Ασθένειες Πρόβλημα στα πόδια αποκαταστάθηκε με Celestoderm-V with Garamycin

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης armagedwn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

armagedwn

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2009
Μηνύματα
131
Πόλη
Αθήνα
Η lizard κανάρα μου που πρόσφατα αγόρασα από petshop είχε πρόβλημα με μύκητες στα πόδια το οποίο στην αρχή μόλις που φαινόταν και άρα άρχισα τη θεραπεία με την κλασική Epithol. Τίποτα! το πρόβλημα επιδεινώθηκε σε βαθμό να μην μπορεί να σταθεί στις πατήθρες. Δε θυμάμαι που ακριβώς, αλλά ψάχνοντας εδώ είδα μια κοπέλα που είχε το ίδιο πρόβλημα με το καναρίνι της νομίζω και πτηνίατρος κάπου στο Πικέρμι της έδωσε την Celestoderm-V with Garamycin. H ίδια είπε ότι το ποδαράκι του πουλιού της σώθηκε και το ίδιο πιστοποιώ κι εγώ με την κανάρα μου! Μετά από 2-3 εφαρμογές πετάει και περπατάει ξανά σχεδόν κανονικά! Θα συνεχίσω βέβαια να της βάζω έως ότου εξαφανιστούν τα συμπτώματα και θα ενημερώνω για την πορεία της. Δυστυχώς δε θυμάμαι την κοπέλα που πρότεινε την αλοιφή, πάντως η κανάρα μου κι εγώ την ευχαριστούμε πολύ πολύ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Γιώργο κι' εμείς σ' ευχαριστούμε πολύ, για την ενημέρωση.
Αν είχες και φωτογραφίες με το πρίν και το μετά
θα ήταν πολύ χρήσιμο να τις ανεβάσεις.
 
Δυστυχώς Μάκη υπήρξε, όπως σε έχω ενημερώσει και προσωπικά, υποτροπή, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να ανέβει καν στις πατήθρες! Σήμερα της έβαλα τροφή κάτω και έπεσε με τα μούτρα γιατί δε μπορούσε να φτάσει την τροφή της από τις ταϊστρες! Της έριξα και σκόνη (την Pinex powder) στα φτερά και παρατήρησα ότι έφευγαν πολλά πούπουλα κυρίως από την πλάτη οπότε υποθέτω ότι πρόκειται για το άκαρι cnemidocoptes! Ελπίζω να σωθεί η καημένη γιατί ήταν χάλια σήμερα. Δε μπορώ να βρω το vetermec ☹
 
φιλε μου αν δεν προκειται για μηκυτα (οποτε χρειαζεσαι αντιμηκυτισιακο προιον) και προκειται για ακαρικαι με την προυποθεση οτι δεν βρισκεις το προιον (δεν ξερω αν το εχει αλλα εδω https://www.ktiniatriki.gr θα βρεις παρα πολλα κτηνιατρικα φαρμακευτικα) τοτε ψαξε στο lidl αν εχει ακομη ενα σπρει (νομιζω το εχει σε ενα ξεχωρο stent διπλα πριν) τα προιοντα εβδομαδας.λεγεται "MITE SPRAY"της W5 και εχει αζαδριχτινελαιο (neem oil) βιολογικο ακαρεοκτονο που βγαινει απο το φυτο neem. Ειναι προιον που το εφερε για ακαρεα στα παπλωματα, κανει να ερθει σε επαφη με το δερμα.υπηρχε παλια και ενα σχeτικο προιον στο χωρο των πουλιων το repeli neem αλλα δεν ξερω αν υπαρχει πια. Δεν θα κανει κακο το πουλι δεν ξερω ομως αν το προβλημα του ειναι σιγουρα ακαρι και αν η ενταση πια ειναι τετοια ωστε να το καταπολεμησει.ψαξε μονο αν δεν βρεις vetermec
 
