Ασθένειες Πρόβλημα στα πόδια του κανάρου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARY

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2009
Μηνύματα
145
Πόλη
Αθήνα
Ο καναρίνος μου είναι το λιγότερο 12 ετών. Δεν ξέρω την ακριβή ηλικία γιατί πριν 12 χρόνια μπήκε από το παράθυρο του γραφείου μου και από τότε έγινε φιλαράκι μου. Πριν μερικούς μήνες παρατήρησα ότι το ενοχλούσε το ένα ποδαράκι του και δεν το πάταγε καλά. Μετά 2 μέρες το έβρισκα στον πάτο του κλουβιού. Το ανέβαζα στο κλαδί του κοντά στο νερό και την τροφή και δεν μπορούσε να σταθεί. Έπινε νερό όταν το σήκωνα και το τοποθετούσα μπροστά στο ποτήρι του. Αναγκάστηκα να φτιάξω 2πλό πάτο στο κλουβί για να είναι όλα προσβάσιμα σε αυτό. Τρώει πολύ καλά, φουντώνει "καμαρωτά" τα φτερά του, τιτιβίζει (έχει πάψει να κελαηδάει εδώ και 1 χρόνο, ίσως λόγω του άλλου καναρινιού), έχει αρχίσει και μαδάει, και περπατάει με τα δάχτυλα μπουνιά ή με τα γόνατα. Του έβαλα αλοιφές, βαζελίνη, μπενταντίν, δεν αλάζει τίποτα. Επειδή είναι συνέχεια στο πάτωμα και λερώνεται από τις ακαθαρσίες του, κάθε μέρα ή κάθε 2 μέρες του κάνω μπανάκι και του σαπουνίζω τα ποδαράκια. Όταν πάω να του ανοίξω τα δάχτυλα, καταλαβαίνω ότι πονάει υπερβολικά. Κάθεται σε μια άκρη με κλειστά μάτια, ανασαίνει πολύ γρήγορα και δεν αντέχει να σηκώσει κεφάλι. Κάποιες φορές του έδωσα ένα σποράκι ασπιρίνη στο στόμα και μετά μισή-μία ώρα συνήλθε. Ξέρει κανείς τι μπορεί να έπαθε: Εμένα μου μοιάζει με αρθριτικά, έχουν αλλάξει μορφή οι κλειδωσεις στα δάχτυλα και στα γόνατα.
 
ο καναρος σου ειναι παπουλης! Σε κτηνιατρο το εχεις παει;
 
☹Δυστυχώς το έπαθε σε χρονική περίοδο όπου στην οικογένειά μου προέκυψαν σοβαρά προβλήματα υγείας (χειρουργεία κλπ.) και εγώ η ίδια αντιμετώπισα (κι ακόμα) κάποια προβλήματα (αντιμετωπίσιμα αλλά χρονοβόρα), κι έτσι δεν τον ετρεξα τον καημενούλη. Τώρα μπόρεσα κάπως να ασχοληθώ περισσότερο. Είναι γεράματα ε; Κι είναι κατά τ'άλλα μια χαρούλα το ζουζούνι μου...
 
ακριβως το ιδιο εχει και μια δικια μου καναρα που ειναι 7 ετων. Το δικο μου το πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι ειναι λογω ηλικιας. Κατα τα αλλα ειναι μια χαρα.
 
Μαίρη έχω και εγώ ένα τέτοιο πουλάκι. Του κάνω συχνά ποδόλουτρα, ενώ το ζήτημα με τις κουτσουλιές το έχω λύσει με χαρτί κουζίνας. Το στρώνω στον πάτο του κλουβιού (πάνω από τη σχάρα) και το αλλάζω τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα.
 
Μαιρη ο φιλαρακος σου γερασε και δυστυχως τα χρονια αρχισαν να τον βαρενουν. Εμενα δοξα τω Θεω αν και 9 και κατι ευτυχως κρατιεται. Ισως βεβαια (οπως και στους ανθρωπους σε αλλους συμβαινει και σε αλλους οχι) εχει ενισχυμενο το προβλημα της αθριτιδας οπως φαινεται. Οτι θα σου προτεινω δεν ειναι για να γιατρευτει το πουλακι αλλα για να βοηθηθει.ψαχνοντας λιγο για βοταν ή σπορους (που ισως ειναι αποδεκτα στο διαιτολογιο των καναρινιων) ανακαλυψα οτι τα Ω-3 λιπαρα οξεα βοηθουν αρκετα σε αυτο το προβλημα. Και με χαρα ειδα οτι το λαδι του ρουπσεν (canola oil) ειναι απο τα καλυτερα
http://www.health.nsw.gov.au/mhcs/publication_pdfs/5990/BHC-5990-GRE.pdf

επισης σημαντικη περιεκτικοτητα σε ω3 εχει ο σπορος περιλλα ο οποιος εχει επισης πολλα χρησιμα αμινοξεα και κυριως μεθειονινη -λυσινη τα οποια μεσα στον οργανισμο συνθετουν την καρνιτινη ενα αμινοξυ που βοηθαει την αναδομηση των ιστων. Αν μπορεις παρε μιγμα που να εχει αυτους τους σπορους ή προσθεσε ξεχωρους στο μιγμα σου βαζοντας αντιστοιχη ποσοτητα καναρινοσπορου (κεχρι) για να μην αυξηθουν τα λιπαρα(το ρουπσεν ειναι ιδιαιτερα λιπαρο)


