Ασθένειες Πρόβλημα στο ράμφος και τα πόδια μπάτζι

lost_beauty

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Τρίκαλα
Γεια σας. Ο αδερφός μου πήρε ένα μπάτζι πριν ενάμιση μήνα.Λοιπόν, στο πετ σοπ του είπαν ότι είναι αρσενικό μικρό σε ηλικία,έχει ράμφος χρώματος μπεζ-ροζ το οποίο τώρα, ενάμιση μήνα μετά δεν έχει γίνει μπλε,έχει μείνει ίδιο. Το πρόβλημα είναι τα πόδια του είναι χοντρά και ξεφλουδισμένα και τα τσιμπάει πού κ πούκαι το ράμφος του δεν είναι σαν των άλλων, είναι επίσης χοντρό και ξεφλουδισμένο. Παρ'όλα αυτά τρώει κ κελαηδάει. Του πήραμε ένα θηλυκό αλλά τσιμπιούνται, του πήραμε αρσενικό,τίποτα. Τεσπα αφού το φύλο δε βλέπω να το βρίσκουμε, για τα πόδια κ το ράμφος τι να του δώσω;
 
diavase ligo ayta:
Mporei na xreasti na ton pas sto giiatro:
 
Θα μιλησω για ο τι ξερω κ οσο ξερω. Οσον αφορα στο ραμφος, γυψινη καρδουλα. Οσον αφορα στο φυλο, ελπιζω να του δωσε κοριτσιστικο ονομα.Αν οχι, καλα θα κανει να βρει καποιο κ γρηγορα:D
 
Και καρδούλα τους έχει και πέτρα από ένα άλλο είδος και τόσο καιρό τα έχει και τα τρία μαζί και δεν κόλλησαν, μήπως είναι αβιταμίνωση;
 
Και καρδούλα τους έχει και πέτρα από ένα άλλο είδος και τόσο καιρό τα έχει και τα τρία μαζί και δεν κόλλησαν, μήπως είναι αβιταμίνωση;

Aυτο που περιγραφεις με το ξεφλουδισμα εχει να κανει μαλλον με αυτα που σου υπεδειξε η Πωλινα να διαβασεις. Τα διαβασες; Εχει και φωτο εκει. Εαν θελεις βαλε μια φωτο απο το πουλακι που εχει το προβλημα.
 
Τα διάβασα, φωτό δεν έχω, είναι του αδερφού μου που μένει σε άλλη πόληκαι όταν το πήρε απ το πετ σοπ ήταν έτσι και του είπαν είναι έτσι επειδή αλλάζει ράμφος.Αλλά δε γίνεται ενάμιση μήνα μετά να συμβαίνει ακόμη οπότε είναι άρρωστο,θα τον πάρω τώρα τηλ να του πω τι να κάνει από αύριο. Δεν κατάλαβα αυτο το bogena epithol το βαζεις με μπατονέτα 2 φορές τη μερα; Παραφύνη αμα τη βαλεις στο ραμφος θα τη φαει... Το Pulmosan φαινεται ωραιο αλλα 1)σιγά μην το βρεις στα Τρικαλα 2)λεει σε λαιμο χωρις πουπουλα, δλδ να ξεπουπουλιασεις το λαιμό του;απαπα
 
Τα διάβασα, φωτό δεν έχω, είναι του αδερφού μου που μένει σε άλλη πόληκαι όταν το πήρε απ το πετ σοπ ήταν έτσι και του είπαν είναι έτσι επειδή αλλάζει ράμφος.Αλλά δε γίνεται ενάμιση μήνα μετά να συμβαίνει ακόμη οπότε είναι άρρωστο,θα τον πάρω τώρα τηλ να του πω τι να κάνει από αύριο. Δεν κατάλαβα αυτο το bogena epithol το βαζεις με μπατονέτα 2 φορές τη μερα; Παραφύνη αμα τη βαλεις στο ραμφος θα τη φαει... Το Pulmosan φαινεται ωραιο αλλα 1)σιγά μην το βρεις στα Τρικαλα 2)λεει σε λαιμο χωρις πουπουλα, δλδ να ξεπουπουλιασεις το λαιμό του;απαπα

Δεν θα το φαει, θα το κανει επαλλειψη πανω στο ραμφος προσεχτικα!
Λαιμο χωρις πουπουλα σαφως και δεν εννοει αυτο που ειπες, το να το ξαπουπουλιασει, αλλα τον αυχενα τους. Αν σπρωξεις τα φτερα στην ακρη σε εκεινο το σημειο θα δεις οτι εχει λιγοτερα πουπουλα απο το υπολοιπο σωμα. 😉
 
Σχετικά με το οτι δεν εχουν κολλήσει τα άλλα, μην εισαι σιγουρος.
πρεπει να το βαλει σε καραντίνα. Το scally ειναι μεταδοτικο με την επαφη των πουλιων και τα αποτελέσματα ειναι εμφανη μονο μετα απο 6 μηνες.. Πτηνιατρος υπαρχει στα Τρικαλα;
Η αρρωστεια αυτη μπορει να προσβάλλει και τα ζωτικα οργανα του πουλιού, δεν ειναι καθολου επιφανειακη.. Τα ακαρεα εισχωρουν στον πνευμονα αν την αφησεις. Επίσης το ραμφος μπορει ν απροσβληθει τοσο πολυ ωστε να σπασει..
Προσπαθησε να βρεις το Epithol μεσω ιντερνετ να το παραγγειλετε αν δεν το βρισκεις.Αλλιως μπορω να στο στειλω και ταχυδρομικως, αν θελετε.
 
