Ασθένειες Πρόβλημα με το κελάηδημα του καναρινιού μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mioannou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!
Το καναρίνι μου είχε αργήσει να αρχίσει να κελαηδά μετά την λήξη της πτερόροιας, πράγμα που με θορύβησε λίγο και ξεκίνησα να το παρατηρώ. Πιστεύω-χωρίς να είμαι σίγουρη- πως όταν αρχίζει και βγάζει μικρούς ήχους δυσκολεύεται να κελαηδήσει κανονικά. Επίσης, ακούω έναν πολύ απαλό ήχο να βγαίνει από τον λαιμό του την ώρα αυτή. Δεν μπορώ ακριβώς να τον περιγράψω. Έχετε κάποια γνώμη πάνω σε αυτό; Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;
 
Και εμένα είχε αργήσει να αρχίσει να κελαηδά μετά την ολοκλήρωση της πτερόροιας. Συνολικά πέρασαν πάνω από 2,5 μήνες. Είχε ολοκληρωθεί (είχαν φύγει και τα καρφάκια στο κεφάλι του) και δεν ξεκίνησε αμέσως... Δεν έκανε όμως κανέναν θόρυβο σαν αυτούς που περιγράφεις, ούτε απαλούς ή μικρούς ήχους, πλήρη αφωνία. Μια μέρα ξεκίνησε δειλά-δειλά. Εσένα έληξε η πτερόροια, κελάηδησε έστω και αργά και μετά άρχισε η δυσκολία?
 
@ianos προσπαθώ να ηχοχραφήσω τον ήχο αλλά δεν ακούγεται...Είναι σαν να γυρίζω απαλά μια κόλλα χαρτί και να ακούγεται αυτός ο μικρός ήχος...δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω.
@GregCC Από αυτά που έχω ακούσει δεν κελάηδησε ποτέ μετά την πτερόροια κανονικά. Μόνο μικρούς ήχους σαν να μιλάει (ξέρετε νομίζω τί περιγράφω)
@Tony Forpus Η πτερόροια τελειώσε μέσα Οκτώβρη και το πουλάκι υπολογίζω πως είναι το πολύ 3-4 χρονών
 
Συγνώμη που ρωτάω αλλά και εγώ από εδώ το διάβασα κάπου... Το τελευταίο στάδιο πτερόριας ολοκληρώνεται μόλις εξαφανιστούν και οι τελευταίες φύτρες/καρφάκια στο κεφάλι του πτηνού. Και στο δικό μου πίστευα ότι είχε ολοκληρωθεί μιάς και δεν έβλεπα πούπουλα στο κλουβί κλπ αλλά όταν διάβασα το σχετικό ποστ στο φόρουμ και κοίταξα τον δικό μου, είχε κάποια μικρά καρφάκια στο κεφάλι του. Άρα δεν είχε ολοκληρωθεί οπότε "ορθώς" δεν κελαηδούσε. Μετά από αυτά, άρχισε να ανοίγει το στόμα του.. Δεν θυμάμαι βέβαια αν είχε περάσει ένας μήνας όπως στο δικό σας...
 
Μόλις ανέβουν τα επίπεδα τεστοστερόνης του θα ξεκινήσει το τραγούδι.
Ίσως να είναι ακόμη χαμηλά γι'αυτό προσπαθεί και δεν μπορεί...
Συμβαίνει αυτό ειδικά φέτος με τόσο καλό καιρό Νοέμβριο μήνα.
 
@GregCC Και πολύ καλά κάνετε...με βοηθήσατε! Δεν βλέπω κάτι στο κεφαλάκι του αλλά θα κάνω λίγο ακόμα υπομονή πριν αγχωθώ εντελώς...
@Giannisbox Σωστή σκέψη, ευχαριστώ πολύ! Θα περιμένω λοιπόν
 
Back
Top