Αναπαραγωγή Πρόβλημα στην αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BISBA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BISBA

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
517
Πόλη
Αθήνα
Έχω βάλει ενα ζευγάρι άγρια για αναπάραγωγη ( καρδερίνες ), κάποιες στιγμές τα βλέπω να φιλιούντε και κάποιες άλλες τσακώνοται, με αποκορύφωμα σήμερα είδα τον αρσενικό να κράταει τη θηλυκία απο τη φτερούγα και να την πηγαίνει περα δώθε,τι να κάνω να τα χωρίσω; Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με ζευγάρωμα καρδερίνας και δεν ξέρω τι να κάνω;
 
Πρώτα απόλα θέλω να σε ρωτήσω σε τί κλούβα τα έχεις τοποθετήσει.
2ον. Είναι σίγουρα και τα δύο αρσενικό και θηλυκο;
3ον. Πόσο καιρό είναι μαζί;
4ον. Υπήρχε χρόνος γνωριμίας τους;
5ον. Είναι πουλιά φετινά;Εκτροφής; Ή όχι;
6ον. Είναι πυρωμένα ή κάποιο από τα δύο;
 
Είναι σε ζευγαρώστρα εμπορίου
Σίγουρα είναι αρσενικό και θηλυκό
Εδώ και ενα μήνα
χρονο γνωριμίας καθόλου
Πουλιά όχι εκτροφής και είναι περσινά
ΔΕΝ ΞΕΡΩ πώς να το διακρίνω αυτό
Σήμερα επειδή εχω μια αρσενική σε αλλο κλουβάκι παρατήρησα οτι θυληκιά κοίταζε πρός τα πάνω οπου εχώ την άλλη
 
Φίλε Μπάμπη τα άγρια πουλιά θέλουν πάρα πολύ μεγάλο χρόνο γνωριμίας. Πόσο μάλλον αν είναι και μεγάλα και όχι γιαβριά. Το κάθε ένα αισθάνεται σαν εισβολέα το άλλο. Η γνώμη μου είναι να τα τοποθετήσεις σε μεγαλύτερη κλούβα αν έχεις.Αλλιώς τοποθέτησε το χώρισμα. Το μόνο που μένει να κάνεις είναι υπομονή. Τίποτα δεν κατακτήθηκε από την μία μέρα στην άλλη.
 
Ευχαριστώ φίλε Ισίδωρε γιά τις συμβουλές, πως διακρίνεις οτι μία καρδερίνα είναι πυρωμένη;
 
Μία καρδερίνα φαίνεται ότι είναι πυρωμένη από την μύτη της και από τα πόδια της. Τα πόδια γίνονται άσπρα και το μάυρο της μύτης εξαφανίζεται.Ακόμα και φωνητικά θα διαπιστώσεις ότι έχει περισσότερη πλοκή και ένταση στην φωνή της.
 
Back
Top