Γενικά Πρόβλημα με την φωνή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexlge
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexlge

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2008
Μηνύματα
14
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας,
δεν εχω πολύ καιρό που ανακάλυψα το συγκεκριμένο site και εχω μείνει εντυπωσιασμένος.
Συγχαρητήρια σε όλους και σας ευχαριστώ που χάρη σε εσάς έχω μάθει περισσότερα για τους φτερωτούς μας φίλους.
Έχω ένα πρόβλημα και θέλω την συμβουλή σας.
Έχω ένα αρσενικό καναρινάκι.
Όταν το αγόρασα μου είπαν ότι σε λίγο καιρό θα κελαηδίσει. Το πρόβλημα είναι ότι προσπαθεί αλλά βλέπω ότι δεν μπορεί. Μερικές φορές ανοίγει το στόμα του για να τιτιβίσει, αλλά δεν μπορεί να βγάλει κανένα ήχο ή αν βγάζει είναι για λίγο. Μετά σταματάει.
Το πήγα και σε κτηνίατρο το εξέτασε, αλλά μου είπε ότι ειναι υγειέστατο και λογικά θα επανέλθει. Μου έδωσε για προληπτικούς λόγους κάτι σταγόνες (Aviomycine solution), αλλά δεν έκαναν τίποτα.
Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;
 
Έχει πτερόρροια αυτήν την περίοδο; Ρίχνει πούπουλα;

Btw... Καλωσόρισες :)
 
Καλώς σας βρήκα.
1-2 πούπουλα βρίσκω κάθε φορά που το καθαρίζω.
Επομένως δεν νομίζω να έχει πτερόρροια.
 
Καλώς ηρθες!

Ειναι το μοναδικό καναρινάκι που έχεις; Αν ναι, πως ξέρεις οτι είναι μαλινουά; Εχεις τα χαρτιά του πουλιού; Το πουλάκι φοράει δαχτυλιδάκι στο πόδι του ώστε να προσδιοριστεί η ηλικία του; Πόσο καιρό το έχεις; Πρίν τραγουδουσε έστω και λίγο, ενώ τώρα όχι; Είσαι σίγουρος οτι είναι αρσενικό?

Θα βοηθούσαν πολύ οι απαντήσεις σου!
 
Νομίζω πώς αυτήν την περίοδο θα πρέπει να επικεντρωθείς περισσότερο στην πτερόρροια. Ακόμη και εάν δεν έχει ξεκινήσει, ακόμη και αν υποθέσουμε ότι δεν είχε κανένα πρόβλημα με τη φωνή του, ούτως ή άλλως θα σταματούσε να κελαηδά από μέρα σε μέρα, οπότε δε θα μπορέσεις να καταλάβεις αν έχει αποδώσει μια ενεργεία που θα κάνεις για να βελτιώσεις τη φωνή του.

Κατά άλλα, μπορείς να κάνεις τα εξής:

Βεβαιώσου καταρχήν αν είναι αρσενικό ή θηλυκό εφόσον δεν το έχεις ακούσει ποτέ να κελαηδά κανονικά. Αναγνώριση φύλου στα καναρίνια

Όταν μπορέσεις κάποια στιγμή, κράτησε το στο χέρι σου και βάλε το ράμφος του πολύ κοντά στο αφτί σου για να παρατηρήσεις αν ακούγονται ήχοι καθώς αναπνέει.

Διάβασε και αυτό διότι θα σου χρειαστεί όπου να 'ναι Διαχείριση της Πτερόρροιας :)
 
Μάλλον έγινε μια μικρή παραξήγηση.
Δεν είπα ότι το καναρινάκι μου είναι Μαλινουά και δεν έχει δακτυλίδη.
Ο κτηνίατρος που το εξέτασε (δεν το πήρα από εκεί το καναρίνι) μου είπε ότι λογικά είναι περίπου 8 μηνών (το κατάλαβε από τα νύχια μου είπε επειδή ήταν μικρά και δεν τα είχα κόψει) και με διαβεβαίωσε ότι ειναι αρσενικό.
Το έχω 3 μήνες και έχει αυτά τα συμπτώματα από την αρχή.
 
Μάλλον έγινε μια μικρή παραξήγηση.
Δεν είπα ότι το καναρινάκι μου είναι Μαλινουά και δεν έχει δακτυλίδη.
Ο κτηνίατρος που το εξέτασε (δεν το πήρα από εκεί το καναρίνι) μου είπε ότι λογικά είναι περίπου 8 μηνών (το κατάλαβε από τα νύχια μου είπε επειδή ήταν μικρά και δεν τα είχα κόψει) και με διαβεβαίωσε ότι ειναι αρσενικό.
Το έχω 3 μήνες και έχει αυτά τα συμπτώματα από την αρχή.
Μαλινουα μπορει να μην ειναι αλλα επειδη γραφεις οτι φροντιζεις μαλινουα στο προφιλ σου μπερδρευτικαμε λιγακι. Δε μπορω να καταλαβω πως ο κτηνιατρος καταλαβε απο τα νηχια την ηλικια του πουλιου.Απο τη στιγμη που δεν εχει δακτυλιδι ο μονος που μπορει να σου πει πανω κατω την ηληκια του ειναι τι πετ απο το οποιο το αγορασες. Τελος παντων αν υποθεσουμε οτι ηταν κατω του ενος χρονου λογικο ειναι απλα να τιτιβιζει. Συνηθως τα περισσοτερα καναρινια ξεκινανε να κλωθουν τη φωνη μετα την πρωτη πτερορια. Οποτε περιμενε το φθινοπωρο και μετα θα κρινεις. Μη δινεις ασκοπα φαρμακα και μαλιστα αντιβιωσεις χωρις λογο. Πολλα καναρινια που προερχονται απο πετ πολλες φορες αργουν να κελαιδησουν γιατι δεν εχουν ακουσματα.Αν ηταν και κοντα μαλιστα σε παπαγαλακια κλαυτα. Κανε λιγο υπομονη θα κελαιδησει απο μονο του.
 
Back
Top