Δυστυχώς Μάκη υπήρξε, όπως σε έχω ενημερώσει και προσωπικά, υποτροπή, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να ανέβει καν στις πατήθρες! Σήμερα της έβαλα τροφή κάτω και έπεσε με τα μούτρα γιατί δε μπορούσε να φτάσει την τροφή της από τις ταϊστρες! Της έριξα και σκόνη (την Pinex powder) στα φτερά και παρατήρησα ότι έφευγαν πολλά πούπουλα κυρίως από την πλάτη οπότε υποθέτω ότι πρόκειται για το άκαρι cnemidocoptes! Ελπίζω να σωθεί η καημένη γιατί ήταν χάλια σήμερα. Δε μπορώ να βρω το vetermec ☹

Το vetermec θα το βρείς εδώ .:: ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΗ Α. Ε. ::. .
Δώσε και βιταμίνη Α στο πουλάκι. Καλύτερα μέσα στην αυγοτροφή της.
Προσοχή στην καθαριότητα!
 
Ευχαριστώ Μάκη! Της έβαλα πολυβιταμίνες στο νερό, της έβαλα και τη σκόνη που έγραψα παραπάνω (έφευγαν πολλά πούπουλα από την πλάτη) αλλά νομίζω ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση αφού κάθεται κάτω και δεν τρώει ιδιαίτερα. Θα πάρω και το vetermec αν και δε νομίζω να επιζήσει γιατί δεν ξέρω καν αν μπορεί να πιεί νερό. Έχω την αίσθηση ότι έχει αξαντληθεί πολύ και δεν θα τα καταφέρει ☹ Το περίεργο είναι ότι το αρσενικό με το οποίο συγκατοικούσε δεν έχει μέχρι στιγμής κανένα σύμπτωμα (αν και προληπτικά του βάζω στα πόδια epithol και του έχω βάλει και την ίδια σκόνη στο φτέρωμα). Θα ενημερώσω για τις όποιες εξελίξεις...
 
Δυστυχώς δεν επέζησε...Ήταν πολύ εξασθενημένη και προφανώς το πρόβλημα είχε προχωρήσει πολύ..
 
Δυστυχώς δεν επέζησε...Ήταν πολύ εξασθενημένη και προφανώς το πρόβλημα είχε προχωρήσει πολύ..

☹ Συνήθως δεν πεθαίνουν απο τα ίδια τα ακάρεα, αλλά απο τις επιπλοκές που δημιουργούνται
στους αερόσακκους, στον φάρυγγα και στο ανώτερο αναπνευστικό. Μια απο τις δευτερογενείς ασθένειες που αναπτύσουν ένα είδος "χλόης"(μύκητες), σ' αυτές τις περιοχές και δημιουργούν δύσπνοια, αδυνάτισμα, βραχνάδα και αναπνοή με μόνιμα ανοιχτό στόμα, είναι η ασπεργίλωση.
Απο τις πιο κοινές, απλές ασθένειες, που όταν βρούν έφορο έδαφος γίνονται επικίνδυνες. Οι ανοικτές πληγές απο την δράση των ακάρεων αλλά και η μούχλα σε κόπρανα και τροφές δημιουργούν μια εκρηκτική κατάσταση. Είναι σαν, η μια αρρώστια να επικαλύπτει την άλλη και οι δυό μαζί να οδηγούν το πουλί στο μοιραίο. Πως να μήν φτάσουμε εκεί είναι το ζητούμενο.
Καθαριότητα, σωστή διατροφή χωρίς υπερβολές, άνετος χώρος, φωτεινός, καλά αεριζόμενος
και...όχι επισκέψεις απο "κατσικοπόδαρους". 😉
 
Θα συμφωνήσω μαζί σου Μάκη ότι ο θάνατος επέρχεται από παράπλευρες ασθένειες που βέβαια τα άθλια ακάρεα τους ανοίγουν το δρόμο. Επειδή με την καθαριότητά τους είμαι σχολαστικότατος, επίσης επειδή ήταν έξω σε άπλετο φως αερισμό κλπ, νομίζω ότι θα συμφωνήσω περί επισκέψεως κατσικοπόδαρων 🙂 και νομίζω επίσης ότι θα πάψω να επισκέπτομαι γνωστό pet shop της οδού Αθηνάς, από όπου και άλλη κανάρα που απέκτησα πέθανε με την ίδια ακριβώς διαδικασία. Μη σου πω ότι θα φτάσω στην καταγγελία για ελειπείς συνθήκες υγιεινής
 
Back
Top