Ασθένειες Πρόβλημα με το αρσενικό ζεμπράκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MaryF

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι στο αρσενικό ζεμπράκι μου λείπει ένα αρκετά μεγαλούτσικο σημείο από το φτέρωμά του, ακριβώς πίσω από τα πόδια και σχεδόν μέχρι την ουρά από την κάτω πλευρά! Τι μπορεί να συμβαίνει;
 
Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσουν δεν είναι πολύ καθαρές αλλά δεν θέλω να τα ενοχλώ πολύ γιατί φροντίζουν το μωράκι τους, μην τα στρεσάρω
 

Συνημμένα

  • IMG_20151230_132840.webp
    IMG_20151230_132840.webp
    6,7 KB · Προβολές: 64
  • IMG_20151230_132859.webp
    IMG_20151230_132859.webp
    8,1 KB · Προβολές: 69
Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσουν δεν είναι πολύ καθαρές αλλά δεν θέλω να τα ενοχλώ πολύ γιατί φροντίζουν το μωράκι τους, μην τα στρεσάρω
Η άτιμη η θηλυκιά δεν τον κατάντησε έτσι; 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
Αχ Αλίκη μου ναι.Άτιμες που είμαστε ώρες-ώρες 😛 γι' αυτό και εγω τα χώρισα και ησύχασαν 🙄
 
Αχ Αλίκη μου ναι.Άτιμες που είμαστε ώρες-ώρες 😛 γι' αυτό και εγω τα χώρισα και ησύχασαν 🙄
Μην τα χωρίζεις, μήπως αρχίσει να μαδάει το μωρό μετά. Δώσε νήμα και βάλε και δεύτερη φωλιά, λέω εγώ.
Περίμενε και άλλες γνώμες.
 
Προτεινω να μην μπει αλλη φωλια γιατι υπαρχει περιπτωση να αφησουν αυτα τα μικρα ωστε να ασχοληθουν με το νεο ''σπιτικο''. Επισης αναζητησε στα pet shop καποιο υγρο σε στυλ βιταμινης για την περισταση αυτη. Το ειχα παρει κι εγω για ενα ταλαιπωρημενο ζεμπρακι και γρηγορα πηρε τα πανω του. Πες στον... Πετσοπα οτι θες το υγρο για το φτερωμα γιατι υπαρχουν διαφορα υγρα-βιταμινες οπως για αρρωστιες,''πυρωμα'' κλπ. Η ταπεινη μου γνωμη ειναι αυτη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
καλησπέρα,Μαίρη! Καλή χρονιά σου εύχομαι, γεμάτη υγεία και χαμόγελα!
αν θυμάμαι καλά,Μαίρη, για το αρσενικό σου είχε απαντήσει ο YiannisK ότι η απώλεια των φτερών του στο κάτω μέρος, οφείλετε στην εκκόλαψη του νεοσσού.. και ότι μέχρι να απογαλακτιστεί το μικρό, δεν είναι πρέπων να απομακρυνθεί από το θηλυκό.👍
 
O πανικος ειναι ο χειροτερος συμβουλος. Επισης ποτε μην κανεις βιαστικες κινησεις που εσυ θα θεωρησεις σωστες. Επειδη απο οτι βλεπω δεν εχεις μεγαλη εμπειρια καλυτερα ειναι πρωτα να παιρνεις συμβουλες απο γνωστες του θεματος και μετα να πραττεις.
 
O πανικος ειναι ο χειροτερος συμβουλος. Επισης ποτε μην κανεις βιαστικες κινησεις που εσυ θα θεωρησεις σωστες. Επειδη απο οτι βλεπω δεν εχεις μεγαλη εμπειρια καλυτερα ειναι πρωτα να παιρνεις συμβουλες απο γνωστες του θεματος και μετα να πραττεις.

Ναι έτσι είναι. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία και γι' αυτό μπορεί να κάνω και κάποια λάθη.Αλλά προσπαθώ να διαβάζω αρκετά σχετικά και σίγουρα να ρωτάω τους πιο έμπειρους για συμβουλές σε σημείο να γίνομαι κουραστική μερικές φορές και ζητώ συγνώμη γι΄αυτό 😳
 
σε σημείο να γίνομαι κουραστική μερικές φορές και ζητώ συγνώμη γι΄αυτό 😳
Ούτε λόγος, τι συγγνώμες; Αν κινδυνεύει ο νεοσσός δεν θα ρωτήσεις μέχρι εξαντλήσεως του θέματος; Να ρωτάς, να ρωτάτε, να ρωτάμε :)
 
Οπως ειπαν οι προηγουμενη καμια ενοχληση. Δεν μας περνεις τηλεφωνο 3 η ωρα το βραδυ να μας ρωτησεις 😛 Oποτε δεν ενοχλεις. Για αυτο υπαρχει το φορουμ αυτο. Και ξανατονιζω. Μην πραττεις αυθαιρετα, μπορει αθελα σου να κανεις καποιο σφαλμα.φιλικα το λεω. Και το λεω γιατι και εγω επραξα αυθαιρετα και βιαστικα οταν ημουν στην θεση σου και ειχα ασκοπα πολυ αγχος ενω τα πραγματα πηγαιναν ρολοϊ. Δωσε μας μια ενημερωση για το που βρισκομαστε σημερα
 
Συνεχίζει να τον τσιμπάει, ευτυχώς πιο ήρεμα αλλά κι εκείνος όλη την ώρα καβάλα στο άλογο είναι.🙄 Μού φαίνεται τα θέλει ο πισινός του 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μμμμμμμμ. Ειπαμε οτι ο βασικος ταϊστης ειναι το αρσενικο ετσι;η θυληκια φροντιζει το μικρο. Αυτο που σκεφτομαι ειναι για μια μερα το πολυ 2 να εβγαζες το θυληκο σαν ''τιμωρια'' ωστε να ηρεμησουν και τα 2 μηπως και σταματησει να τον τσιμπαει. Μην το κανεις ακομα ομως. Περιμενε να απαντησει καποιος πιο εμπειρος.
 
Μμμμμμμμ. Ειπαμε οτι ο βασικος ταϊστης ειναι το αρσενικο ετσι;η θυληκια φροντιζει το μικρο. Αυτο που σκεφτομαι ειναι για μια μερα το πολυ 2 να εβγαζες το θυληκο σαν ''τιμωρια'' ωστε να ηρεμησουν και τα 2 μηπως και σταματησει να τον τσιμπαει. Μην το κανεις ακομα ομως. Περιμενε να απαντησει καποιος πιο εμπειρος.

Aρχικά ναι αλλά εδώ και 5 μέρες περίπου είναι και οι δύο πολύ συνεπείς με το μωρό
 
Back
Top