Ασθένειες Πρόβλημα στο ματάκι του;

Anastasia S

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2020
Μηνύματα
119
Πόλη
Νυρεμβέργη
Καλησπέρα σας!
Το ματάκι του καναρινιού αυτού, είναι κάπως έτσι και παρατηρήθηκε ότι, όταν είναι μόνος του, το κλείνει κιόλας. Δε ξέρω τι μπορεί να έχει και πώς μπορεί να καλυτερέψει, δεν ήταν έτσι πάντως ... Τι θα μπορούσα να κάνω;
 

Συνημμένα

  • received_3345430442412457.webp
    received_3345430442412457.webp
    64,1 KB · Προβολές: 30
Καλησπερα!Αρχικα πολυ ομορφο πουλακι να το χαίρεστε.Μπορει να ειναι καποια ελαφρια μορφη επιπεφυκίτιδα.Θα προτεινα να το δει ενας πτηνιατρος αλλα μπορειτε να δοκιμάσετε tobrex αλοιφη κανει θαυματα σε τετοιες περιπτωσεις
 
Είναι αραίωση αυτό που βλέπουμε ή είναι βρεγμένα τα πούπουλα γύρω-γύρω, πιθανώς από υγρά του ματιού?
(Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι, απλώς ρωτάω.)
 
Καλησπέρα σας!
Το ματάκι του καναρινιού αυτού, είναι κάπως έτσι και παρατηρήθηκε ότι, όταν είναι μόνος του, το κλείνει κιόλας. Δε ξέρω τι μπορεί να έχει και πώς μπορεί να καλυτερέψει, δεν ήταν έτσι πάντως ... Τι θα μπορούσα να κάνω;
Θέλεις να μας στείλεις μια φωτογραφία γενική του χώρου του και μια καθαρή από πόδια και ράμφος από μπροστά; ( Μήπως έχει ακάρεα)
[automerge]1667160114[/automerge]
Είναι αραίωση αυτό που βλέπουμε ή είναι βρεγμένα τα πούπουλα γύρω-γύρω, πιθανώς από υγρά του ματιού?
(Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι, απλώς ρωτάω.)
Κι εμένα με αραίωση μου μοιάζει
 
Τον τοποθετούμε στο μπαλκόνι πάνω σε μια καρέκλα, όχι πολύ ψηλά αλλά ούτε πολύ χαμηλά, διότι στην περιοχή υπάρχουν αρκετά κοράκια... αύριο θα προσπαθήσω να βγάλω κι άλλες φωτογραφίες
 

Συνημμένα

  • received_774933266936918.webp
    received_774933266936918.webp
    116,6 KB · Προβολές: 32
@Anastasia S πάρα πολύ όμορφο καναρίνι, όντως βλέπω μια μικρή αραίωση γύρω από τα μάτια η οποία μπορεί να οφείλεται στην πτερορροια αν πέρασε τώρα κοντά αλλά θα μπορούσε να είναι και το φυσικό του έτσι. Ακάρεα νομίζω δεν διακρίνω. Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη για επίσκεψη σε κτηνίατρο, βλέπω είσαι Γερμανία οπότε εδώ δεν μπορώ να σε βοηθησω συστήνοντας σου γιατρό, θα μπορούσες να δοκιμάσεις και την αλοιφή πρώτα. Αυτή η άμμος κάτω τι είναι;
 
Καλησπέρα.
βλέπω μια μικρή αραίωση γύρω από τα μάτια η οποία μπορεί να οφείλεται στην πτερορροια αν πέρασε τώρα κοντά αλλά θα μπορούσε να είναι και το φυσικό του έτσι.
Δεν ισχύει ούτε το ένα (πτερόρροια) ούτε το άλλο (φυσικό του).
Το πουλάκι έχει σίγουρα κάποιο πρόβλημα, εντός από το Tobrex (αλοιφή ή σταγόνες) καλό θα ήταν να ενισχυθεί με Βιταμίνη Α, η έλλειψη της βιταμίνης Α μπορεί να προκαλέσει τέτοια προβλήματα.
 
@Anastasia S , θεωρείται ότι τα λευκά κυρίαρχα καναρίνια (βλ. άρθρο: https://community.petbirds.gr/threads/Τα-λευκά-καναρίνια.24936/ ) χρειάζονται περισσότερη βιταμίνη Α. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί είτε με την αγορά σκευάσματος πολυβιταμινών στις οποίες είναι αυξημένο το ποσοστό της Α είτε με την προσθήκη στη διατροφή του πηγών βιταμίνης Α. Μια πολύ καλή τέτοια πηγή είναι τα καρότα, τα οποία μπορεί κανείς να τα δίνει στο καναρίνι σε λεπτές φλοίδες ή ξύνοντας το καρότο με ένα μαχαίρι (καλύτερα το μαχαίρι να έχει δοντάκια) και βέβαια να αποσύρει το καρότο μετά από κανένα δίωρο, γιατί αλλοιώνεται όπως είναι λογικό (ο χρόνος αλλοίωσης έχει να κάνει με το ίδιο το καρότο και πόσο φρέσκο είναι καθώς και με την υγρασία και θερμοκρασία του περιβάλλοντος)
 
Aπλά για να μη μένουν παρεξηγήσεις επι του θεωρητικού μέρους λέω οτι, τα Κυρίαρχα Λευκά δεν έχουν καμιά ανάγκη βιταμίνης Α . Τα υπολοιπόμενα Λευκά έχουν αυτή την ανάγκη . Αυτά είναι που δεν αφομοιώνουν τα καροτενοειδή που είναι πρόδρομοι σχηματισμού Βιταμίνης Α. Επίσης υπάρχει λάθος στο άρθρο, και βρίσκεται στην παρατήρηση οτι δεν υπάρχει δυνατότητα μετατροπής - μεταβολισμού των καροτενοειδών. Η αδυναμία είναι στην αφομοίωσή τους, όπως έχω τονίσει πιο πάνω, και όχι στον μεταβολισμό.
 
Καταρχήν να απολογηθώ για την πατάτα που πέταξα....μπερδεύτηκα παιδιά, μια και το είχα ψάξει το ζήτημα αφού είχα λευκό κυρίαρχο καναρίνι.
Η αδυναμία είναι στην αφομοίωσή τους,
Μάκη, εννοείς στην απορρόφησή των καροτενοειδών;
 
Να το πάει σε ένα γιατρό αφού δεν μπορεί να βγάλει μόνος το μια άκρη . Συνήθως είναι από μολύνσεις , τρίψημο στην πατήθρα και λοιπά , όμως καλό θα ήταν να το δει κάποιος από κοντά .
 
Back
Top