Ασθένειες Πρόβλημα στα δάχτυλα του καναρινιού μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης akros3
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

akros3

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2019
Μηνύματα
20
Πόλη
Σαντορίνη
Λοιπόν... Πριν από περίπου 3 μήνες έπεσε το κλουβί από το καρφί του περίπου 2 μέτρα..
Το σοκ της πτώσης ξεπεράστηκε μετά απ 1 ημέρα όμως για αρκετές μέρες μάζευε το δεξί του πόδι αλλά έτρωγε πέταγε στο κλουβί και κελαηδουσε αρκετά
Πλέον παρατηρώ ότι ο αντίχειρας δεν κλείνει στη πατηθρα δηλαδή εκεί που πάει να το κλείσει το ανοίγει αμέσως και στο αριστερό μπροστινό δάχτυλο λείπει το νύχι και στην άκρη του δακτύλου έχει διμιουργηθει μαύρο σαν πληγή που κλεινει
Εξακολουθεί να τρέφεται κανονικά να κελαηδάει ίσως λίγο λιγότερο λόγω πτεροροιας κιόλας αλλά την περισσότερη μέρα την περνάει ξαπλωμένος κάτω στο κλουβί που έχει άμμο και όχι κάγκελα.
Καμία πρόταση;
Λογικά αφού πέρασε τόσο καιρός η μόνη λύση είναι κτηνίατρος
 
Το πουλι προφανώς και εχει τραυματιστεί. Ο κτηνίατρος συνήθως δεν κάνει κάτι στα δάχτυλα. Μόνο στο πόδι. Πιστεύω πως δεν είναι τόσο ανησυχητικό. Κάτι πουλια που είχα παλιά είχαν χτυπήσει και τους είχαν κοπεί τα δάχτυλα, αλλά και πάλι δεν υπήρχε πρόβλημα
 
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν είναι τόσο ζωηρό πλέον και είναι την περισσότερη ημέρα ξαπλωμένος κάτω.. Αλλά είναι και η πτεροροια αυτήν την εποχή.. Πάντως κελαηδάει
 
Πρόκειται για τραυματισμό από την πτώση γιατί πρώτον από τότε ξεκίνησε και δεύτερον τα πόδια του γενικότερα είναι πεντακάθαρα συν ότι κελαηδάει δεν κάθεται απλά στο κλουβί του
 
Πλέον παρατηρώ ότι ο αντίχειρας δεν κλείνει στη πατηθρα δηλαδή εκεί που πάει να το κλείσει το ανοίγει αμέσως και στο αριστερό μπροστινό δάχτυλο λείπει το νύχι και στην άκρη του δακτύλου έχει διμιουργηθει μαύρο σαν πληγή που κλεινει
Ανέβασε σε παρακαλώ κάποια φωτογραφία/ες στις οποίες θα φαίνεται η κατάσταση που περιγράφεις.

την περισσότερη μέρα την περνάει ξαπλωμένος κάτω στο κλουβί που έχει άμμο και όχι κάγκελα
Στην ουσία τώρα, το πρόβλημα του νομίζω ότι δεν συνδέεται με το θέμα των ποδιών. Ό,τι και να είχε συμβεί από μια πτώση του κλουβιού πριν από τρεις μήνες, δεν θα μπορούσε να προκαλέσει τη σημερινή του κατάσταση. Το πρόβλημα είναι παθολογικό και στο σημείο που έχει φτάσει θα ήταν καλύτερο να δράσεις άμεσα και να πας το πουλί σε κάποιον ειδικευμένο γιατρό για να αντιμετωπιστεί.
 
Στα καναρίνια όλα συμβαίνουν πολύ γρήγορα. Το ότι τώρα το βλέπεις "καλά" μπορεί σε 5 λεπτα να καταπέσει και σε μιση ώρα να το..χάσεις.. Πολλες φορες δεν δείχνουν καν τόσο έντονα σημάδια όσο το δικό σου και εάν δεν τύχει να το δούμε το πουλάκι αιφνιδιαζομαστε πολύ δυσάρεστα..