το μπανιο με αλατα που αναφερει και ο προηγουμενος φιλος βοηθαει επισης(το biopad https://petbirds.gr/product/oropharma-oro-bath-versele-laga/ ειναι ενα σκευασμα σχετικο που γνωριζω)
 
Καλησπέρα παιδιά, και, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Τελικά ο χρόνος είναι αμίλικτος με όλα τα πλάσματα του Θεού... Θα δοκιμάσω το μίγμα τροφής και τα άλατα για το μπανάκι του. Σήμερα έβαλα σε όλα τα πουλάκια μου τις μπανιέρες τους και έγινε το σώσε (τους είχε λείψει). Ο γεράκος μου ο κανάρος μέχρι και πέρυσι - όλα τα χρόνια -συμπεριφερόταν σαν παπί με το νερό. "ολη μέρα πλατσούριζε. Σήμερα του το έβαλα στον "διπλό"πάτο και ειχα την περιέργεια τι θα κάνει, αφού πλέον δεν μπορει να ανέβει πουθενά, ούτε να στηριχτεί. Λοιπόν, δεν ξέρω τι πατέντα βρήκε και πως το έκανε, αλλά μπήκε και έκανε το μπάνιο του σαν κύριος, μαζί και όλο το κλουβί βέβαια! Σχετικά με την αλλαγή στον πάτο του κλουβιού, κι εγώ 2 φορές την ημέρα το κάνω (αλλιώς γίνεται χάλια το καημένο)...
 
μαιρη αν εχει προβλημα στηριξης την ωρα που πλενεται(προσεξε το) μειωσε το νερο στο ελαχιστο μην χασει την ισορροπια του και πνιγει. Τα πουλακια που πασχουν απο twirling (μακρια απο ολους μας!)μια περιεργη ασθενεια σαν να εχει το πουλι συμπτωματα επιληψιας, συχνα πνιγονται στο μπανιο ☹
να ναι καλα ο φιλαρακος σου
 
Δημήτρη βάζω ελάχιστο νερό υπολογίζοντας ότι δεν στέκεται όρθιο όπως παλιά, αλλά σχεδόν γονατιστά. Βέβαια, άλλες φορές πάει καμαρωτός (πάντα με "μπουνιά" τα δάχτυλα), κι άλλες με τα γόνατα. Άλλες φορές πάλι ξεχνιέται και προσπαθεί να πετάξει και να πιαστεί από τα κάγκελα πιο ψηλά, και προσγειώνεται στο πάτωμα ο ίδιος και οι φιλοδοξίες του μαζί! Τι είναι το twirling;
 
καταρχην δεν εχει καμμια σχεση με το προβλημα του δικου σου!


κοιτα εδω "http://www.ladygouldianfinch.com/features_twirling.mgi"

αλλα και τις συζητησεις εδω PetBirds Αναζήτηση
 
Φίλε μου ευτυχώς! Διάβασα κι έφριξα. Μακριά από μας όπως είπες! Εδώ με τον γεράκο μου κι έχω καταστεναχωρηθεί που το ήξερα να είναι ζωηρό, μες στο τραγούδι, μεσ΄την καλή χαρά, και τώρα το βλέπω ανήμπορο και να προσπαθεί να "ανέβει" και να μην του βγαίνει. Πάντως τα εγκεφαλικά, και αναπνευστικά που διάβασα, μου έχουν τύχει με άλλα μου πουλιά. Κι έχω χάσει καναρίνι και παραδείσια (και παλιά και πρόσφατα), και δεν έχω χειρότερο. Να΄ναι καλά τα φιλαράκια μας όσο γίνεται...
 
Tα νύχια του τα εχεις κόψει;κοιταξέτο και αυτό...όχι πολύ πιο κάτω απο το νευράκι που φένεται. Πάντως είναι παππούλης να τον χέρεσαι όσο μπορείς ακόμα γιατι σίγουρα τον έχεις χαρεί! Μπράβο.
 
Γεια σου Γιώργο από την ωραία Σύρο. Βέβαια και τους κόβω τα νυχάκια. Και ναι τον έχω καταχαρεί, είναι υπέροχο καναρίνι, με πολύ καλό χαρακτήρα και είχε απίθανο κελάηδημα. Και χαίρομαι που έφτασε στα 13 χρόνια του "ντούρος", στεναχωριέμαι όμως που πλέον "επεσε" τόσο πολύ. Άσχημο πράγμα τα γεράματα και για ανθρώπους και για ζώα... Το φθινόπωρο είχα χάσει ένα 2χρονο φοβερό καναρίνι που καθόταν στο χέρι μου και μου τιτίβιζε όταν του καθάριζα το κλουβί! Πολύ γλυκό πλάσματάκι! Το έχασα σε χρόνο μηδέν. Δεν πρόλαβα ούτε να αντιδράσω. Και ήταν περίπου την ίδια εβδομάδα που άρχισε το πρόβλημα με τα ποδαράκια του άλλου καναρινιού... Τρομερή γκαντεμιά!
 
Back
Top