Ασθένειες Πρόβλημα με τις κενώσεις κοκατιλ

αυτο ειναι απο της κουτσουλιες.
πρεπει να ελεξεις τις κουτσουλιες του γιατι αυτο προκαλητε απο διαροια η υδαρη κουτσουλια και συνηθως η διαροια ειναι αποτελεσμα αρρωστιας.
 
το τι αρρώστια είναι θα σου το πεί ένας πτηνίατρος, δυστυχώς δε μπορούμε να βοηθήσουμε.
Καλή τύχη (Y)
 
δλδ δν ειναι πολυ σφιχτη η ειναι πρασινη το πουλι κτ εχει ε; Ετσι ειν αι αυτα που βρηκα στο κλουβι κατω και το πουλι!
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    20,6 KB · Προβολές: 101
  • 2.webp
    2.webp
    17,6 KB · Προβολές: 88
  • 3.webp
    3.webp
    23,1 KB · Προβολές: 108
θελει οπωσδηποτε το κλουβι καθαρισμα με χλωρινη και ζεστο νερο γιατι ειναι βρωμικο.
αυτο που θα κανεις για να φανει καλα ειναι να βαλεις κατω στο πατο ενα χαρτι κουζινας ασπρο καθαρο για λιγο και θα φανει καθαρα η κουτσουλια.
 
αυτο για το κλουβι το ξερω! Το εχω ξανακανει αλλα ξαναβρωμιζει! Θα τα κανω αυτο με το χαρτι και θα ανεβαζω φωτο!
 
αυτο για το κλουβι το ξερω! Το εχω ξανακανει αλλα ξαναβρωμιζει!

εεεμμμ, λογικο δεν ειναι να ξαναβρωμιζει;

δεν θα το αφηνεις να φτασει στο σημειο που φαινεται στη φωτο, θα το καθαριζεις πολυ πιο συχνα, η καθαριοτητα ειναι πολυ σημαντικη, μαζι με τη σωστη διατροφη για την υγεια των πουλιων(κ οχι μονο βεβαια)

το κλουβι θελει αμεση καθαριοτητα, μου φαινεται κ λιγο σκουριασμενος ο πατος; Προσεξε το! 🙂
 
Φιλε Στελιο σε συμβουλευω να αλλαξεις συντομα πατο η κλουβι!
Εαν συνεχισει το κοκατιλ σου να μενει υπο αυτες τις συνθηκες,τα αποτελεσματα δεν θα ειναι καλα στο τελος!
Στο καινουργιο που θα παρεις εαν το πλενεις μερα παρα μερα θα το διατηρεις σαν καινουργιο για πολλα χρονια.
Ετσι οπως το βλεπω στις φωτογραφιες(την σχαρα) ειναι τελειο σπιτι για μικροβια!
Παρατηρησε το πουλακι αν εχει διαρροια η μηπως εχει απλα λερωθει απο κατω καθως περπαταει στην βρωμια!
 
Στέλιο,ίσως ο παπαγάλος σου γι'αυτο να έχει πρόβλημα, λόγω της βρώμας, δεν παίζουμε με αυτά τα θέματα, τακτική καθαριότητα και γενικό πλύσιμο όλου του κλουβιού κάθε μήνα. Δεν είναι αστεία αυτά τα πράγματα, θα το βρείς καμια μέρα το πουλάκι τέζα.
 
λες;αυτο προσπαθησα να το βγαλω και παραλιγο να φυγουν τα πουλια! Θα προσπαθησω να το καθαρισω!
 
ξερεις τι μπορεις να κανεις; να βαλεις το κλουβι(με τα πουλια μεσα) μεσα στη μπανιερα κ να το πλενεις εκει, πολυ προσεκτικα εννοειται, εγω αυτο κανω, χωρις απορρυπαντικο με χλιαρο νερο κ ενα σφουγγαρι,
αλλα σε αυτην την κατασταση που ειναι το δικο σου δεν ξερω αν θα καθαρισει;
 
Back
Top