Ασθένειες Πρόβλημα στις αρθρώσεις καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδια, μόλις παρατείρησα οτι το αρσενικο μου εχει θεμα με τις αρθρωσεις του στα ποδια. Εχουν προιστει και βγαλει αιμα. Στο ενα ποδι δε στο μεσαιο δαχτυλο εχει πρηστεί τοσο που το νυχι γυρισε. Εκανα τη βλακεια να παρω κατι προσθετα κυλινδρικα με αμμο που μπαινουν στις πατηθρες για να διατειρουνται τα νυχια τους μικρα υποτειθεται... Παραθετω φωτογραφιες. Μου φαινεται με την παροδο της ωρας επιδεινωνεται η κατασταση. Ειμαι στα προθυρα πανικου. ΚΑΘΕ βοηθεια ευπροσδεκτη. Να αναφερω οτι ειναι στην πτερορροια τωρα και χανει μεγαλα φτερα και απεδωσα την νωχελικοτητα του σ αυτο αλλα μαλον εκανα λαθος.
1.webp 2.webp 3.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όταν λέτε κρέμα δεν εννοείτε το διάλειμμα που βάζουμε στο βαμβάκι έτσι; Για πόσες μέρες αυτό;
 
Κρέμα για να παραμένει στα σημεία όλο το 24ωρο.
Το υγρό φεύγει πιο εύκολα και θέλει 2-3 φορές την ημέρα να το πιάνεις για να βάλεις εκ νέου. Όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι στρεσογόνο για το πουλί.
Θα βάλεις για μια βδομάδα και βλέπουμε από την εξέλιξη.
Συνήθως τέτοιο μέγεθος προσβολής την 2-3 μέρα υποχωρεί πάρα πολύ.
Μην ξεχάσεις να κόψεις τα νύχια και μην λησμονήσεις να μας ενημερώνεις.
Αυτό με τις αρθρώσεις που έβαλες για τίτλο πως προκύπτει;
Δείχνουν να έχουν ακαμψία οι αρθρώσεις του;
 
Πήγα πήρα την αλοιφή, θα την βάλω αύριο. Έγραψα για αρθρώσεις γιατί εκεί φαίνεται το πρόβλημα προς το παρόν και φαίνεται να χουν πρηστεί κάποιες όχι όλα τα δάχτυλα. Δυσκαμψία δεν έχει άλλα δεν κοιμάται στη βέργα ούτε τώρα ούτε χθες αλλά στη μεταλλική θήκη φρούτων που έχει λεπτό πολύ σίδερο. Επίσης στέκεται συχνά στο ένα ποδι, δεν εννοώ όταν κοιμάται για να χαλαρώσει αλλά απ ότι κατάλαβα λόγω δυσφορίας στα δαχτυλα
 
Αύριο πρωί ξεκινάς την κρέμα και μας ενημερώνεις... αν θες!

Ασφαλώς θα ενημερώσω! Κάτι ακόμα, λόγω πτερορροιας δίνω ανά δύο ημέρες mutavit σχεδόν μια βδομάδα τώρα, άλλη μια φορά θα δινα ούτι η άλλος αλλά υπάρχει ανάγκη να μην του δώσω λόγω θεραπείας;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεύτερη μέρα θεραπείας σήμερα παιδιά, είναι λίγο πιο ευδιάθετος απ ότι μου φάνηκε. Ακόμα στέκεται δύο ένα πόδι. Καθάρισα τα κολλημένα πούπουλα απ τα πόδια μην γίνει καμία επιπλέον μόλυνση. Το μεσαίο δάχτυλο είναι μαύρο στο γρομπαλακι που χει βγάλει και έχει σκουρινει και το νύχι πολύ. Υπάρχει πιθανότητα να σαπίσει; Εξογκωματακια (όχι μαύρα;) έχει και σ αλλά σημεία στα πόδια αλλά ακόμα και εκείνα που χαν το χρώμα του αίματος είναι σε κανονικό χρώμα σχεδόν. Το μαύρο στο μεσαίο δάχτυλο με ανησυχεί...
 
Καλησπέρα παιδιά, Τρίτη μέρα σήμερα. Το μαύρο μένει αλλά το πουλί είναι πιο δραστήριο και βλέπω βελτίωση ελάχιστη μεν στο σημείο, μεγαλύτερη δε στη συμπεριφορά του
 
Καλησπέρα! Τετάρτη μέρα σήμερα και πάμε πολύ καλά! Η διάθεση αποκατασταθηκε, το πόδι το πατάει και το μαύρο αρχίζει σιγά σιγά να υποχωρεί. Ο ενθουσιασμός μου διακρίνεται! Ένα μεγάλο ευχαριστώ κύριε Γιάννη!
 
Καλησπέρα, μια βδομάδα θεραπείας σήμερα συμπληρώθηκε. Η διάθεση έγινε όπως πριν, το δάχτυλο δεν το κρεμάει πια ούτε στέκεται στο ένα πόδι όταν δεν κοιμάται όπως τότε που το πονούσε πολύ και σιγά σιγά άρχισε πάλι κελαηδήματα. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι το μαύρο δεν έφυγε ακόμα, φαίνεται μαύρο και μέσα στο νύχι στο αγγείο και έχει στραβώσει λίγο η τελευταία φάλαγγα που χει το νύχι. Θα περάσει με τον καιρό? Τι πρέπει να κάνω;
 
Αφού κελαηδάει σημαίνει πως όλα είναι καλά...
Για το δάχτυλο ας αφήσουμε να περάσουν μερικές βδομάδες και μετά κάνεις νέο θέμα για να βρούμε λύσεις... Αν ωστόσο δεν έχει βελτιωθεί η κατάσταση.
 
Kαλησπερα σε όλους, δεύτερη βδομάδα συμπληρώνει σήμερα με καθημερινή θεραπεία μπεταντιν. Το μαύρο με αργούς ρυθμούς ξεκινά να υποχωρεί στη φάλαγγα αλλά το νύχι παραμένει μαύρο. Ακόμα χειρότερα, το νύχι έχει στραβώσει και δεν είμαι σίγουρος αν ξεκινά απ τη φάλαγγα. Συνεχίζω μπεταντιν μέχρι να μην υπάρχει μαύρο; Αν μείνει έτσι το νυχι στραβό τι γίνεται; Σημείωση όπως είχα αναφέρει και πάρα την πτερορροια, που και που κελαηδάει. Επίσης το κούνα το δάχτυλο δεν είναι αγκυλωμενο.
 
Επρεπε να χα βαλει νωριτερα εχετε δικιο...

kanarini1.webp kanarini2.webp kanarini3.webp kanarini4.webp

Όπως βλέπετε το δάχτυλο κατω η φαλαγγα εχει μια κλίση στα αριστερά όπως το βλέπουμε πλεον...
 
Εντελώς θεωρητικά και με αρκετά μεγάλη επιφύλαξη λόγω της φωτογραφίας και των ματιών μου (δεν μπορώ να το δω αυτή τη στιγμή καλά) μάλλον θα χάσουμε το μαύρο τμήμα του δαχτύλου του πουλιού που πιθανότατα νεκρώθηκε...
Ασφαλώς ακόμη και σ αυτή την περίπτωση δεν θα υπάρξει κανένα απολύτως πρόβλημα στο καναρίνι.
 
Εννοείτε θα χαθεί από εκεί και κάτω μαζί με το νύχι; Πρέπει να το ακροτηριασει κτηνίατρος;
 
Back
Top