Ασθένειες Πρόβλημα ποδάγρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zefyri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zefyri

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
72
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας παιδιά. Σε εξωτερική κλούβα πτήσης 2Χ1Χ2 έχω καμιά 15ρια καναρίνια, ανάμεσά τους εναν καρδερίνο, ένα λούδαρο και ένα φλώρο και αντιμετωπίζω δύο προβλήματα:
Α) Μια κανάρα ενώ δείχνει εξωτερικά σε άριστη κατάσταση κάνει έναν θόρυβο σαν να τρίζει το ράμφο της (τσικ, τσικ) Να ανησυχώ;
Β) Πολύ σοβαρό πρόβλημα αντιμετωπίζει το λουδαράκι μου, το οποίο προφανώς έχει ποδάγρα και σημερα το πρωι που το παρατηρησα προσεκτικά έχει χάσει από το δεξί του ποδαράκι τα δυο του νυχια! Σοκαρίστηκα και παρά τις προσπάθειες να το πιάσω, να το βάλω μονο του για να το περιθάλψω, δεν τα κατάφερα. Κινδυνεύει να πάθει μεγάλη ζημιά το λουδαράκι και μήπως κινδυνευουν και τα υπολοιπα να κολλήσουν; Αν όχι θα αποκατασταθεί μόνη της η ζημιά στο ποδαράκι του;
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας
 
το προβλημα με την ποδαγρα ναι μπορει να κολλησουν και τα αλλα ειχα και εγω παρομιο προβλημα και με την αλοιφη της tabernil την pomada το ελυσα σχεδον αμεσως εχει οδηγιες και στα ελληνικα
 
πρωτον δες γιατο καναρινι αν εχει ακαρεα της τραχειας{βαζουμε στο αυτι μας το ραμφος του πουλιου και ακουμε αν κανει ενα συρτο θορυβο, αν ναι βαζουμε πουλμοσαν της μπογκενα} δευτερον πρεπει αμεσα να βγαλεις το λουγαρακι απο την κλουβα κινδυνευουν και τα υπολοιπα, να το βγαλεις και να του κανεις επαλοιψη με επιθολ της μπογκενα και καθαρισε ολα τα ξυλακια στην κλουβα ΑΜΕΣΑ
 
Η κανάρα έχει άκαρη της τραχείας.
και πιθανόν και άλλα πουλιά στην κλούβα.

Pulmosan Anti-windpipemite

Υ. Γ Ο ήχος "σαν να σπάει σποράκια" χωρίς να έχει τίποτα στο
στόμα της είναι η απόλυτη επιβεβαίωση οτι υπάρχουν άκαρη.
 
Φίλοι μου εκτιμώ πως έχω πανικοβληθεί! Ειδικά για το λουδαράκι ειναι σχεδόν αδυνατο να το πιασω γιατι κινειται ταχυτατα και σε σημεια που ειναι αδυνατο να το πιάσω! Πέραν του ότι τρομοκρατούνται όλα τα υπόλοιπα! Θα κάνω πρωί πρωί προσπάθεια να το πιασω με την απόχη και ο Θεός βοηθός. Το ίδιο ισχύει και για την ακάρεα που διέγνωσες φίλε μου, αλλά ακόμη δεν τινάζει το κεφάλι και δείχνει σε άριστη κατάσταση. Ευχαριστώ για όλα παιδιά και αλίμονό μου αν επαληθευτείτε!
 
δεν χρειαζετε να αρχισει να τιναζει το κεφαλι αν το κανει ισως να ειναι πολυ αργα, ελοχευουν πολλοι κινδυνοι μεταξυ αλλων{για τα πουλια παντα να μην παρεξηγηθω}
 
Ειδικά για το λουδαράκι ειναι σχεδόν αδυνατο να το πιασω γιατι κινειται ταχυτατα και σε σημεια που ειναι αδυνατο να το πιάσω!

Αν είναι μεγάλη η κλούβα δοκίμασε να το βρέξεις με ένα ψεκαστήρα μικρό. Είναι κάποιοι ψεκαστήρες που ρυθμίζεται η δέσμη του νερού και έτσι μπορείς να σημαδέψεις εύκολα.
Αυτό κάνω εγώ όταν θέλω να πιάσω κάποιο πουλί από την κλούβα πτήσης.
 
