Ασθένειες Πρόβλημα στα πόδια του καναρινιου!

Eirinipapape

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε όλους.

Ειμαι σχετικά νέα σε ότι αφορά τα καναρίνια. Έχουμε 3 σε ξεχωριστα κλουβακια μεταξύ τους. Το 1 τις τελευταίες ημέρες δείχνει σα να έχει πρόβλημα με τα ποδαράκια του. Παρατηρώντας το είδα αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες. Ο snow μας είναι 1,5 χρονών. Μπορεί παρακαλώ κάποιος να μου πει τι είναι και τι πρέπει να κάνω;
Ευχαριστώ πολύ.

1000007951.webp1000007952.webp
 
Φίλη, να το απομονώσεις, να πλύνεις με χλωρίνη το κλουβί και καλό ξέβγαλμα μετά. Τέλος αντιπαρασιτικό στο κλουβί και κρέμα στα πόδια του. Στην θέση σου θα το έκανα σε όλα τα κλουβιά για πρόληψη
 
@Eirinipapape διάβασε αυτά.


Η καλύτερη ώρα εφαρμογής της epithol είναι πριν κοιμηθεί. Απαλή εντριβή για να μην ερεθιστεί το πόδι κ με φορά από τα δάκτυλα προς το πόδι ώστε να εισχωρήσει μέσα στις φολίδες.
Χρειάζεται κ σχολαστική καθαριότητα στις πατήθρες.
 
@Eirinipapape , συμπληρωματικά με αυτά που σου έγραψαν πιο πάνω...
χλωρίνη γενικά απέφυγέ την διότι ξεμυρίζει πολύ δύσκολα και η οσμή της είναι ερεθιστική για το αναπνευστικό (το δικό σου και των πουλιών). Κάθε απόγευμα πριν κοιμηθεί καλό θα ήταν να κάνεις την εφαρμογή μικρής ποσότητας επιθόλ την οποία θα έχεις δουλέψει μεταξύ δείκτη και αντίχειρά σου, ώστε να γίνει ελαφρώς πιο λεπτόρευστη, φροντίζοντας μάλιστα να μην ακουμπήσει η κρέμα το φτέρωμα του πουλιού. Ομοίως κάθε απόγευμα θα αλλάζεις τις πατήθρες με καθαρές, τις προηγούμενες μπορείς να τις πλένεις με απορρυπαντικό πιάτων. Τέλος μπορείς να περνάς και διάφορα εσωτερικά σημεία του κλουβιού, π.χ. κάγκελα, πατήθρες ταΐστρών κλπ με ένα πανάκι εμποτισμένο σε ξύδι ή οινόπνευμα (λευκό) ώστε να αποφύγεις την επαναμόλυνση από ακάρεα.
Σε λίγες ημέρες θα δεις διαφορά. Στις 5-7 ημέρες δείξε μας φωτό από τα πόδια του. Αν δεις κι ερεθίζονται τότε θα σταματήσεις για λίγες ημέρες.
 
Καλησπέρα σε όλους.
Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω για τη βοήθεια σας. Ο snow μας είναι πολύ καλύτερα. 😊 Οι συμβουλές σας ήταν πολύτιμες.
 

Συνημμένα

  • 20240524_195801.webp
    20240524_195801.webp
    387,6 KB · Προβολές: 18
  • 20240524_195751.webp
    20240524_195751.webp
    342,1 KB · Προβολές: 18
  • 20240524_195751.webp
    20240524_195751.webp
    342,1 KB · Προβολές: 18
  • 20240524_195801.webp
    20240524_195801.webp
    387,6 KB · Προβολές: 18
@Eirinipapape αν δεις ότι έχουν κοκκινίσει ή ερεθιστεί τα ποδαράκια του κάνεις διάλειμμα για μερικές ημέρες κ μετά ξαναρχίζεις. Μου φαίνεται λίγο αδυνατούλης. Αλλά ίσως είναι η ράτσα του έτσι ή απλά μου φαίνεται.
 
@MARY58 κάναμε μια βδομάδα μέρα παρά μέρα. Σταμάτησα για μια βδομάδα και τώρα είμαι στην νέα εβδομάδα θεραπείας πάλι μέρα παρά μέρα.
[automerge]1716576127[/automerge]
@MARY58 για το φαγητό τι να σου πω. Τρώει κανονικά όπως έτρωγε από την αρχή και τα τρώει όλα. Και το φαγητό και τη βιταμίνη και τις λιχουδιές. 😉 Μάλλον είναι το σκαρί του τέτοιο.
[automerge]1716576129[/automerge]
@MARY58 για το φαγητό τι να σου πω. Τρώει κανονικά όπως έτρωγε από την αρχή και τα τρώει όλα. Και το φαγητό και τη βιταμίνη και τις λιχουδιές. 😉 Μάλλον είναι το σκαρί του τέτοιο.
 
τη βιταμίνη
Όταν λέμε βιταμίνη; Δεν εννοείς την διάφανη σακουλιτσα με πολύχρωμα πραγματάκια μέσα;
[automerge]1716576636[/automerge]
Αν ναι, αφαίρεσε την. Δεν προσφέρει τίποτα. Αντικατέστησε την με καλοβρασμένο αυγό (12-15 λεπτά υπό βρασμό) ή επώνυμη αυγοτροφή ή σπιτική. Αυτήν την εποχή εγώ την δίνω δύο φορές την εβδομάδα στο καναρινι μου καθώς δεν περνάει φάση αναπαραγωγής.
[automerge]1716576812[/automerge]
Μπορείς να δεις αν είναι αδύνατο, αν το γυρισεις ανάσκελα στο χέρι σου, βρέξεις τα πουπουλακια του κ τα παραμερίσεις κ κοιτάξεις την κοιλίτσα του. Εκεί να δεις ή καλύτερα να νοιώσεις το κεντρικό κόκκαλο στο στήθος αν εξέχει πολύ ή όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: ianos
Ο @ianos το εξηγεί καλύτερα από μένα τα τσεκ που πρέπει να κάνουμε αν κάτι μας ανησυχήσει.
 
Back
Top