Ασθένειες Πρόβλημα στο μάτι μιας κανάρας μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgels
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgels

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2011
Μηνύματα
105
Πόλη
Ηράκλειο
Αγαπητά μέλη, γεια σας! Θα ήθελα να δείτε το μάτι μιας κανάρας μου την οποία την έχω βάλει για ζευγάρι (δεν έχω βγάλει το χώρισμα ακόμα). Η συμπεριφορά της φαίνεται υγιής ούτε κουρνιάζει φουσκωμένη ούτε τίποτα, απλά παρατηρώ αυτό στο μάτι της. Πείτε μου σας παρακαλώ, μπορείτε να διακρίνεται κάτι;

1) η πλευρά με το μάτι που θεωρώ οτι ίσως έχει κάτι:

Πρόβλημα-μάτι-κανάρας.webp

2) η άλλη πλευρά που φαίνεται το μάτι να είναι καλά:

20160310_113358.webp

3) και μια ανφας:

20160310_113403_0.webp

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!
 
Ναι μοιάζει με επιπεφυκίτιδα. Για λίγες μέρες πρέπει να της βάζεις tobrex παιδικό χωρίς κορτιζόνη για λίγες μέρες. 2 φορές την ημέρα (πρωί και βράδυ) από μία σταγόνα στο κάθε ματάκι (πρώτα στο υγιές και μετά στο άλλο που έχει απώλεια φτερώματος). Στο μάτι που έχει και απώλεια φτερώματος θα βάζεις και εσωτερικά στο ματάκι και απέξω εκεί που λείπουν πούπουλα. Αυτό θα το κάνεις 6-7 μέρες. Αν δε δεις βελτίωση το ξανασυζητάμε με νέες φώτο. Πάντως πιθανότατα δεν είναι κάτι το ανησυχητικό! Απλά μέχρι να γίνει τελείως καλά δεν τη βάζεις για αναπαραγωγή! Περαστικά σας!
 
Υπαρχει κινδυνος να κολλησει το αλλο καναρινι που ειναι διπλα του; Η ακομα χειροτερα, ολο το κουμασι μου;
 
Aν δε δεις προκοπή με το tobrex ... Και το δεις να χειροτερεύει, θα πάρεις τη
CELESTODERM-V WITH GARAMYCIN CREAM

και θα του βάζεις γύρω γύρω από το μάτι μικρή ποσότητα (με μία μπατονέτα η μια οδοντογλυφίδα προσεκτικά)

για 5 ημέρες (αφού του το πλένεις με φυσιολογικό ορό).
 
Υπαρχει κινδυνος να κολλησει το αλλο καναρινι που ειναι διπλα του; Η ακομα χειροτερα, ολο το κουμασι μου;
Επειδή δε ξέρουμε περί τίνος πρόκειται, άστην εκεί μόνη της και όταν γίνει εντελώς καλά τότε την αφήνεις να προχωρήσει σε αναπαραγωγή. Γενικά όμως δε θεωρώ πως είναι κάτι σοβαρό και πως κινδυνεύουν και τα υπόλοιπα πουλάκια σου..
 
κάτι άλλο που θέλω να παρατηρήσω είναι οτι συχνά το ράμφος της το έχει ανοιχτο (όχι όταν είμαι κοντά... Τα παρατηρω απο μακρια και βλεπω οτι μονο αυτη το κανει). Ηδη της βαζω πρωι βραδυ tobrex... Οταν περασουν οι 6 μερες θα ανεβασω αλλη μια φωτο και βλεπουμε...
 
Βλέπεις κάποια εξέλιξη; Το ματάκι της είναι καθόλου καλύτερα;
 
Απ ο. Τι βλεπω οχι.. Δεν εχει επανελθει ουτε καποια αισθητη προοδο μπορω να δοακρινω.. Το μονο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι το δικο μου αριστερο ματι τωρα τσουζει εδω και δυο μερες σαν κατι να με πειραξε! Χαψαψχα ελπιζω να ειναι ψυχολογικο μονο! (Θα σας ανεβασω καμια φωτο να μου πειτε τι να βαλω :) )
 
