Γενικά Πρόβλημα στο κελαίδιμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bobsgu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bobsgu

Banned
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
77
Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.
Είναι φυσιολογικό να σταματάη το κελάηδημα το αρσενικό καναρίνι όταν το προετοιμάζουμε για ζευγάρωμα
τι εννοώ;
Εχω ένα αρσενικό μωσαϊκό και μια ισαβέλα κίτρινη από την ώρα που τα έβαλα στην "ζευγαροστρα" εδώ και 3 έβδομαδες
το αρσενικό δεν κελαηδάει καθόλου του κόπηκε η λαλιά... Παρόλα αυτά το παράξενο είναι ότι αφού τα αφίσα 10 ημερες και δεν
είδα σημάδια ερωτοτροπίας από τα πουλια έβγαλα και εγώ το διαχωριστικό της "ζεβγαροστρας" και τα αφίσα στην ησυχία τους
μήπως και ζευγαρώσουν. Έκπληκτος μετά από 2 ημερες είδα το 1ο αυγό και αυτή την στιγμή που σας γράφω είναι η δεύτερη μέρα που κλωσάνε 4 αυγά.
Μετα απο τόσες μέρες ο αρσενικός ούται ενα τσιου τιποτα...
Παρακαλώ την αποψή σας.

Και κάτι αλλο.

Τις προάλλες πήγα σε ένα μαγαζάκι ενός φίλου με καναρίνια για να πάρω έναν αρσενικό μωσαϊκού έκατσα πίνοντας το καφεδάκι μου για να τους ακούσω όλους
και να διαλέξω αυτόν που θα μου άρεσε περισσότερο αφού αποφάσισα τελικά πήρα τον φιλαράκο στο σπίτι.
Έχουν περάσει 7 μέρες και αυτός τίποτα αυτό δεν μου έχει συμβεί ποτε ξανά.
συνήθως μέχρι την 3 μέρα το πολύ προσαρμοζόταν στο νέο τους περιβάλλον αυτός τίποτα.
Μήπως θα πρέπει να του χορηγήσω κάποια πολυβιταμίνη για να ξανα κελαηδήσει;
(γενικά δεν συνηθίζω να δίνο συμπληρώματα στα πουλια μου) για να μην τα συνηθίζουν
Δίνο μονο σε περίοδο της "πτεροριας" και καμια φορα άμα έχουν ταλαιπωρηθεί κατά την περίοδο αναπαραγωγής.

Περιμένω με αγωνια της σύμβουλεσας και σας ευχάριστο που αφιερώσατε λίγο χρόνο για μένα και τους φτεροτούς φίλους μου ΜΠΑΜΠΗΣ🙂
 
Μπάμπη όταν ένας αρσενικός βρίσκεται σε φάση ζευγαρώματος είναι φυσικό να μην καλαηδάει. Κελαηδάει όταν πρόκειται να βατέψει την κανάρα. Οπότε υπομονή.όσο για το άλλο πουλάκι θα σου σύστηνα και πάλι υπομονή. Εγώ είχα πουλιά πουξεκινούσαν να κελαηδούν το πρώτο λεπτό που τα έφερνα σπίτι.Αλλα και άλλα που έκαναν αρκετές ημέρες. Δεν είναι όπως κατάλαβες ολα ίδια. Δεν νομίζω να χρειαστεί κάποια βιταμίνη μόνο αγάπη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Φιλε Γιώργο ούτε καν στο βάτεμα δεν κελαηδούσε ο αρσενικός.
Από την στιγμή που τον έβαλα στην "ζευγαροστρα" ΜΟΎΓΚΑ!
 
Φιλε Γιώργο ούτε καν στο βάτεμα δεν κελαηδούσε ο αρσενικός.
Από την στιγμή που τον έβαλα στην "ζευγαροστρα" ΜΟΎΓΚΑ!

Μου έχει τύχει με αρκετά πουλιά αυτό. Είναι φυσιολογικό. Αν το καλοσκευτείς το κελάηδημα χρησιμεύει στο να προσελκύσουν μια θηλυκιά (από μεγάλη απόσταση συνήθως) οπότε όταν την έχουν δίπλα τους γιατί να κελαηδήσουν:D; Είναι ανάλογα το πουλί. Το καθένα έχει τη δικιά του συμπεριφορά υπάρχουν αρσενικοί που κελαηδάνε ακόμη και όταν κλωσσάει η θηλυκιά και άλλοι (σαν το δικό σου) που δεν βγάζουν λέξη μέχρι να τελείωσει η αναπαραγωγή. Από αυτό το γεγονός βασικά βγήκε και η φήμη (λεγόταν πολύ παλιότερα) ότι αν ένα καναρίνι το ζευγαρώσεις χαλάει ή ακόμη και σταματάει το κελάηδημά του. Μην ανυσηχείς μετά την αναπαραγωγή θα κελαηδάει κανονικά.
 
Συμφωνώ και εγω με τον Γιώργο και τον Βασίλη γιατί και τα δικά μου πουλιά οταν βρίσκονται κοντα στην θηλυκιά μου σταματάνε να κελαιδάνε (δεν τα έχω βάλει για ζευγάρωμα αλλά μόνο που βλέπουν την θηλυκιά δεν κελαιδάνε) και μόλις την παίρνω απο κοντά τους αρχίζουν πάλι.
 
Back
Top