Ασθένειες Πρόβλημα στο πόδι του καναρινιού

το μεσαίο δαχτυλάκι πάει κάτω από τα άλλα δεν το κουνάει σαν να έχει αγκυλώσει ένα πράμα, δεν ξέρω τι να κάνω...
Χρήστο πόσο καιρό έχει που σου το χάρισαν; Γνωρίζεις ηλικία; Σου είπαν κάποια επιπλέον πληροφορία αυτοί που το προμηθεύτηκαν, για το συγκεκριμένο θέμα,ρώτησες;Υποθέτω οτι έτσι το πήρες. Δυστυχώς πέφτει πολύ σκιά πάνω στο δάκτυλο σε αυτή τη φωτογραφία. Έχει ένα ενιαίο πρήξιμο;Έχει πιο σκούρο χρώμα;Έχεις δει κάποια διαφοροποίηση όλο αυτο το καιρό που το έχεις;
Αν είναι μια απλή ανωμαλία και το δάκτυλο είναι "ζωντανό" δεν έχεις κάποιο λόγο να ανησυχείς.Αν όμως έχει νεκρώσει ή κάνει στάση το αίμα εκεί είναι κάτι που επείγει να το δεί γιατρός. Τα πτηνά μας τα πάμε μόνο σε εξειδικευμένους για αυτό κτηνιάτρους, για το σκοπό αυτό έχουμε συγκροτήσει και την ακόλουθη λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ Βρές κάποιον στην περιοχή που σε βολεύει.
 
Το εχω 4 μήνες έτσι το πήρα αλλά δεν ξέρω περισσότερες πληροφορίες... Το θέμα είναι ότι ταλαιπωρειται λίγο το μεσαίο ποδαράκι του διχνει σαν νεκρό και το μικρο είναι γυρισμένο προς τα πίσω ... Πόσα παίρνουν οι πτηνιατροι ξέρουμε; ηλικία 3 ετών
 
Εφόσον ταλαιπωρείται το πουλάκι, πήγαινε το σε έναν ειδικό γιατρό, μήπως και το θεραπεύσει. Αν μάλιστα το δάχτυλο είναι νεκρό, τότε πολύ πιθανά να χρειαστεί εξειδικευμένη βοήθεια ώστε να αποφύγετε τα χειρότερα.
Μπορείς να τηλεφωνήσει σε έναν κτηνίατρο ειδικευμένο στα πουλιά και να του θέσεις την κατάσταση ρωτώντας τον παράλληλα και το οικονομικό
 
Γενικά,τα στραβά δάκτυλα μπορούν να προκύψουν απο λανθασμένες πατήθρες, ατσουμπαλιές στη φωλιά ή γενετική προδιάθεση. Υπάρχουν και αρθρίτιδες όμως δεν βλέπω τον λόγω να ανησυχείς για κάτι τέτοιο. Οι πατήθρες που του παρέχεις είναι σχεδόν τέλειες, αν ήταν ελαφρώς μικρότερου διαμετρήματος(1-1,2cm) θα ήταν αψεγάδιατες. Είναι κατα πολύ καλύτερες απο αυτές που έχουμε όμως οι περισσότεροι και μπράβο σου για αυτό! Υπάρχει σαν πρακτική ένα ζωντανό δάκτυλο σε λάθος θέση να επανέρχεται σε σωστή κατόπιν σωστής τοποθέτησης επάνω στην πατήθρα. Θα σου πρότεινα σε κάθε περίπτωση λοιπόν να τις λειάνεις μέχρι τα δάκτυλα του πτηνού, σχεδόν, να τις αγκαλιάζουν.
Υποθετικά είναι κάπως δύσκολο να έχεις ένα νεκρό δάκτυλο για 4 μήνες χωρίς να έχει πάθει και κάτι άλλο το πουλί. Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να επισκεφτείς ένα πτηνίατρο. Οι επισκέψεις κοστίζουν απο 20 εώς 30 ευρώ και μέσα σε αυτά θα έχεις γενικό έλεγχο,όπως εξέταση κουτσουλιάς κα. Θα είναι και μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να ρωτήσεις τον γιατρό για ότι σε ενδιαφέρει και θέλεις να ενημερωθείς. Καλό είναι να τα ρωτάμε για τα πάντα όσο γελοία και αν φαίνονται.
@Deukalion μηπως σε βοηθαει αυτη η φωτογραφια;
Την έχω δεί, σε ευχαριστώ. Έχει ένα πρήξιμο που δεν ξέρουμε σε τι οφείλεται. Γνωμη μου, μόνο ο γιατρός θα αποφανθεί.
 
Οι πατήθρες που του παρέχεις είναι σχεδόν τέλειες, αν ήταν ελαφρώς μικρότερου διαμετρήματος(1-1,2cm) θα ήταν αψεγάδιατες. Είναι κατα πολύ καλύτερες απο αυτές που έχουμε όμως οι περισσότεροι και μπράβο σου για αυτό!
σε ευχαριστώ φίλε να είσαι πάντα καλά... Τις πατηθρες της έφτιαξα μόνος μου από λεμονιά και τώρα έφτιαξα πιο μικρές γιατί σκεφτικά αυτό που είπες και γω πάντως σε ευχαριστώ
 
έφτιαξα πιο λεπτές πατηθρες του βάζω και κρέμα και περιμένω να δω
Με γειά και στις καινούργιες πατήθρες!
Ποια κρέμα βάζεις, με ποιό σκοπό;
Ποιός στο συνέστησε;
 
Ναι κουνιούνται κανονικά μόνο το μεσαίο δάχτυλο πάει από πίσω από το διπλανό εχω εντύπωση ότι δεν το προβληματιζει...ίσως να είναι γενετική ανωμαλία... Θα βάλω αύριο κι άλλη φώτο Σ ευχαριστώ
 
ίσως να είναι γενετική ανωμαλία...
Υποθέτω πως είναι ένα "κουσούρι" που του έμεινε απ τη φωλιά... Αλλά μια ακόμα φώτο δε θα ήταν κακό να δούμε! 😉
 
Back
Top