Ασθένειες Πρόβλημα με το δαχτυλίδι παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pigaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pigaki

PB Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2007
Μηνύματα
945
Πόλη
Μυτιλήνη
Παρατηρησα οτι το δαχτυλιδι του παπαγαλου μου τον ενοχλει. Καμια φορα μαζευει το ποδαρακι του, το ξυνει, το δαγκωνει...
Τον επιασα και το ειδα απο κοντα και ειναι λιγο ερεθισμενο, ή απο το δαχτυλιδι ή απο το δαγκωμα που κανει ο ιδιος. Παντως το θεμα ειναι οτι δεν το θελει και πρεπει να του το βγαλω.
Προσπαθησα με ενα νυχοκοπτη, αλλα ειναι πολυ δυσκολο και φοβαμαι μην το τραυματισω. Ασε που το δαχτυλιδι ειναι μεταλλικο και αρκετα χοντρο, δυσκολα θα κοπει.
Τι να κανω;
 
Γωγω, ξερω οτι πουλανε ειδικα ψαλιδακια στα πετ σοπ, για τα δαχτυλιδια, δεν μπορεις να το κοψεις αλλιως η' αν το πας στον γιατρο
 
Το ξερω, αλλα θα εχει ο γιατρος;
Ή αν ξερει κανεις καποιο πετ σοπ που να το πουλαει, ας μου πει. Γιατι ειναι κατι "ειδικο" και δε νομιζω να εχουν ολα 😉
 
Απ' οσο θυμαμαι, στο πετ στην Αθηνας ειχε οσο για τον γιατρο, κανοντας ενα τηλεφωνο, θα εχεις απαντηση του.
 
επιδη ειναι σαβατο και ειναι ολλα κλυστα αν μπωρεσεις να πας αυριο στο σχιστο στο παζαρει ειναι 2 πολυ μεγαλοι παγκοι με αξεσουαρ για που λια αυτοι εχουν σηγουρα και αν θημαμε καλα εχει 28 ευρω
 
αν μπωρεσεις να πας αυριο στο σχιστο στο παζαρει ειναι 2 πολυ μεγαλοι παγκοι με αξεσουαρ για που λια αυτοι εχουν σηγουρα και αν θημαμε καλα εχει 28 ευρω

😱 28 ευρω😱;
Τι να κανουμε..."οποιος εχει τα γενια εχει και τα χτενια λεει ο λαος"... 😉 Δεν μπορω να το αφησω ετσι το πουλακι...
Αυριο εχει Αττικο Παρκο μαλλον. Οποτε με βλεπω απο Δευτερα στο κεντρο 😉
 
H alithia einai oti o anthropos pou thelei na to xrisimopeii mono mia fora den tha plirosei 28-50 eyro gia to psalidi...Omos einai sigoura aparetito ergalio gia ektrofeous kai gia anthropous pou asxolountai me polla poulia...

Ego vlepo san lisi na pas sto giatro... na plirosis 10-15 eyro gia na sou to vgalei ...
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να πάει σε ένα πετ και να τις το βγάλουν αυτοί; Θα την υποχρεώσουν ντε και καλά να το αγοράσει; Λογικά θα έχουν ένα και για δική τους χρήση..
 
Με φρικαρει να σερνω το πουλακι απο'δω κ απο 'κει...😱
Λυπαμαι να το ταλαιπωρω, προτιμω να δωσω 30 ευρω!

Αλλα απο την αλλη πρεπει να τον παω και στον γιατρο για αλλους λογους. Θα προσπαθησω να τα συνδυασω (εξεταση & δαχτυλιδι)
Θα τηλεφωνησω πρωτα στο γιατρο τη Δευτερα κ αν δεν εχει θα βρουμε τη Δευτερα ενα Σισσυ; 😉 :)
 
Θα έλεγα να τηλ. στον γιατρό και να τον ρωτήσεις αν έχει το ψαλίδι. Αν το έχει οκ. Τον πας και για εξέταση και για να του κόψει το δαχτυλίδι. Αν δε το έχει, γνώμη μου, αγορασέ το (το ψαλίδι) και πηγαινέ τον να του το κόψει εκείνος μαζί με την εξέταση που θα του κάνει. Και αυτό επειδή το ποδαράκι του είναι ερεθισμένο, είναι πιο δύσκολο να το κάνεις μόνη σου
 
Καπως ετσι το σκεφτηκα κι εγω.
Θα ενημερωσω οπως και να ειναι:)
Εξελιξεις απο Δευτερα
 
Den einai katholou diskolo, perneis to psalidaki, einai idika gia afti ti toulia. FOTO 1.
Kai kobeis to daxtilidi apo pano-kato, san to blepeis sto FOTO 2. kanonika gia na min exeis problima kobis to daxtilidi dio fores mia fora prosta kai defteri fora apenanti. Etsi to daxtilidi ginete dio komatia kai peftoune.

Kai afou eimai pangrigora, i fotografies sto epomeno post.
 
Kala einai Sabato kai arga...edo i Fotografies
 

Συνημμένα

  • Ringsch-1.webp
    Ringsch-1.webp
    14,8 KB · Προβολές: 57
  • Ringsch-2.webp
    Ringsch-2.webp
    10 KB · Προβολές: 58
Ευχαριστω Αλεξανδρε!

Το δικο μας ομως το δαχτυλιδι ειναι πιο μεγαλο απο αυτο στην φωτο, περιπου διπλασιο...
 
Αλεξανδρε αυτο μοιαζει πολυ με το ψαλιδι που εχω για τα νυχια του Φοιβου. Αυτο που δειχνεις εχει απλα πιο λεπτη μυτη μπροστα για να πιανει τα δαχτυλιδια που ειναι μικρα αλλα φανταζομαι κανει και για νυχια;

Εγω παντως 4,5 ευρω το πηρα.
 
Γωγώ εδώ και δυο μέρες πρόσεξα και το δικό μου Εγγλεζάκι να τινάζει περίεργα τα ποδαράκια μου. Υπέθεσα πως κάτι συμβαίνει με το δαχτυλίδι και το παρατηρούσα για αρκετή ώρα. Τίναζε τα πόδια του εναλλάξ με τον τρόπο που σγαρλίζουν οι κότες το χώμα. Το επιασα και δεν είχε κανένα σημάδι, ούτε κοκκινήλα, ούτε πρίξημο, μόνο φαινονταν κάτι σαν ξηροδερμία. Του εβαλα epithol και ηρέμησε αμέσως. Χθες και σήμερα ήταν πιό ήρεμο.
 
Epithol θα βαλω ετσι κι αλλιως
Αλλα αυτο το πραγμα τον ενοχλει! Ειναι αρκετα μεγαλο
 
Back
Top