποια τελεία στην χώρα της κοιλιάς του πουλιού;
Απάντησε μου σε αυτά τα ερωτήματα...
 
και μου είπαν εδώ στην Κύπρο να πάρω ένα φάρμακο απο το φαρμακείο (neoteramesimi) είναι κάτι βιταμίνες ειδικές που βοηθούν στις γεννες
Λέγεται Neo Terramycin και είναι αντιβίωση, όχι βιταμίνες. <broken link removed>
 
Καλησπέρα, έχω πρόβλημα με τα Lovebirds μου. Ζευγαρώνουν κάνει τα αυγά βγαίνουν οι νεοσσοί και μόνο μια μέρα αντέχουν μετά ψοφάνε. Τι πρόβλημα μπορεί να έχει; οι (νεοσσοί ψοφάνε)


Καλησπερα! Γιωργο.

Εχω μερικες ερωτησεις, για να καταλαβουμε λιγο καλυτερα τι μπορει να συμβαινει.

Τι περιλαμβανει (αναλυτικα) η 40 ημερη διατροφικη προετοιμασια που τους κανεις πριν βαλεις την φωλια στο κλουβι τους;

Ποσες γεννες εχουν κανει μεσα σε ενα χρονο;

Σε ποσες γεννες εχει συμβει να πεθαινουν ολοι οι νεοσσοι;

Οι γονεις τι ηλικιες εχουν; Εχουν δαχτυλιδια;

Απο το ιδιο Pet shop και κλουβι τους εχεις παρει;

Η διατροφη των γονεων για να ταιζουν τους νεοσσους τους ποια ειναι;
 
καλησπέρα σας...όσο για την διατροφή τιν κάνω κανονικά, αυγό τροφή, βραστο αυγό κλπ.. Αλλά μάλλον απο οσοι μου είπαν χρειάζονται αυτί τιν αντίβιωση όπως είπαν καιρό Σταυρός με διόρθωσεν.. Επειδή εδώ στην Κύπρο έχει παρά πολλούς εκτροφής.. Και τ πιο πιθανό είναι ότι χρειάζονται αντιβιωση.. Δεν έχουν δαχτυλιδια τα έπιασα απο εκτροφεα, σε 2 γεννες και οι 2 αποτυχημένες..
οι ηλικίες είναι σχεδόν 2 χρόνο.
διατροφικη προετοιμασία δεν κάνω .. Μόνο όταν δω ότι ζευγάρωσαν ξανά...
ευχαριστω
 
η διατροφικη προετοιμασια ειναι απαραιτητη και για τους γονεις ωστε να εχουν δυναμεις να γεννησουν, να κλωσσησουν και να μεγαλωσουν τους νεοσσους. εαν οι γονεις ειναι πολυ κουρασμενοι λογω ελλειψης βιταμινων μην περιμενεις και 6/6 και να ζησουν ολα. ή στην χειροτερη.. μην περιμενεις να απογαλακτιστουν ολοι οι νεοσσοι και να ζησουν οι γονεις. η διατροφικη προετοιμασια ειναι επισης απαραιτητη για γερους κι οχι αδυναμους νεοσσους. αφησε προς το παρον το ζευγαρι σου να ξεκουραστει.. αργοτερα ξεκινα διατροφικη προετοιμασια με (καθημερινα) φρουτα και (κυριως) λαχανικα. αυγο ή αυγοτροφη καθημερινα και φυσικα να υπαρχει μονιμα σουπιοκοκκαλο στο κλουβι ή τριμμενο στην αυγοτροφη τους.

φιλικα παντα. Νικος.
 
καλησπέρα Νίκο

φρουτα, λαχανικά και αυγό τροφή πάντα τους βάζω αν είναι έτσι η προετοιμασία.. Αλλά τα ίδια παντελακι μου διστιχως... Μάλλον και το πιο πιθανόν χρειάζονται αντιβιωση επειδή όλα τα αλλά τα έκανα χωρίς θετικό αποτέλεσμα..
 
