Ασθένειες Πρόβλημα στα πόδια και τα φτερά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nina 2

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2012
Μηνύματα
344
Πόλη
Αχαρνές
Δυστηχως από τα 3 τα μωρα μου είναι πολύ αναπηρο. Δεν σας εγραφα γιατι εχω αφοσιωθεί σε αυτό το μωρο. Ειμαι πολύ χαλια.
Δεν ξερω γιατι δεν πηγε καλα. Είναι το πρωτο μωρακι που βγηκε. Ηταν καλο. Γιατι όμως εγινε χαλια. Εχει πρόβλημα κ στα 2 ποδαράκια κ στην μια φτερουγα. Οσο μπορω την εφτιαξα. Τ ποδαράκια όμως όχι. Η μαμα το ταιζει ακομα καλα. Κλαιω όταν το βλεπω. Στην διαρκεια της ημερας το φασκιωνω . Για να φτιαξω τα ποδαράκια, αλλα τιποτα. Ποναει η καρδια μου όταν το βλεπω ετσι. Το αγαπαω παρα πολύ. Θα το προσεχω παρα πολύ κ οσο ζησει. ☹

την εχω φτιαξει την φτερουγα του. Ηταν ψηλα κ μπροστα
η δεξια είναι στην φωτο. ΔΕΝ παει πιο κατω!
4.webp
 
Νομίζω πως έχει το μικρό έχει splayed legs. Δες λίγο αυτά τα links: https://community.petbirds.gr/threads/lovebird-μωρά-splayed-legs.5359/ , https://community.petbirds.gr/threa...εν-αναπτύσσεται-καλά-έχει-splayed-legs.20484/ .

Αν παρέμβεις τώρα που είναι μικρό μπορεί να διορθωθεί! Μην απογοητεύεσαι! Σε λίγο θα σε βοηθήσουν και τα παιδιά που έχουν πιο πολύ εμπειρία σε τέτοια προβλήματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Στην διαρκεια της ημερας το φασκιωνω . Για να φτιαξω τα ποδαράκια, αλλα τιποτα.
Είναι ένα πρόβλημα που ίσως με τους κατάλληλους νάρθηκες μπορεί να βελτιωθεί, ώστε να αποκτήσει το καναρίνι σου τη δυνατότητα στήριξης... και ίσως και πτήσης.
Θα πρέπει σε πρώτη φάση να φέρεις με τον κατάλληλο μηχανισμό, το δεξί πόδι στην κανονική θέση... Μοιάζει δύσκολο αλλά ίσως είναι περισσότερο από ότι φανταζόμαστε.
Εγώ δεν είμαι γιατρός και θα σε συμβούλευα αν υπάρχει η δυνατότητα να επισκεφτείς κάποιον που μπορεί να σας βοηθήσει.
Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα τότε με μια πολύ στενή λουρίδα τσιρότο... Θα κολλήσεις το δεξί πόδι κάτω από την κοιλιά (στη όσο το δυνατό σωστή θέση) τυλίγοντας κυριολεκτικά όλο το κορμί του...
Στην πορεία της ταινίας θα συμπεριλάβεις και τη στραβή φτερούγα του τοποθετώντας τη όσο το δυνατό ορθή θέση. Θα αφήσεις όμως ελεύθερη την άλλη.
Περίπου είκοσι ίσως και περισσότερες μέρες αργότερα θα αφαιρέσεις με προσοχή την ταινία και θα παρακολουθήσεις τα τεκταινόμενα...
Αν χρειαστεί ίσως επανατοποθετήσεις πάλι την ταινία... όπως στη φωτογραφία.
5.gif
πηγή

Και για να μην αφήσουμε εντελώς έξω τις αιτίες που τα προκαλούν... Θα πρέπει να είμαστε φοβερά προσεκτικοί με τις αβιταμινώσεις (ασβέστιο και βιταμίνη Β3 για παράδειγμα) ώστε να καλύπτουμε αυτή την περίπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δηλαδή Γιάννη δεν έχει splayed legs? Αυτό που έχει οφείλεται στην αβιταμίνωση;
 
