Αναπαραγωγή Πρόβλημα σε πόδια νεοσσού Budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stampa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stampa

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εχω δει φωτο μικρων και τα ποδαρακια τους φαινονται λυγιζμενα
το παπαγαλακι μου ειναι 18 ημερων και τα ποδαρακια ειναι ισια ειναι φυσιολογικο;
 

Συνημμένα

  • 230809.webp
    230809.webp
    41 KB · Προβολές: 161
Εχω δει φωτο μικρων και τα ποδαρακια τους φαινονται λυγιζμενα
το παπαγαλακι μου ειναι 18 ημερων και τα ποδαρακια ειναι ισια ειναι φυσιολογικο;

Δεν ειναι φυσιολογικο.Mοιαζει με splayed legs.

Πριονιδια δεν ειχες βαλει στην φωλια; Αν οχι βαλε εστω και τωρα.

Πρεπει να επεμβεις αμεσα. Δες εδω: Parrot Parrot Guide to Fixing Splay Legs on Baby Birds Parrots
 
Φωτη γιατι να βαλει πριονιδι στη φωλια; Απο οσο εχω διαβασει ξερω πως τα Budgies δε χρειαζονται καποιο υλικο στη φωλια τους..Αν κανω λαθος διορθωσε με😕!
 
Φωτη γιατι να βαλει πριονιδι στη φωλια; Απο οσο εχω διαβασει ξερω πως τα Budgies δε χρειαζονται καποιο υλικο στη φωλια τους..Αν κανω λαθος διορθωσε με😕!

Πρεπει να βαζουμε πριονιδια στις φωλιες των παπαγαλων που δεν φτιαχνουν φωλια(Budgie, cockatiel κλπ) για να αποφευγονται τετοια προβληματα.

Στην ουσια οταν δεν υπαρχει πριονιδι στην φωλια οι νεοσσοι δεν μπορουν να στηριζονται καλα στα ποδια τους με αποτελεσμα να ανοιγουν οπως αυτο στην φωτογραφια. Το πριονιδι λοιπον βοηθαει πολυ τους νεοσσους να στηριζονται.

Επισης με το πριονιδι τα αυγα δεν κινδυνευουν να σπασουν.
 
Φώτη πέρυσι έβαλα πριονίδι στην φωλιά των μπάτζι μου και το θηλυκό πέρασε όλον τον χρόνο του στην προσπάθειά του να το βγάλει και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να περάσει η περίοδος του ζευγαρώματος. Όταν το κατάλαβα και το έβγαλα, ήταν πλέον αργά.
Θα ήταν ίσως καλύτερα, να βάλει άμμο υγιεινής, ειδική για πουλιά και να έχει δύο φωλιές-όπως γράφει και η Georgina σε άλλο τόπικ-για να μπορεί να τις καθαρίζει εύκολα.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους,
αλλα έχουμε τώρα άλλο πρόβλημα,
βλέποντας η θυλικιά το σφουγκαράκι πιθανών να το έβλεπε σαν ξένο σώμα
με αποτέλεσμα να χτυπάει το μικρό.
Το έχω πάρει απο την φωλιά δοκίμασα να το ταϊσω παιδική κρέμα με σίριγκα ολα καλά ! Τέλεια μπορώ να πώ!
Το θέμα είναι οτι δεν γνωρίζω ποσότητα και κάθε πόση ώρα και αν πρέπει να
αυξάνω την ποσότητα μέρα με τη μέρα.
Το μικρό είναι 19ημερών.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Διαβασε μερικα...
petbudgies.com/raising.html (αναφερει αριθμο ταισματων καπου)
cagenbird.com/a04.htm (αναφερει στη λιστα μεγεθος δοσης)
marylandBudgies.org - Hand Feeding (εξηγει αρκετα)
Δωσε εξαιρετικη προσοχη στην καθαριοτητα του μωρου μετα το ταισμα και στην καθαριοτητα της συριγγας οπως και στη θερμοκρασια της φορμουλας. Οι περισσοτεροι θανατοι προερχονται απο πνιγμο, καψιμο, μολυνσεις.
 
Το έχω πάρει απο την φωλιά δοκίμασα να το ταϊσω παιδική κρέμα με σίριγκα ολα καλά !

Πρεπει να προμηθευτεις ειδικη φορμουλα για ταισμα νεοσσων παπαγαλων απο πετ σοπ!
 
Back
Top