αντιβίωση χορηγούμε σε περίπτωση ασθενειών και μάλιστα κάθε ασθένεια θέλει την δική της αντιβίωση. Παρατηρείς τα πουλάκια να έχουν κάποιο θέμα; κοίταξε τις κουτσουλιές τους και αν θες βάλε μια λευκή κόλλα και βγάλε φωτογραφία να δούμε σε πρώτη φάση. κοίταξέ τα για ψείρες, παρακολούθησε τυχόν ήχους για ακάρεα. Δεν μπορούμε να δίνουμε φάρμακα χωρίς λόγο. όπως σε όλους τους οργανισμούς η αντιβίωση αδυνατίζει την αυτοάμυνα του οργανισμού.
έτσι κι αλλιώς δεν είναι η περίοδος για γέννα, θα σου πρότεινα, να παρατηρήσεις σχολαστικά τα πουλάκια σου για εσω εξω παράσιτα, να ενημερωθείς για θέματα διατροφής, για την χρήση του μηλόξυδου Μηλόξυδο στα πουλιά, του σκορδόνερου (https://community.petbirds.gr/threads/Αρκει-η-χορηγηση-σκορδονερου-προληπτικα.11365/ ), τις υγιεινές αυγοτροφές (https://community.petbirds.gr/threads/Η-αυγοτροφή-μου-με-βάση-κέικ.18153/), τα προβιοτικά,(- https://community.petbirds.gr/threads/Προβιοτικά-και-πρεβιοτικά-τρόφιμα.17664/ ) και ένα μήνα πριν την γέννα να χορηγείς υγρό ασβέστιο και θα δούμε την νέα γέννα πως θα πάει βήμα βήμα
 
τώρα που λες για αρρώστια έχω παρατήρηση ότι γινόταν κόκκινο ροζ το νερο τους καί οι κουτσουλιες Ιταν κόκκινο προς το ροζ αλλά δεν έδωσα σιμασια βασικά νομίζω αυτό τ χρώμα το έβλεπα όταν έκανεν αυγά αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος... Και δεν ξέρω αν είναι κάτι σιμαντικο*
 
το ροζ μπορεί να είναι ένδειξη αίματος, ίσως να είναι και κάποιος κόκκος από τροφή που κάποιες έχουν μέσα. το καλύτερο βάλε λευκό χαρτί και βγάλε φωτογραφίες από τις κουτσουλιές, προσπαθώντας να δεις σε ποιο ανήκει κάθε μία. Πάντως πρέπει να τοποθετήσεις την ποτίστρα σε σημείο που δεν θα πέφτουν μέσα κουτσουλιές.
 
μπορεί να έχεις δίκαιο για την τροφή επειδή έχει κάτι κόκκινα μέσα (μπισκότα μικρά) ας τ πούμε στην τροφή και ίσως είναι αυτός ο λόγος αλλά πάλι και τιν ίδια τροφή τους cockatiel βάζω αλλά δεν έχει έτσι χρώματα κουτσουλιες
 
δεν νομιζω να ειναι απο την τροφη, εγω εδινα για κανα χρονο παλια τετοια τροφη και δεν ειχα ποτε κοκκινες κοτσιλιες, βγαλε μια φωτογραφια οπως σου ζητησε η μαρια
 
πήγα σήμερα στον πτηνιατρο και τ είπα τ ακριβώς έχουν και μου έδωσες 2 σήραγγες που είχαν 1ml υγρό στην κάθε μια... Και να βαλω τα 2 υγρα μαζι σε μια μπουκάλια 1 λίτρου και να τους βάζω στην ποτιστρα τους μέχρι να τελειώσει..
 
δεν σου ειπε τι πιστευει οτι εχουν η τι υγρο ειναι αυτο;
απο τη στιγμη βεβαια που επισκεφτηκες κτηνιατρο εκανες το καλυτερο και ακολουθεις πιστα τη συμβουλη του, απλα απο περιεργεια ρωταω
 
όχι δεν μου είπαν βασικά ήταν ο βοηθός του εκεί.. Ο γιατρός έλειπε και τον πήρε τηλέφωνο ο βοηθός και τ εξήγησε το πρόβλημα και μου έδωσεν αυτές τις 2 σήραγγες που είχαν υγρό 1ml ι κάθε μια...
 
καλημέρα, καλό θα ήταν να ρωτούσες τι φάρμακο περιέχει η σύριγγα, για να γνωρίζεις. Να διευκρινίσω ότι δεν είπα ότι κάνουν ροζ κουτσουλιές από την τροφή αλλά μήπως κάποιος κόκκος τροφής έπεσε στο νερό και το χρωμάτισε. Περαστικά :)
 
Back
Top