Γενικά Πρόβλημα με τις ταΐστρες μπολάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας προσφατα αρχισα να χρησημοποιω ταιστρες μπολακια. Εχω ομως μερικα προβληματα,Ο μικρος οπως εκανε και με τις αλλες ταιστρες παει απο κατο και τις σπρωχνει και πευτουν πολες φορες.Ακομα μερικες φορες κουτσουλαει μεσα στο μπολακι ταιστρα. Τι με συμβουλευετε να κανω ;
 
Τι εννοείς μπολάκια;
Αν είναι νορμάλ ταϊστρες:
Τοποθέτησε τις πατήθρες με τέτοιο τρόπο, ώστε να μη κουτσουλάει στο φαγητό. Μήν την έχες πάνω από την ταϊστρα.
Υπάρχουν μεταλλικές ανοξείδωτες που τοποθετούνται στα κάγκελα πολύ στέρεα και δε φεύγουν με τίποτα...
 
Αυτές ενώω τις ανωξηδοτες τέτοια έχω αλλά με βάση όχι που βιδώνει. Δεν έχω τις πατηθρες κοντά στην ταιστρα απλά για να πηδηξει στην πατηθρα γυρνάει και λογικά τότε κουτσουλαει
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
καλησπερα. Νομιζω οτι εσυ συγουρα βλεπεις απο κοντα το προβλημα και αρα με λιγη φαντασια πρεπει να επεμβης στην σωστη τοποθετηση τους στον χωρο. Βεβαια διαβαζωντας και το θεμα που ανοιξες με επικεντρο την αλλαγη διακοσμησης κλουβιου θα ηθελα να σου τονισω οτι καλο ειναι να δεις το ολο θεμα του εσωτερικου του κλουβιου στην τελικη του μορφη. Πρεπει να σταματησης τις αλλαγες, ελπιζω και ευχομε να μπορεις να καταλαβης οτι ολες αυτες οι παρεμβασεις μονο καλο δεν κανουν στο σεμπαστιαν.
 
Πάντως η διαρρύθμιση του κλουβιού είναι παζλ... Πατήθρες να μην είναι πάνω από ταϊστρες, πέλλετς να μήν είναι δίπλα στο νερό (εκσφενδονίζονται μερικές φορές όταν τα τρώει), 2 παιχνιδάκια να έχει καλή πρόσβαση, χώρος ελέυθερος να ανοίγει φτερά όποτε θέλει, χώρος να κάνει αναρριχήσεις, προσοχή σε παγίδες μη χτυπήσει ή πιαστεί κανά ποδαράκι...
Προσωπικά άλλαξα το κλουβί αρκετές φορές μέχρι να βρω πως θα είναι ασφαλές και λειτουργικό.
Το λάθος των πρωτάρηδων είναι που θέλουν να τα βάλουν όλα μέσα :)
 
Back
Top