Εκτός απο την epithol που ανάφερε ο Λευτέρης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Podagrine της Tafarm .
 
Οσον αφορά την παροχή epithol,podagrine
για να μη πιάνεις ένα -ένα τα πουλιά και να γίνεται
στην κλούβα πανικός, μπορείς, αφού καθαρίσεις καλά τίς πατήθρες,
να τις αλοίψεις με κάποιο απο τα ανωτέρω σκευάσματα
στα σημεία που κοιμούνται το βράδυ τα πουλιά.
Την άλλη μέρα που θα ξυπνήσουν θα έχουν πάρει αρκετό
φάρμακο στα πόδιακαι μάλιστα θα έχει απορροφηθεί και δεν
θα "λαδώνει" τα πούπουλα της κοιλιάς.
-Δεν είναι ο καλύτερος τρόπος βέβαια, αλλά είναι μια λύση
ευκαιριακή μέχρι να γίνει μια ολική θεραπεία, σ'όλη την κλούβα.
 
κύριοι σας ευχαριστω όλους για τις συμβουλές! Ήδη έβγαλα τα δύο άρρωστα πουλάκια απ΄πο την κλούβα και άρχισε η περίθαλψη. Δυστυχώς το λουδαρακι είναι σε άθλια κατάσταση και μάλλον φταίω που δεν το αντιλήφθηκα αμέσως το πρόβλημά του! Του έχει μείνει από ένα νύχι σε κάθε πόδι και είναι ματωμένα! Εύχομαι να τα καταφέρω να το επαναφέρω γιατί αισθάνομαι ενοχές. Και πάλι πάντως σας ευχαριστώ
 
να προσεξεις εκτων των αλλων μεσα στην κλουβα αν υπαρχουν σημεια τα οποια μπορει να πιαστουν τα νυχια και να εχει προβλημα το πουλακι{π.χ. συρματακια προεξεχοντα}
 
Γειά σας παιδιά.. Θα είθελα και γω να σας πω την ταπεινή μου γνώμη όχι για την θεραπεία αλλά για την πρόληψη της ποδάγρας. Μην βάζεται ποτέ πολλά πουλιά σε μικρές κλούβες, γιατί πιανουν πολύ ευκολα μοκρόβια οι κοίτες... Εκτός αυτού πρέπει οι κοίτες να αλλάζονται τακτικά ή να πλένονται, από εκεί προέρχεται και οι ποδάγρα... φιλικά. Γιάννης.
 
Συμπληρωματικά απο παλαιότερο ποστ του Σταύρου

Συνήθως με τον όρο ποδάγρα εννοούμε κάθε πάθηση που εμφανίζεται στο δέρμα των ποδιών χωρίς όμως αυτό να είναι απόλυτα σωστό.

Η ποδάγρα είναι μεταβολική ασθένεια κατά την οποία εναποτίθενται κρύσταλλοι ουρικού οξέος στις αρθρώσεις των ποδιών προκαλώντας φλεγμονές, πρηξίματα, κοκκινίλες, πόνο. Η ασθένεια προκαλείται από προβλήματα στο μεταβολισμό διαφόρων τροφών - θρεπτικών συστατικών, όπως είναι η πρωτεΐνη (αβγό) για αυτό και συνιστάται η διακοπή της χορήγησης του.

Υπάρχει επίσης η υπερκεράτωση των ποδιών που προκαλείται από ακάρεα και πλήττει συνήθως πουλιά μεγάλης ηλικίας επειδή σε αυτά βρίσκουν πρόσφορο έδαφος για να εγκατασταθούν, λόγω της υφής του δέρματος των ποδιών τους. Δεν πλήττουν όμως αποκλειστικά τα ηλικιωμένα πουλιά αλλά πολλές φορές και μικρά σε ηλικία, όταν βρουν τις κατάλληλες συνθήκες (κακή υγιεινή). Αυτές είναι και οι περιπτώσεις κατά τις οποίες χορηγούνται οι διαφορές αλοιφές, προκειμένου να καταπολεμηθούν τα ακάρεα που προκαλούν την υπερκεράτωση.
 
Back
Top