Δηλαδή Γιάννη δεν έχει splayed legs? Αυτό που έχει οφείλεται στην αβιταμίνωση;
Αλίκη νομίζω πως είναι ένα "πακέτο" καταστάσεων και ελλείψεων που θα οδηγήσει ένα νεοσσό σ' αυτή την κατάσταση. Τίποτε δεν είναι άσχετο... και τίποτε δεν μπορεί να απορριφθεί ως πιθανή αιτία δημιουργίας της κατάστασης.
Η μόνη λύση είναι να παρθούν όλα τα μέτρα και να εξαλειφθούν όλοι οι παράγοντες δημιουργίας... ακόμη και ο τυχαίος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
σας ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας. Ειναι πολύ χρησιμες κ θα προσπαθήσω να το κανω αμεσως.Απλα εχει παρα πολύ ζεστη κ φοβάμαι μην μου παθει τιποτα άλλο. Το αγαπαω τοσο πολύ. Οταν γεννηθηκε ηταν πολύ καλα. Μετα εβλεπα την μαμα που το πατουσε,όταν αυτό ακουμπουσε πανω στα αλλα αυγουλακια.Αυτό δεν το εκανε στην πρωτη γεννα. Γιατι ρε γμτ σε αυτή. Τι εφταιξε;

Και κατι άλλο. Η ταινια μετα πως θα βγει από πανω του; δεν θα κολλησει; Θα αντεξει με αυτή την ζεστη;
 
Εφόσον το πουλάκι όταν γεννήθηκε ήταν καλά ίσως δεν έχει κάποια εκ γενετής ασθένεια, αλλά να απέκτησε το πρόβλημα επειδή το πατούσε η μαμά του. Δεν γνωρίζω να βοηθήσω αλλά σίγουρα οι εμπειρότεροι θα σου πούνε.
 
σας ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας. Ειναι πολύ χρησιμες κ θα προσπαθήσω να το κανω αμεσως.Απλα εχει παρα πολύ ζεστη κ φοβάμαι μην μου παθει τιποτα άλλο. Το αγαπαω τοσο πολύ. Οταν γεννηθηκε ηταν πολύ καλα. Μετα εβλεπα την μαμα που το πατουσε,όταν αυτό ακουμπουσε πανω στα αλλα αυγουλακια.Αυτό δεν το εκανε στην πρωτη γεννα. Γιατι ρε γμτ σε αυτή. Τι εφταιξε;

Και κατι άλλο. Η ταινια μετα πως θα βγει από πανω του; δεν θα κολλησει; Θα αντεξει με αυτή την ζεστη;
Χριστίνα στη θέση σου θα χαιρόμουν που είναι επίκτητη η ανωμαλία και όχι γενετική, διότι μάλλον θα σου έβγαζε πρόβληματα και στις επόμενες γέννες.Αφού το αίτιο είναι ο λάθος χειρισμός - αδεξιότητα της κανάρας είναι τυχαίο και μπορεί να μην επαναληφθεί.
Η ταινία αν δε βγαίνει εύκολα θα βγεί με λίγο βρέξιμο κατά μήκος αυτής.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Η ανωμαλία από ότι βλέπω είναι γενετική, δεν πιστεύω να διορθωθεί.
 
Η ταινια μετα πως θα βγει από πανω του; δεν θα κολλησει; Θα αντεξει με αυτή την ζεστη;
Στο χρονικό περιθώριο που μιλάμε η ταινία από τα φτερά θα έχει φύγει σχεδόν μόνη της...
Στο ποδαράκι με λίγο προσοχή, ένα καλό ψαλιδάκι και όλα θα πάνε μια χαρά.
 
