Φροντίδα Πρόβλημα στο πτέρωμα καναρινιού

Ρανια.κ

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2016
Μηνύματα
175
Πόλη
Πεύκη
Καλησπέρα. Ένα αρσενικό καναρινακι που έχω 2 ετών περίπου είναι κακοκεφο κ σήμερα που το έπιασα είδα στο σβέρκο του ένα εξογκωματακι. Είδα επίσης κ δύο νέα φτερά που πάνε ν βγούμε δίπλα πολύ χοντρά. Το καναρίνι είναι από δική μου γεννά κ να σημειωθεί ότι ο μπαμπάς είναι άσπρος με μαλακό πτερωμα κ έχει κ αυτός πρόβλημα με τα φτεράκια του. Τι μπορώ να κάνω;
 
... Ο μπαμπάς είναι άσπρος με μαλακό πτερωμα κ έχει κ αυτός πρόβλημα με τα φτεράκια του. Τι μπορώ να κάνω;
Πουλιά που έχουν προβλήματα δεν τα αναπαράγουμε, διότι τα προβλήματα πολλαπλασιάζονται και διαιωνίζονται.
Πιθανότατα πρόκειται για κύστη δες
Κύστεις σε καναρίνι Norwich
και η λίστα μας Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι
 
Θα το πάω στον γιατρό. Νομίζω ότι είναι ογκος😥το ξαναείδα κ έχει 3 εξογκώματα... λέω να το πάω στον Αργυρό στο Περιστέρι. Τι λέτε!?
[automerge]1558089055[/automerge]
Συγγνώμη στον Ακριβο οχι Αργυρο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα το πάω στον γιατρό. Νομίζω ότι είναι ογκος😥το ξαναείδα κ έχει 3 εξογκώματα... λέω να το πάω
στον Ακριβο...
Είχε αφαιρέσει πολλές κύστεις από το καναρίνι μου, συμφωνώ μαζί σου...
 
...ρώτησα αν μπορώ ν κάνω κάτι ως τότε κ μου είπε πως αφού δεν ξέρουμε τι είναι Όχι.😟
Μη στεναχωριέσαι, ήδη έκανες το καλύτερο που μπορούσες!
Άλλωστε προληπτικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι αν πρόκειται για κύστεις (αφού και ο πατέρας του είχε πρόβλημα) φαντάζομαι πως κύστεις έχει... Μόνο!
 
Ευχαριστώ πολύ. Σήμερα θα πάμε. Έχω λίγο άγχος γιατί το πουλάκι είναι ζωηρό κ φαίνεται καλά. Ελπίζω να μη στρεσαριστει πολυ😥 θα πάρω μαζί μου κ τον μπαμπά να τον δει κ αυτόν!
Θα σας ενημερώσω όταν γυρίσουμε για την εξέλιξη.
 
Καλησπέρα.. Μολις γυρίσαμε από τον Κ.Ακριβο. Δεν έχω λόγια. Απλά εξαιρετικός γιατρός! Είχατε δίκιο ήταν κύστες στο πτερωμα. Του βρήκε έξι συνολικά. Μου είπε είτε να τις αφαιρέσει όλες επί τόπου με νάρκωση, με όλους τους κινδύνους που έχει κ η νάρκωση αλλά κ η αφαίρεση τόσων πολλών, είτε να αφαιρέσει όσες μπορεί κ να το ξαναπάω σε 10 ημέρες.
Εννοείται κάναμε το δεύτερο. Του αφαίρεσε τις 4. Μου εξήγησε τα πάντα.
Είδε κ τον μπαμπά. Αυτός είπε Έχει ευτυχώς απλά κακής ποιότητας πτερωμα που δεν κάνει κυστες όμως.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις εξαιρετικές συμβουλές! Όσο για το γιατρό από τους λίγους με πραγματική γνώση κ εμπειρία!

20190521_113454.webp
 
Σε ευχαριστούμε πολύ για το feedback! Και μπράβο σου για την φροντίδα σου!

Μπορείς εάν θελεις να γράψεις μια αξιολόγηση για τον Κο. Ακριβό.
Θα βοηθήσει άλλους στην αναζήτηση τους. Παραθέτω την ανάλογη ανάρτηση για να προσθέσεις κι εσύ τα σχόλια σου εάν θελεις.

 
Σε ευχαριστούμε πολύ Ράνια για την ενημέρωση που μας έκανες! Ειλικρινά χάρηκα πάρα πολύ για το πουλάκι! Εύχομαι να μην ξανά έχετε προβλήματα!
 
Καλησπέρα Ράνια! Σοφά επέλεξες την δεύτερη μέθοδο! Χάρηκα πολύ που αφαιρέθηκαν επιτυχώς οι κύστες! Θα έχει ανακουφιστεί το πτηνό! Και ο κύριος Ακρίβος είναι πολύ καλός! Ήταν πολύ βοηθητικός και μεθοδικός για την επέμβαση του καναρινιού σου! Μπράβο! Καλή σας συνέχεια, χωρίς δυσάρεστα! 🙂 👍
 
Χαίρομαι για την εξέλιξη της ιστορίας σας Ράνια! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και στη δεύτερη επίσκεψη σας!
Σίγουρα θα πρέπει να σου εξήγησε ότι θα πρέπει να τον ψάχνεις συχνά, ώστε να του βγάζεις εσύ τα έγκλειστα φτερά πριν μεγαλώσουν και εξελιχθούν σε κύστεις...
 
Back
Top