Παιδια απο 11 μαρτιου που της βαζω πρωι βραδυ σταγόνες tobrex δεν έχω δει την παραμικρή βελτίωση, αφήστε που έχω στρεσάρει και λιγο το πουλάκι (του βάζω συχνά μπάνιο να το ξεπερνάει). Τι να κάνω επόμενο; Τι με συμβουλεύετε; Να αφήσω μια δυο μέρες κενό και να ακολουθήσω συμβουλή του φίλου @Paianas ή να την αφήσω καμια βδομάδα να ηρεμήσει;
 
εε τι να κανω... Πιασε πιασε εχει αρχισει και χανει πουπουλα απο το αγχος... Οπως και να χει ρωτησα γιατι η αιτιογενεση της καθε διαταραχης ειναι η μεγαλήτερη σπαζοκεφαλια του κάθε γιατρου.. Και αυτη τη στιγμη εγω του ακολουθω θεραπειες χωρις καν να ξερω τι εχει και ακομα χειροτερα, τι του το προκαλεσε... Τι να πω ελπιζω παραυτα με τον ορο και την celestoderm να περάσει..
 
Είναι πρησμένα, ερεθισμένα τα μάτια της ή απλά λείπουν φτερά;
Την βλέπεις να ξύνεται συχνά στις πατήθρες σαν κάτι να την ενοχλεί;
 
Υποθέτικά και αν χάνει πούπουλα απο κεφάλι και λαιμό, ίσως και να εχει κάποια διαταραχή θυρεοειδούς. Τότε χρειάζεται ιώδιο, επομένως κόκκαλο σουπιάς και αγόρασε miral, και δίνε σύμφωνα με τις οδηγίες. Για άλλα σκευάσματα που περιέχουν ιώδιο, ας μιλήσει και οποίος εχει υπόψη του
 
Για άλλα σκευάσματα που περιέχουν ιώδιο, ας μιλήσει και οποίος εχει υπόψη του
Άλλα σκευάσματα δεν ξέρω, από τροφές πάντως μόνο τα ψάρια, τα φύκια και λιγότερο το αυγό περιέχουν ιώδιο. Σε ένα αντίστοιχο πρόβλημα που είχα με μία ροζέλα μου, μέλος μας με είχε συμβουλεύσει και είχα δώσει βραστή γαρίδα. Σ' εμένα λειτούργησε και το πουλί το ξεπέρασε γρήγορα.
 
του βάζω συχνά μπάνιο να το ξεπερνάει
Φίλε μου αν βάζεις φάρμακο και μετά μπάνιο, λογικό είναι η δράση του φαρμάκου να φεύγει. Άρα μήπως γι αυτό δεν έχεις δει καμία βελτίωση;
 
Oxi οσο της εβαζα tobrex δεν εκανε μπανιο... Τωρα με το που της το σταματησα της εβαλα... Παιδια δεν εχω δει να ξυνεται η κατι αλλο... Ολα φαινονται φυσιολογικα.. Τι να πω . Θα δοκιμασω και αυτονμε το ιωδιο να δω (αφου της βαλω celestoderm)... Ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφερον... Θα σα1 κραταω ενημερους..
 
Λοιπόν χθες προχώρησα σε θεραπεία με celestoderm V garamycin... Θα την δινω πρωι βραδυ με ενδιαμσεσα ξεβγαλματα με ορο; η μια φορα την μερα;
 
Μέχρι να απαντήσει ο Νικος, πρώτα θα πλένεις την περιοχή με φυσιολογικό όρο, ώστε να φύγει η κρούστα απο την προηγούμενη εφαρμογή της αλοιφής, επειτα θα στεγνώνεις την περιοχή με βαμβάκι, κι επειτα θα κάνεις τη νεα εφαρμογή αλοιφής.
Επισης στη θέση σου θα άλλαζα το κλουβι, ώστε να αποστείρωση με χλωρίνη, σαπούνι και ξύδι κι ακόμα κάθε ημέρα θα έπλενα τα κλαράκια συμπεριλαμβανομένων και αυτών των ταιστρων πολυ καλα με οινόπνευμα και ξύδι, ώστε αν εχει κάποιο μολυσματικό παράγοντα το μάτι της, να μην το ξύνει επάνω και ξανακολλαει
 
Back
Top