Ασθένειες Πρόβλημα με το πίσω δάχτυλο καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimipan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimipan

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2009
Μηνύματα
14
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Πρίν 2 μήνες περίπου το καναρίνι μου σκάλωσε το πόδι του στα καγκελα! Ακολούθησε το πέσιμο νυχιού απο το πίσω δάχτυλο, άρχισα να του βάζω betadine+κρέμα epithol(βέβαια δν ξέρω αν είναι σωστό) ανα 4 μέρες συνεχίζοντας μέχρι+σήμερα. Καποιες φορες καθεται με το 1ποδι φουσκωμένος κυριως τις μεσημεριανές ώρες+κάποιες φορές στην διάρκεια όλης της ημέρας. Είναι φυσιολογικό?Το νύχι του τώρα έχει μεγαλώσει λίγο αλλα έχει πάνω ένα εξόγκωμα. Υπάρχει κάτι διαφορετικό για την θεραπεία εκτος απο την κρέμα που του βάζω;
 
το εξόκγωμα είναι στο νύχι και συγκεκριμένα στο τελείωμα του νυχιού. Στο δάχτυλο πίσω απο το νύχι έχει ενα φουσκωματάκι με 1 πληγουλα!
 
Κοιταξε το betadine και την epithol ποιος σου ειπε να τα βάλεις;τη δοσολογια καθε 4 μέρες ποιος σου την προτεινε. Για να αποφευχθει μόλυνση πρέπει να υπάρχει απιστευτη καθαριοτητα στο κλουβι.. Το πουλακι να πλενεται καθημερινα και μετα να βάζουμε τα "φαρμακα"...Βασικα το καλυτερο ήταν να το πάς σε ενα πτηνιατρο αλλα εφόσον δεν εγινε.. Βάλε μια μια φωτο μπας και καταλάβουν πιο εμπειροι τις παρέας!
 
Οποιοδήποτε σκάλωμα ή εξωτερικός τραυματισμός σε δυό μήνες
θα είχε εξαφανιστεί.Ισως πρόκειται για ευλογιά.Αν έβαζες καμιά καθαρή φωτογραφία
του σημείου θα μπορούσαμε να πούμε μια γνώμη. Οπως και νάχει το πράγμα
άρχισε να βάζεις κάθε βράδυ λίγο πριν κουρνιάσει, Μπεταντίν, και στα δύο πόδια
και σε όλα τα δάκτυλα(οχι υπερβολική ποσότητα και λερωθεί όλο το πουλί 😉 ).
 
δυστυχως φωτογραφία είναι λίγο δύσκολο τώρα, αλλα αυριο θα βγάλω οπωσδηποτε για να το δείτε!φιλε Mpikis την δοσολογία αυτην μου την προτεινε αυτος ο οποιος μου εδωσε το πουλι!Γι αυτο+θέλω την βοήθεια σας! Οκ θα του βάζω betadine+μακαρι να δω καλυτερευση! Αυριο θα προσθέσω+την φωτογραφία!thnx πάντως για τις μεχρι τώρα συμβουλές σας
 
οχι φιλε μου υπαρχει εμβολιο που πρέπει να κάνω για το καναρινακι; Πραγματικά δν ξερω πολλα πραγματα γι αυτο θέλω να με βοηθήσετε οσο μπορειτε. Βασικα αν ειχε ευλογια δεν θα κολλουσαν+αλλα δάχτυλα(αυριο θα προσθεσω foto);δεν εχω ακουσει εδω στην Αλεξανδρουπολη για πτηνιατρο, που θα το κανω το εμβολιο;
 
Δεν υπάρχει εγκεκριμένο εμβόλιο στην χώρα μας.
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο απο την επάλειψη με Μπετατίν
και την σχολαστική καθαριότητα. (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΙΑ)
 
Αν παραγγειλει απο το εξωτερικο; Ενταξει εκει αλεξανδρούπολη δυσκολο να βρει πτηνίατρομα ρωτώντας πας στην πολη γιαυτο ρωτα αν ειναι εκει καποιος πτηνίατρος.
 
οριστε και 1 φωτογραφια

14092009203.jpg
 
Αυτή η εικόνα του ποδιού μόνο μια ελαφρά υπερκεράτωση δείχνει, νομίζω.
Αν έχει ξεκινήσει απο ευλογιά, με αποτέλεσμα να πέσει το νύχι, τώρα πλέον
έχει ιαθεί. Δεν χρειάζεται τίποτε. Δυο φορές την εβδομάδα(βραδυνές ώρες) ΕΠΙΘΟΛ
και θα καθαρίσει τελείως σε λίγες μέρες. Δεν αποκλείεται να αφήσει μια δυσμορφία
στην περιοχή και να μην ξαναβγεί νύχι αλλά δεν πρόκειται να προβληματίσει το πουλάκι.
ΚΟΨΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΟΥ . 😉
 
Καλησπερα. Προτου 2 μηνες περιπου ειχα χασει καποια πουλια( καναρινια) χωρις να ξερω την αιτια ειχα δει μια πληγη στο πισω ποδι αλλα δεν ηξερα απο ευλογια και υπεθεσα οτι ηταν καποιος τραυματισμος. Οταν μετα απο λιγο ξαναειδα μια πληγη σε καποια νεα πουλια μου ειπαν οτι προκειται για ευλογια ρωτησα τι να βαλω στην πληγη και μου ειπαν για μπεταντιν να κανω επαλλειψη με κρεμα ενω υπηρχε ενα πουλι με μεγαλη πληγη μετα απο μια μερα ειδα ακομη ενα σε αρχικο σταδιο της νοσου και σκεφτηκα τοτε να αυτοδημιουργησω βαζοντας και λιγη κρεμα μεσα στο νερο των πουλιων σας πληροφορω οτι το πουλακι με την μικρη πληγη ως εκ θαυματος την επομενη μερα δεν ειχε τιποτα ενω το πρωτο με την μεγαλη πληγη μετα απο συνεχομενη χρηση της κρεμας μεσα στο νερο σημειωνω οτι δινω σε ολα τα πουλια εχει καθαρισει τελειως και μαλιστα εχει αρχισει να ξανακελαηδαει ειναι φετινο και με την αρρωστια ειχε σταματησει. Η δοση που βαζω ειναι περιπου οσο μια φακη μεσα σε μια κανονικη ποτιστρα
 
η ευλογια περασε γιατι εκανε τον κυκλο της.η ζωη του πουλιου ισως να εχει πιο συντομο κυκλο απο τον αρχικο προγραμματισθεντα απο την " ΈΝΛΟΓΗ" ή αλογη Φυση (οτι θελουμε διαλεγουμε) γιατι ειναι δυσκολο να αντέξει το γαστρεντερκο του πουλιου για αρκετο διαστημα ενα ισχυρο αντισηπτικο που σκοτωνει την κακή αλλα και την καλη "πανιδα" που υπαρχει στομ οργανισμο του☹
συν τυχον ορμονικα προβληματα με το θυρεοειδη του λογω του ιωδιου που περιεχεται στο διαλυμα..
 
ΜΠΕΤΑΝΤΙΝ

Καλημερα πηρα μια κρεμα απο το φαρμακειο επειδη τωρα ειμαι στη δουλεια δεν θυμαμαι τη μαρκα θα δω και θα την γραψω . Οσο για το πως τη χρισιμοποιω βαζω λιγο στην ακρη του δαχτυλου και το τριβω στην εσωτερικη πλευρα της ποτιστρας ωσπου να ξεπλυθει το δαχτυλο μου.
 
Back
Top