Γενικά Πρόβλημα ντυσίματος νεοσσού που ταΐζεται με κρέμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thiseas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thiseas

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
48
Πόλη
Βέροια
εχω 5 νεοσους και τους ταιζω στο χερι, οενασ απο αυτους δεν μου εχει βγαλει σοστα τα πουπουλα του ειναι σχεδων γυμνος αν και ηταν ο πρωτος. Ξερει κανεισ κατι για αυτο.? ευχαριστω!
 
εχω 5 νεοσους και τους ταιζω στο χερι, οενασ απο αυτους δεν μου εχει βγαλει σοστα τα πουπουλα του ειναι σχεδων γυμνος αν και ηταν ο πρωτος. Ξερει κανεισ κατι για αυτο.? ευχαριστω!
Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για την περίπτωση... ηλικία, διατροφή κλπ και αν είναι δυνατόν μια φωτογραφία για να δούμε ακριβώς την έκταση της κατάστασης.
 
Καλημέρα, είναι 26 ημερών

ΤΡΟΦΗ.webp απο αυτη την τροφη το ταιζω

pouli1.webp pouli2.webp pouli1.webp pouli2.webp poyli3.webp pouli4.webp pouli1.webp pouli1.webp pouli1.webp
 
Καλημέρα, όμορφο είναι φτου φτου, κοντεύει να γεμίσει πάντως το πτέρωμα.
 
Ίσος είναι λίγο λερωμένο από τη κρέμα;. και τα πούπουλα του απλά κολλήσανε. Η φτερούγα του φαίνεται λίγο περίεργα αλλα το γενικός φτέρωμα πιστεύω είναι απλά λερωμένο. Πάντως δεν μπορώ να πω με σιγουριά μπας κι ποτε δεν είχα καναρινακια)
 
Ίσος είναι λίγο λερωμένο από τη κρέμα;. και τα πούπουλα του απλά κολλήσανε. Η φτερούγα του φαίνεται λίγο περίεργα αλλα το γενικός φτέρωμα πιστεύω είναι απλά λερωμένο. Πάντως δεν μπορώ να πω με σιγουριά μπας κι ποτε δεν είχα καναρινακια)

ευχαριστω πολι

εχω αυτο το αρσενικο
Parrotfinch και ψαχνω θυληκο υπαρχει πουθενα στην ελλαδα;
10717540_543805715752969_1427862506_n.webp ΠΑΡΡΟΤ.webp
ναι φουσκα ειναι απο την τροφη πειρε αερα απο την συριγγα

Πριν μπούμε στα δευτερεύοντα... αυτό στον πρόλοβο... Φούσκα αέρα είναι;
ναι φουσκα ειναι απο την τροφη πειρε αερα απο την συριγγα
 
Χωρίς να το έχω κάνει ποτέ, αλλά κάπου διάβασα ότι πολυ απαλά μετα το τάισμα πατάμε τον προλοβο με δείκτη και αντίχειρα ώστε να βγει ο αέρας. Αλλά αν ταΐζεις με την ειδική σύριγγα δεν καταπίνει αέρα.
 
Γιάννη το αναφέρει εδώ Τάισμα νεοσσών στο χέρι η @Wind-sa.
Για το φτέρωμα τώρα.
Δε δείχνει υγεία... καθόλου μάλιστα.
Πολύ λεπτό, ισχνό... μαλακό κι αδύνατο... άσχετα από το αν είναι λερωμένο.
Θα διαβάσω κι αν βρω κάποια άκρη θα επανέλθω ... ελπίζω σύντομα.
Στο μεταξύ όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει.
 
26 ημερών; Δείχνει για 12-13 ημερών. Υστερεί πολύ στην αναπτυξη. Σίγουρα καποιο πρόβλημα υπάρχει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
Γιάννη το αναφέρει εδώ Τάισμα νεοσσών στο χέρι η @Wind-sa.
Για το φτέρωμα τώρα.
Δε δείχνει υγεία... καθόλου μάλιστα.
Πολύ λεπτό, ισχνό... μαλακό κι αδύνατο... άσχετα από το αν είναι λερωμένο.
Θα διαβάσω κι αν βρω κάποια άκρη θα επανέλθω ... ελπίζω σύντομα.
Στο μεταξύ όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει.
σε ευχαριστω

Μηπως εχει ελλειψη απο ασβεστιο; Κι αν ναι, μπορειτε να μου συστησετε κατι αναλογο;
 
Από αυτά που διάβασα... Αν υπάρχει έλλειψη βιταμίνης που να επιδεινώνει την κατάσταση του φτερώματος είναι οι βιταμίνες του συμπλέγματος Β όπως η Β5 αλλά κυρίως η Β3 (niacine ή βιταμίνη PP=pellagra preventive) που μπορείς να την πάρεις και από φύτρα σιταριού αν δεν κάνω λάθος
Περισσότερα για τις βιταμίνες θα δεις εδώ
 
Το πρόβλημα στο πουλί έχει ξεκινήσει από το αυγό μην το ψάχνεις παραπέρα και να ζήσει ένα ασθενικό πτηνό θα είναι.
 
Το πρόβλημα στο πουλί έχει ξεκινήσει από το αυγό μην το ψάχνεις παραπέρα και να ζήσει ένα ασθενικό πτηνό θα είναι.
Μιχάλη είμαι σίγουρος πως κάπου το στηρίζεις αυτό...
Μπορείς να μας εξηγήσεις αν θέλεις;
 
ευχαριστω παιδια!

Το πρόβλημα στο πουλί έχει ξεκινήσει από το αυγό μην το ψάχνεις παραπέρα και να ζήσει ένα ασθενικό πτηνό θα είναι.
το αυγο ηταν μια χαρα 5 εκανε η μανα και εχει κανει δυο γεννες μεχρι τωρα απλα δεν ταιζε αυτο
 
Το αυγό δεν είχε τα απαραίτητα στοιχειά, ο νεοσσός δεν τα έχει αποκτήσει μέχρι σήμερα που θα έπρεπε να είναι το σώμα του τουλάχιστον το 90% ενήλικου του είδους. Οπότε το ξεχνάμε
 
Το αυγό δεν είχε τα απαραίτητα στοιχειά, ο νεοσσός δεν τα έχει αποκτήσει μέχρι σήμερα που θα έπρεπε να είναι το σώμα του τουλάχιστον το 90% ενήλικου του είδους. Οπότε το ξεχνάμε
δλδ να το παρατισω.;
 
Είτε ασθενικό είτε όχι γιατί να μην το κρατήσει και όσο ζήσει; Ασθένεια που να κολλάει δεν φαίνεται να έχει.Φρόντιζέ το όσο μπορείς και ότι γίνει φίλε. Γιατί να το παρατήσεις δεν καταλαβαίνω;
 
Back
Top