Ασθένειες Πρόβλημα στα φτερά της ουράς του καναρινιού ή πτερρόροια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pepita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pepita

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2020
Μηνύματα
34
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, παιδιά.

Έχω αυτόν τον μικρούλη, είναι περίπου 4 -5 μηνών. Σήμερα παρατήρησα ότι τα φτερά στην ουρίτσα του έχουν γίνει λίγο σαν βεντάλια. Δε ξέρω αν μπορεί να είναι από την πτερόρροια(βγάζει γενικά φτερά ήδη, μαδάει λιγάκι και τσιμπάει κάποια να τα βγάλει εδώ και 1 μήνα).
Μόλις το είδα τον έβαλα στη μπανιερίτσα με νερό με 6-7 σταγόνες μηλόξιδο, μήπως βοηθήσει. Κακό δε μπορεί να είναι, σκέφτηκα και σκοτώνει μικρόβια.
Βούτηξε μέσα, τίναξε τα φτερά του, φαίνονται να έχουν λιγοστέψει πλέον;Δεν είμαι σίγουρος. Θα βάλω και φωτό μετά το μπάνιο.

Μπορεί να είναι κάτι ανησυχητικό είναι είναι κάτι εντελώς οκ;

Το καναρινάκι είναι πολύ ζωηρό, τραγουδάει, κινείται κανονικά.

Επίσης, επειδή του βάζω κόκκινη μαλακή τροφή, τα περιττώματα κάτω είναι φυσιολογικά;

Σας ευχαριστώ πολύ!
ΥΓ: Οι άσπρες ταινίες είναι για να μη κάνω διαφήμιση ή δυσφήμιση κάποιον, του οποίου αναγράφεται το όνομα στην κόλλα Α4.

(Η τρίτη φωτογραφία είναι μετά το μπάνιο, πριν στεγνώσει ακόμη)
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    56,9 KB · Προβολές: 61
  • 2.webp
    2.webp
    47,6 KB · Προβολές: 61
  • Μετά το μπάνιο.webp
    Μετά το μπάνιο.webp
    64,3 KB · Προβολές: 53
Καλησπερα, η ουρα του εχει χαλασει γιατι καπου βρισκει επανω στο κλουβι.
Τσεκαρε την αποσταση στις πατηθρες, αν κατσει λιγη ωρα και παρατηρησεις θα καταλαβεις που βρισκει η ουρα.

Οι κουτσουλιες φυσιολογικα χρωματιζονται αλλα η τροφη στην οποια αναφερεσαι ειναι η χυμα κοκκινη μαλακη τροφη;
 

Βεβαια και το αυγο που δινεις ειναι αρκετο αν δεν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη!
 
Σε ευχαριστώ. Ίσως αγοράσω να έχω! Σε έκανα tag κάπου που φαίνεται το κλουβί μου και η διαρύθμισή του.

Με την ουρία τι να κάνω; Φτιάχνει κάπως; Με το χρόνο; Μπορώ να κάνω κάτι;

Συγνώμη, αλλά δεν έχω ιδέα από αυτό. Ευχαριστώ.
 
Η ουρα του θα φτιαχτει ειτε απο το ιδιο το καναρινι καθως θα περιποιηται το πτερωμα του ειτε σε λιγο καιρο μετα την πτεροροια...
Αν δεν εχεις παρατηρισει καποιο αλλο περιεργο δεν χρειαζεται να ανησιχεις! 😁
 
To έγραψα και στο άλλο thread. Είναι φυσιολογικό να γυρνάει και να ασχολείται μόνο με αυτό πραγματικά συνέχεια;
 

Συνημμένα

  • 1a.webp
    1a.webp
    31,3 KB · Προβολές: 29
  • 1Β.webp
    1Β.webp
    25,8 KB · Προβολές: 29
Ναι. Ασχολείται με την ουρά, γυρνάει ολόκληρο και προσπαθεί να τη φτάσει και τη τσιμπάει, στο σημείο που έχει το πρόβλημα.

Μέχρι πριν δεν το έκανε στο συγκεκριμένο σημείο. Είναι σα να προσπαθεί να βγάλει το φτερό που έχει "τσαλακωθεί".
 
Παιδιά, το πρόβλημα συνεχίζει. Πέταξε τα φτερά που είχαν χαλάσει, και χαλάει κάθε μέρα και ακόμη ένα.
Σε λίγο το καημένο δεν έχει ουρά. Δεν ξέρω ειλικρινά τι να κάνω πλέον.
Μάλλον λέω να αλλάξω κλουβάκι. Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό, ορθογώνιο, στο οποίο να μην έχει πρόβλημα μήπως; :)

Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πού βρίσκουν τα φτερά του και χαλάνε. Έχουν καλή απόσταση οι πατήθρες-κλαδάκια από τα κάγκελα. Απλά είναι μικρός και συνέχεια πετάει, σταματημό δεν έχει ειλικρινά.

Στη φωτό 3, φαίνεται το κλουβάκι του. Αν δείτε, σε όλες τις φωτογραφίες, φαίνονται τα νέα χαλασμένα φτερά, αριστερά και δεξιά.
 

Συνημμένα

  • νεο.webp
    νεο.webp
    24,7 KB · Προβολές: 23
  • 2.webp
    2.webp
    6,7 KB · Προβολές: 22
  • 3.webp
    3.webp
    13,4 KB · Προβολές: 19
Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πού βρίσκουν τα φτερά του και χαλάνε.
Έχε υπόψη σου πως αρχίζει και η πτερωρια, άρα δεν είναι σίγουρο πως η ουρά του χαλάει επειδή βρίσκει στα κάγκελα του κλουβιού. Εγώ πιστεύω πως χάνει φτερά λόγο πτερωριας. Και εμένα κάποια μικρά αλλά και μεγάλα πουλιά έχουν αρχίσει και ρίχνουν φτερά. Είναι φυσιολογικό.
 
Ειναι οντως πολυ πιθανο να ξεκινισε την πτεροροια... Αφου ειναι ζωηρο δεν υπαρχει λογος για ανισηχια... 😁
Αν θες να το βοηθισεις τα πρωινα μπανακια ειναι αυτο που χρειαζεται!
 
Εμενα το δικο μου, σημερα εβγαλε ενα και μοναδικο φτερο. Απο την ουρα και αυτο. Και ειχε βγαλει και αλλο ενα πριν δυο εβδομαδες! Οποτε ισως ειναι κατι εποχικο για τα καναρινακια μας!
 
Back
Top