Κι εγώ με την σειρά μου θα συμφωνήσω στο ότι το πουλάκι χρειάζεται πτηνιατρο.
 
Νομίζω ότι η λύση βρίσκεται στο θέμα που υπάρχει επαναφορά δακτύλων στη σωστή θέση.. Αλλά επειδή εγώ δεν μπορώ να το κάνω μίλησα με τον κτηνίατρο να το πάω Δευτέρα να τον δει... Δυστυχώς πτηνιατρος αποκλειστικά στο νησί δεν υπάρχει
 
Φωτογραφίες από το πόδι, τα δάχτυλα κλπ, δεν μπορείς να ανεβάσεις, ώστε αν δούμε και πέσει κάτι στην αντίληψης μας, να στο τονίσουμε για να το αναφέρεις κι εσύ στον γιατρό, εφόσον δεν είναι εξειδικευμένος σε πτηνά;
 
Απο την στιγμη που πλεον ειναι σε ύφεση το αφηνεις ως εχει.
Μπορεις αν θες να βαλεις μια σταγονιτσα μπενταντιν.

Το πουλακι θα παραμεινει φορεας της ευλογιας για παντα οποτε καλο θα ειναι να βγει εκτος αναπαραγωγης.
 
Θα μπορούσε να είναι μεθεόρτιο ευλογιάς ή να έχει πιαστεί κάπου το πόδι του. Το παρακολουθείς, και του δίνεις παρα πολυ θρεπτικές τροφές που να είναι και μαλακές ταυτόχρονα. Π.χ. αυγό, αυγοτροφή, καμελίνα, κανναβούρι, περιλα, χωρίς να στερείς τίποτα από το μείγμα τροφής που ήδη καταναλώνει. Με άλλα λόγια τις βάζεις σε ξέχωρες ταΐστρες.
Αν το δεις " πεσμένο" τότε ενδεχομένως να έχει πάθει δευτερογενή λοίμωξη και να χρειάζεται αντιβίωση. Τέλος, για την περίπτωση της ευλογιάς το απομόνωνεις από άλλα πουλιά, βάζεις κουνουπιέρες ή τούλι σε όλα, και το καθαρίζεις τελευταίο, φροντίζοντας τα σκεύη του να μην μπερδευτούν με τα σκεύη των άλλων κλουβιών.
Καλή ανάρρωση και. Διάβασε και το ανάλογο άρθρο για την ευλογιά.
 
Το διάβασα το άρθρο αλλά δεν μου φαίνεται.. Πάντως ευχαριστώ θα δω τι θα πει και ο γιατρός όσο για την διατροφή εδώ έχουμε πρόβλημα... Δεν τρώει καναβουρι δεν τρώει αυγό... Μόνο το κεχρί τρώει και τα χρωματιστά που είναι φρούτα και την κόκκινη βιταμίνη όπως και του αρέσει να ροκανιζει ότι πλαστικό βρει αυγοθηκες ταιστρες.. Από μικρό ήταν βλαμμένο δεν είναι ότι το κάνει μόνο τώρα
 
Καναρινι που δεν τρωει καναβουρι ειναι οντως παραξενο, ποιο μειγμα του δινεις;

Οσο για την ευλογια, αν κανεις μια αναζητηση στο google για εικονες ευλογιας στο ποδι καναρινιων θα βρεις συμβατη εικονα.

Ειναι λιγο δυσκολο το καναρινακι σου να εχει 3 μηνες πληγη στο ποδι η οποια δεν κλεινει κιολας και να μην εχει παρουσιασει περαιτερω πτοβλημα.
Το πρηξιμο στην ακρη του δαχτυλου,το μαυρισμα, η απωλεια του νυχιου σε συνδυασμό με την εποχη και την δραστηριοτητα των κουνουπιων δειχνουν ευλογια.
 
Πάντως νομίζω ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να μιλήσουμε για τη διατροφή του διεξοδικά, ίσως να ανοίξεις κάποιο νέο θέμα, γιατί μου φαίνεται αδιανόητο να τρέφεται αποκλειστικά με ασπούρι.
 
Back
Top