Τραυματισμοί Πρόβλημα στο πόδι καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Από χθες το λαμαρίνα λιμού και κρύβει το ένα ποδαράκι του η όταν το αφήνει είναι έτσι το έσπασε τι έπαθε ; Βοηθήστε με σας παρακαλώ
 

Συνημμένα

  • IMG_1225.webp
    IMG_1225.webp
    313,7 KB · Προβολές: 26
  • IMG_1224.webp
    IMG_1224.webp
    373,5 KB · Προβολές: 25
Περιμένω γνώμες σας παρακαλώ πολύ δεν ξέρω τι να κάνω έβαλα λίγο bentadin
 
Περιμένω γνώμες σας παρακαλώ πολύ δεν ξέρω τι να κάνω έβαλα λίγο bentadin
Έχει πληγή κάπου;

Σου φαίνεται ποδοδερματίτιδα; Δεν βγάζεις πιο καθαρές φωτογραφίες των ποδιών;
 
Προφανώς το πουλάκι έχει κάπου τραυματίσει το πόδι του και δεν μπορεί να το πατήσει . Σε αυτό ¨βοηθά¨ αρνητικά το μέγεθος της πατήθρας και τα νύχια του πουλιού . Δεν φαίνεται κάποια ανοιχτή πληγή στις φωτό , τουλάχιστον δεν μπορώ εγώ να διακρίνω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θες να μας γράφεις λίγο πιο καθαρά τι ακριβώς έχει γίνει?
Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει από την μια στιγμή στην άλλη είδα να σηκώνει το ποδαράκι του . Αυτό που έκανα ήταν να του βαλω λίγο Benton αραιωμένο με νερά και να βάλω πανω από τον πατο του κλουβιού ασπρο χαρτί κουζίνας για λίγες ημέρες. Του έκοψα και τα νυχάκια του που κάποια ήταν μεγάλα
 
Καλημέρα. Πώς είναι σήμερα;
Καθάρισε πλήρως το υπόστρωμα του κλουβιού, φύσηξε τις ταΐστρες ....ώστε αργότερα να δεις από τα τσόφλια αν έχει φάει και πόσο
Αν παρατηρήσεις δυσκολία στις πατήθρες που βρίσκονται το νερό και η τροφή του, μετακίνησε τις θέσεις τους, ώστε να του είναι πιο εύκολα προσβάσιμες.
 
καλημέρα σας σήμερα καθάρισα την ταιστρα του με το φαγητο φυσηξα να ειναι καθαρή . Το καναρινάκι μου κάθεται πάντα στην ψηλή πατήθρα αρα εχει πρόσβαση και στο φαγητό και στο νερό.

Εβαλα οπως ειπα και εχθές χαρτί κουζίνας για να μην πιάνονται τα ποδαράκια του στην σχάρα ...τωρα θα το παρατηρώ συνέχεια να του βάλω και σήμερα bentadin ή θεωρείται οτι θα το ταλαιπωρήσω???

Θα σας ενημερώσω οταν φτάσω σπίτι αν εχει κουτσουλιες και ποσο καθαρο ειναι το χαρτι της κουζίνας

Εχω στεναχωρηθεί παρα πολυ γιατι ειναι ενα πουλάκι που δεν υπάρχει και σαν φωνή σαν ομορφιά και σαν χαρακτήρας ...:(
 
Ανέβασε αν μπορείς πιο κοντινές φωτογραφίες το πόδι του και από κάτω το πέλμα του, μήπως υπάρχει ποδοδερμάτιτιδα.
Αν και έχω μια υποψία, ότι πρόκειται για ξηρή δερματική ευλογιά, νομίζω ότι υπάρχει ο χαρακτηριστικός της κόνδυλος
Το betadine συνέχισε να το βάζεις.
Αν το έβλεπε και κάποιος γιατρός ακόμη καλύτερα, αν πράγματι είναι ευλογιά ίσως χρειαστεί αντιβίωση.
Γενικά τα πόδια του, εκτός από το κόψιμο των νυχιών, χρειάζονται και μια μικρή φροντίδα με epithol, γιατί αρχίζει να κάνει την εμφάνισή της η υπερκεράτωση από τα ακάρεα.
Ποιά είναι η ηλικία του;
 
Back
Top