Ασθένειες Πρόβλημα σε πόδι καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλημέρα παιδιά,
Δυστυχώς σήμερα δεν ξεκινήσαμε καλά.
Ο Πούκης έχει πρόβλημα...
Σήμερα είχα σκοπό να του κόψω τα νύχια και μόλις τον πήρα στο χέρι διαπίστωσα πως στο δεξί του πόδι τα αγγεία του είναι πιο κόκκινα. Και συγκεκριμένα όπως θα δείτε στο πρώτο δαχτυλάκι του!
Και όχι μόνο αυτό το σηκώνει κιόλας.
Γενικά σήμερα κάθεται στο ένα πόδι και σηκώνεται μόνο για να φάει και να πιεί νερό...
Δεν είναι δηλαδή τόσο ζωηρός όπως άλλες φορές. Παρόλο όμως που κάθεται στο ένα πόδι δεν φαίνεται και νωχελικό.
Δεν μπορώ να σκεφτώ τι έχει πάθει το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό είναι πως θα το χτύπησε και ίσως να πονάει, αλλά δεν ξέρω τι να σας πω.
Καταταλλα μέχρι εχθές ήταν μια χαρά και μπάνιο είχε κάνει και τον είχα βάλει novaquasol a στα πόδια ως περιποίηση...
Στον γιατρό δεν έχω την δυνατότητα να τον πάω αλλά και να μπορούσα να τον πάω αυτός μπορεί κάθε Τρίτη!
Θα χρειαστεί λέτε κάποια τοπική αλοιφή η κάποιο φάρμακο να πιεί;
Την βοήθεια σας παρακαλώ..
IMG_20160929_110843.webp IMG_20160929_110328.webp IMG_20160929_110404.webp IMG_20160929_111015.webp IMG_20160929_113810.webp IMG_20160929_103524.webp

IMG_20160929_103410.webp IMG_20160929_103212.webp
 
Δε μου μοιάζει κάτι τόσο ανησυχητικό..
Κάποιος μικροτραυματισμός ίσως από κάποιο σημείο του κλουβιού.
Το σημαντικό είναι να βρεις ποιο σημείο μπορεί να είναι αυτό και να το διορθώσεις.
Ίσως την επόμενη φορά δεν θα είναι τόσο τυχερός.
 
Κι εγώ Εύα μου δεν διακρίνω κάτι ανησυχητικό, καλά κάνεις φυσικά και τα παρατηρείς σχολαστικά.
Τις κρέμες όταν τις βάζεις στα πόδια τους, θα τις βάζεις το απόγευμα προς το σούρουπο πριν τον ύπνο και επίσης σε πολύ μικρές ποσότητες και με καλό απαλό μασάζ, να απορροφηθούν εντελώς. Διαφορετικά υπάρχει κίνδυνος να γλιστρήσει το πουλάκι πηδώντας πάνω στις πατήθρες και να πάθει μικροατυχήματα.
Επίσης όταν βλέπεις την οποιαδήποτε μικρή αδιαθεσία, θα δίνεις αμέσως για 3-4 μέρες αφέψημα τριών βοτάνων που είναι αντιφλεγμονώδη, δια πάσαν νόσον (ελαφρά εκτός ανάγκης γιατρού φυσικά).
Αυτό μπορείς βεβαίως να το δίνεις ασχέτως συμπτώματος που και που.
Έλα τίποτα δεν είναι, απλά παρατήρησέ το, όπως κάνεις :)
 
Όποτε θα κάνω τσάι.
Θυμάρι ρίγανη βασιλικό;
Γιατί θυμάρι δεν έχω τι άλλο να βάλω;
Δεν ξέρω βρε παιδιά πολύ στεναχωρήθηκα..
Όλη μέρα στο ένα πόδι είναι φφφφ και τι δεν μου πέρασε απ'το μυαλό.
 
Βάλε μόνο ρίγανη και βασιλικό. Πρόσεχε την σωστή παρασκευή, διάβασε καλά το άρθρο κι ό,τι δεν καταλαβαίνεις ή θέλεις διευκρίνιση ρώτα.
Όλα καλά θα πάνε, κάποιος στον μάτιασε χα χα χα (όχι μην τα πιστεύεις αυτά) :)
 
Δεν είναι δηλαδή τόσο ζωηρός όπως άλλες φορές. Παρόλο όμως που κάθεται στο ένα πόδι δεν φαίνεται και νωχελικό.
Μου έχει συμβεί με τα ίδια επακόλουθα...
Δεν μπορώ να σκεφτώ τι έχει πάθει το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό είναι πως θα το χτύπησε και ίσως να πονάει, αλλά δεν ξέρω τι να σας πω.
Το πιο πιθανό και για εμένα. Ανέφερες άλλωστε ότι θα του έκοβες τα νύχια, πράγμα που σημαίνει ότι είχαν μεγαλώσει και ίσως κάποιο πιάστηκε κάπου...
Άστο να ηρεμήσει...
Πιστεύω ότι αύριο θα είναι κιόλας καλύτερα!
 
Μάλλον θα είναι κάποιο ατυχές χτύπημα όπως είπαν πιο πάνω τα παιδιά, το οποίο λογικά θα φύγει, δεν νομίζω να είναι κάτι μόνιμο. Το δαχτυλίδι του πως είναι; Είναι χαλαρό ή μήπως είναι σφιχτό και πιέζει το ποδαράκι του;
 
Μόλις μου είπε ο αδερφός μου, πως εχθές κάποια στιγμή που πηδούσε απο εδώ και απο κει το πουλάκι κάποια στιγμή έπεσε απότομα κάτω και άργησε να σηκωθεί..
Να πως το πάθε λοιπον..
 
Μόλις μου είπε ο αδερφός μου, πως εχθές κάποια στιγμή που πηδούσε απο εδώ και απο κει το πουλάκι κάποια στιγμή έπεσε απότομα κάτω και άργησε να σηκωθεί..
Να πως το πάθε λοιπον..
Μάλλον κάποιο νύχι πιάστηκε τελικά και ίσως από κάποια πατήθρα...
 
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες! Τίποτα το ανησυχητικό ή κάποιος σοβαρός λόγος να τον τρέξεις στο γιατρό (μπράβο σου για την προθυμία πάντως 😉 )! Κάπου χτύπησε και απλά το σηκώνει γιατί τον πονάει! Μέχρι να παντρευτεί... Θα έχει γιάνει! 😛
 
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες! Τίποτα το ανησυχητικό ή κάποιος σοβαρός λόγος να τον τρέξεις στο γιατρό (μπράβο σου για την προθυμία πάντως 😉 )! Κάπου χτύπησε και απλά το σηκώνει γιατί τον πονάει! Μέχρι να παντρευτεί... Θα έχει γιάνει! 😛
Πήρα μια λαχτάρα Αλίκη.
Άστα να πάνε.
Εμ τι δεν θα ανησυχισω; Εδώ και με ξένα πουλιά στεναχωριέμαι.
Απ'το στόμα σου και στου Θεού τ'αφτί
Αλίκη μου, να'σαι καλά. 🙂
 
Back
Top