Δυστηχως από τα 3 τα μωρα μου είναι πολύ αναπηρο. Δεν σας εγραφα γιατι εχω αφοσιωθεί σε αυτό το μωρο. Ειμαι πολύ χαλια.
Δεν ξερω γιατι δεν πηγε καλα. Είναι το πρωτο μωρακι που βγηκε. Ηταν καλο. Γιατι όμως εγινε χαλια. Εχει πρόβλημα κ στα 2 ποδαράκια κ στην μια φτερουγα. Οσο μπορω την εφτιαξα. Τ ποδαράκια όμως όχι. Η μαμα το ταιζει ακομα καλα. Κλαιω όταν το βλεπω. Στην διαρκεια της ημερας το φασκιωνω . Για να φτιαξω τα ποδαράκια, αλλα τιποτα. Ποναει η καρδια μου όταν το βλεπω ετσι. Το αγαπαω παρα πολύ. Θα το προσεχω παρα πολύ κ οσο ζησει. ☹

την εχω φτιαξει την φτερουγα του. Ηταν ψηλα κ μπροστα
η δεξια είναι στην φωτο. ΔΕΝ παει πιο κατω!
View attachment 33820

Καλησπέρα! Ένα από τα πρώτα 4 καναρινάκια που απέκτησε το πρώτο ζευγάρι μου το 2012 είχε το ίδιο πρόβλημα στο πόδι του. Ηταν όλο του το πόδι τραβηγμένο πίσω χωρίς να μπορώ εγώ να κάνω καμμία παρέμβαση. Όταν το αντιλήφθηκα (ήταν περίπου 15 ημερών) το πήγα σε ένα κτηνιατρικό κέντρο που ισχυριζόταν ότι είχε γνώσεις σε πτηνά. Μου πρότεινε να του χορηγήσω μαγνήσιο καθώς ο γιατρός είπε ότι αυτό οφείλεται σε έλλειψή του. Δεν είδα όμως καμμία βελτίωση. Το πήγα λοπόν σε κάποιον γιατρό στο Περιστέρι για τον οποίο είχα καλές συστάσεις. Μου είπε ότι μπορούσε να το χειρουργήσει ενημερώνοντάς με παράλληλα ότι θα μπορούσε να μην αντέξει το χειρουργείο. Στην πιθανότητα όμως ότι θα πουλάκι θα μπορούσε να ζήσει χωρίς να σέρνεται, το τόλμησα. Την άλλη μέρα το μεσημέρι μου τηλεφώνησε και μου είπε το χειρουργείο πήγε καλά και ότι το πουλάκι είχε συνέλθει. Όταν πήγα να το πάρω δεν πίστευα ότι το πόδι του είχε επανέλθει στην σωστή θέση! Μετά από μια εβδομάδα με αναλγητικά και αντιβίωση, βγάλαμε τις γάζες και το πόδι του φαινόταν φυσιολογικό. Μετά από 3 χρόνια πια, το καναρινάκι μου με μια λάμα στο ποδαράκι του και φυσικά μικρότερη ελαστικότητα από ότι το άλλο του πόδι, ζει σε μια κλούβα με άλλα 10 καναρίνια, είναι απολύτως ανεξάρτητο και ευτυχισμένο και το μόνο που το κάνει να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα είναι ότι το βράδυ κοιμάται σε μια από τις ταϊστρες την οποία χρησιμοποιεί για κρεβάτι. Αν χρειαστείς μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία του γιατρού σε προσωπικό email (να μην θεωρηθεί ότι γίνεται διαφήμιση) και να τον επισκεφτείς για να σου πει αν είναι κάτι που μπορεί να διορθώσει. 🙂👍
 
Αν χρειαστείς μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία του γιατρού σε προσωπικό email (να μην θεωρηθεί ότι γίνεται διαφήμιση)
Μπορείς να τον αναφέρεις και εδώ, δεν απαγορεύεται από το φόρουμ, ούτε θεωρείται διαφήμιση. Μπορείς επίσης να τον συμπληρώσεις και στην λίστα https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ αν και νομίζω πρέπει να υπάρχει το όνομά του. Ρίξε μια ματιά.
 
Υπάρχει στη λίστα το όνομά του και είναι ο Ακρίβος Αχιλλέας, ο οποίος είναι πραγματικά πολύ καλός κτηνίατρος. Τον έχω συμβουλευτεί και σε άλλα θέματα για τα μικρά μου φιλαράκια και μου έχει βρει λύση σε όλα!
 
Back
Top