Σίγουρα πρόκειται για scally face; Καλύτερα θα ήταν να το έβλεπε ένας πτηνίατρος. Και χωρίς φωτογραφία τι είδους συμβουλή να σου δώσουν;
 
Για τα αλλα τι να κανω, να τους δωσω το φαρμακο ή να περιμενω να εκδηλωσουν συμπτωματα;
 
SOS παιδιά! Μολις με πηρε ο αδερφος μου, πηγε στο πετ σοπ απ'οπου ειχε παρει το μπατζι, κ ζητησε τα φαρμακα που μου ειπατε, αλλα ο ιδιοκτητης του ειπε δεν τα εχεικαι οτι ειναι ψωριαση και του δωσε κτ να του αλοιφει σε μυτη κ ποδια για 10 μερες κ του πε οτι αυτο θα το καιει. Του εβαλε το φαρμακο κ το ενοχλει παρα πολυ κ τσιριζει.
 
Το πετ σοπ δεν ειναι αρμοδιο να κανει διαγνωση. Ουτε κι εμείς. Απλά εικάζουμε. Μην ταλαιπωρείτε το πουλάκι. Προσπαθηστε να βρειτε εναν γιατρο που να ξερει απο πουλιά...
 
O μαγαζοτορας ειναι πτηνιατρος η εστω κτηνιατρος; Με ποια λογικη δινει φαρμακα και με ποια λογικη τα χρησιμοποιει καποιος στα πουλια ενω του το προτεινε ενας ασχετος; 😕

Αφου απο εδω αλλα σου προτειναμε. Τωρα τι να πουμε για κατι που ηταν ιδεα αλλου; Προφανως και να μην το ξαναβαλει ποτε.
 
Θα του ξαναπω να παει στο φαρμακειο να παρει παραφυνη ή το epithol κ να μην του ξαναβαλει αυτο για την ψωριαση.Αληθεια τι ειναι ψωριαση; Εχει τα ιδια συμπτωματα; Ο ιδιοκτητης μπορει να στηριχθηκε στο οτι το μπατζι εχει φαγουρα στα ποδια.
 
Να πλυνετε τα ποδαρακια του με χλιαρο χαμομηλι σε βαμβακι, μηπως ανακουφιστει τουλαχιστον, απο το φαρμακο που το ενοχλησε☹
 
Τώρα που διαβαζω για την ψωριαση, λεει το σημειο ειναι σκληρο κ ξεφλουδισμενο, ετσι ειναι κ τα ποδια κ το ραμφος του μπατζι. Οι κτηνιατροι στα Τρικαλα, δεν ξερουν απο πτηνα ποσο μαλλον για εξωτικα, εχω απευθυνθει στο παρελθον για πτηνο κ μου ειπαν μονο απο σκυλους κ γατες ξερουν.
 
😕 Μήπως τηλεφωνούσες σε κάποιον πτηνίατρο, τότε, να σου πει μία γνώμη έστω και απο το τηλέφωνο... Σίγουρα πάντως θα κάνει καλύτερη διάγνωση α πο τον πετσοπά 😡
 
Κοίταξε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Τουλάχιστον αν δεν μπορεί να το πάει ας πάρει ο ίδιος ο αδερφός σου ένα τηλ. Αν και δυστυχώς δε γίνεται τηλεφωνικά η δουλειά... αλλά πιο αρμόδιος να αποφασίσει για τη θεραπεία (αν χρειάζεται) είναι ένας ειδικός.
 
Λοιπον παιδια, εχω νεα... Το δευτερο μπατζι του αδερφου μου που ηταν υγιες φαινομενικα(οχι αυτο με το προβλημα αλλα αυτο που του ειχε παρει για παρεα και τα ειχε μαζι στην αρχη μεχρι που ειδε οτι κτ δεν παει καλα και τα χωρισε),ξαφνικά χτες ψιλοπρηστηκε το ενα του ποδαρακι και το ενοχλουσε. Πηγε σημερα σε 3 κτηνιατρους. Και του ειπαν οτι η ψωριαση και τα ακαρεα ειναι πολυ παρομοιες ασθενειες και δυσκολα ξεχωριζουν. Οι 2 πρωτοι δεν ειχαν καν φαρμακα για πουλια, ο τριτος εχει αλλα δεν του δωσε γιατι δεν εκανε συγκεκριμενη διαγνωση. Στο πετ σοπ ειδε ενα πουλακι σε 100 φορες χειροτερη κατασταση να καθεται στον πατο μαζεμενο, κι εμεις αγραζουμε απο κει και περιμενουμε να ειναι υγιη ουτε που τα προσεχουν. Εχω απελπιστει, απλα ρωταω οσοι ξερετε απο πειρα η οχι, πειτε μου σας παρακαλω ενα φαρμακο που να θεραπευει και τις 2 ασθενειες να του πω να το παρει αυριο να μην υποφερουν αλλο τα πουλακια.
 
Back
Top