Ασθένειες Πρόβλημα στο μάτι κανάρας

stylkons1

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2020
Μηνύματα
48
Πόλη
Χίος
Καλησπέρα,

Έχω δύο καναρίνια τα οποία βρίσκονται στη περίοδο της αναπαραγωγής. Σήμερα βγήκαν και οι 2 πρώτοι νεοσσοί απο τα 4 αυγά που γέννησαν και περιμένω άλλο ένα σύμφωνα με την οωσκόπηση που έκανα την 7η μέρα. Έφυγα 5 μέρες για το πάσχα και τα ανάλαβε άλλος να τα φροντίζει αυτές τις μέρες. Πριν φύγω παρατήρησα ότι το θυλικό είχε μια κάποια αραίωση γύρω απο το μάτι της, αλλά σήμερα που ήρθα φαινεται να έχει επεκταθεί και το ίδιο να υπάρχει πλάγια του ράμφους. Η αναπαραγωγή συνεχίζεται κανονικά φροντίζει τους νεοσσούς και κάθεται κανονικά στην φωλιά. Είναι η πρώτη τους γέννα αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Μπορώ να κάνω κάτι για την θυληκιά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Στο τάισμα των νεοσσών δεν νομίζω καθώς σήμερα βγήκαν. Έτσι όπως το θέτεις μάλλον λόγο ότι δεν έκανε αρκετές βόλτες εκτός φωλιάς ώστε να τραφεί σωστά. Αν και την τάιζε ο αρσενικός αλλά μάλλον δεν της έφτασε. Αν είναι αυτή η αιτία να μην ανησυχώ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Στο μυαλό μου είχα το τάισμα των νεοσσων(δεν πρόσεξα στο αρχικό μνμ ότι σήμερα έσκασαν από το αυγο) άλλα αν η αραίωση έγινε πριν από αυτό τότε αλλάζει το πράγμα.

Είναι μια περίπτωση αυτή που αναφέρεις,η διατροφική έλλειψη άλλα.θα μπορούσε και ασθένεια να είναι.
Ποια είναι η διατροφή τους?
 
Οι σπόροι είναι Manitoba premium για την αυγό τροφή δεν είμαι σίγουρος καθώς έχω πετάξει την συσκευασία και την έχω σε βαζάκια. Έιναι σίγουρα επόμενη καλή μάρκα πάντως καθώς μου την είχαν προτηνει στο κατάστημα. Εδώ και 4 μήνες αυτη τους δίνω όποτε δεν νομίζω να έγινε από αυτό. 2 φορές την βδομαδα αυγό τροφή ή αυγό τους έδινα πριν γεννήσει τα αυγά. Είχε μόνιμα σουπιοκολκαλο και κάποιες μέρες σπασμένα όστρακα deli nature. Τέλος 1-2 φορές την βδομαδα τους έδινα μήλο μπρόκολο σπανάκι. Έχω να τους βάλω φρούτο 2 βδομαδες καθώς έλλειπα πολύ και δεν είχα κάποιον να το βάζει και να το βγάζει ταυτόχρονα. Λες να είναι ένας παράγοντας και αυτός;
 
Έλειπες για δύο βδομάδες; Δηλαδή ούτε το νερό, ούτε το φαγητό, ούτε το κλουβί άλλαζε κανείς; Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο αυτό. Η καθαριότητα παίζει απίστευτο ρόλο. Το νερό και τα σπόρια πρέπει να αλλαζονται κάθε μέρα ενώ το κλουβί πρέπει να καθαρίζεται μια φορά στις δύο, μια φορά στις τρεις μέρες. Φρούτα δύο φορές την εβδομάδα, λαχανικά αντε τρεις, βότανα Αντε μέρα παρά μέρα(εγω μιλάω τώρα για εκτός αναπαραγωγής) μην πας και βάλεις δηλαδή ακόμα ας πούμε βότανα τώρα που τα μωρά μόλις βγήκαν από το αυγό τους.
 
Δεν θα έλεγα ότι είναι και πολύ ευδιάθετη σε σχέση με παλαιότερα. Οι πολυβιταμίνες δεν θα επηρεάσουν τους νεοσσούς φαντάζομαι έτσι;

Χθες επέστρεψα μετά από 5 μέρες που έλειψα, ερχόταν ένας γειτονας κάθε μέρα για φαγητό και νερό. Και τις προηγούμενες 7-8 μέρες εδώ ήμουν κάθε πρωί για φαγητό νερό καθαριότητα αλλά γυρνούσα βράδυ γι αυτό δεν τους έβαζα φρούτο.
 
Το νερό και τα σπόρια πρέπει να αλλαζονται κάθε μέρα
Για το νερο συμφωνώ απόλυτα, αλλά για τα σπόρια όχι τόσο και δεν νομίζω να αλλάζει κάνεις καθημερινά σπόρια ακόμη και κάποιος που έχει μόνο ένα πουλάκι, μήπως εννοείς πως φυσας για να φύγουν τα τσοφλια που πέφτουν μεσα και συμπληρωμα οταν χρειαστει, εκτός αν βάζεις πολύ μικρή ποσότητα πχ μια κουταλιά και τελειώνει γρήγορα οπότε ξαναγεμιζεις
 
Γενικα οι κινήσεις τις εντός της φωλιάς. Τις πρώτες μέρες γυρνούσε μέσα στην φωλιά αλλά χθες τίποτα καθόταν ακίνητη ούτε όταν πήγα κοντά να την δω δεν άλλαξε στάση. Το πρωί σήμερα νομίζω είχε κάποια βελτίωση ίσως λόγω του αυγού που τους έδωσα πρωί και απόγευμα. Αύριο θα βάλω και την βιταμίνη γιατί σήμερα δεν θα προλάβω ανοιχτά τα μαγαζιά. Θα σας ενημερώσω για την συνέχεια.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
 
Back
Top