Ασθένειες Πρόβλημα στο ράμφος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyriamK

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
876
Πόλη
Berlin
Παιδιά πριν λίγες μέρες παρατήρησα ότι κάτι δεν πάει καλά με το ράμφος του Πετράκη. Είναι δίπλα από το ράμφος και μοιάζει περίεργα "ξεφλουδισμένο". Πολύ περίεργο. Έχετε καμιά ιδέα τι έιναι; Αν είναι μεταδοτικό πείτε μου άμεσα να τον απομακρύνω απο τα άλλα πουλιά. (Έχει δικο του κλουβί, απλα να μην το ν βαζω κοντα)
Σας ευχαριστώ.

ramfospetros.jpg
 
Να συμπληρώσω ότι δεν έχει πρόβλημα να τρώει, και γενικά η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική.. Έχει στρες φυσικά μιας και τον έχω λίγο μόνο καιρό-μας μπήκε από το παραθυρο και ποιός ξέρει πόσες μέρες περιπλανιόταν ο καημένος.. Δεν δείχνει να υποφέρει πάντως..Αυτό δεν σημαίνει και κάτι.
 
οκ τώρα με τις παραπομπές του παλιού θέματος είμαι οκ, απλά αποκλείεται να τον πιάσω και να του το βάλω στο λαιμό.. Είναι πάρα πολύ φοβιτσιάρης..
 
Ίσως είναι καλύτερα να τον πας σε πτηνίατρο για να σιγουρευτείς.
 
συμφωνω απολυτα με τον Μανο. καλυτερα να τον πας σε εναν πτηνιατρο. Να μην του δωσεις και λαθος φαρμακο κι εχεις αλλα μετα...
 
εγω θα σουλεγα οτι μπορει να μην ειναι τιποτα. Παραπολλα παπαγαλακια δεν εχουν πεντακαθαρο ραμφος και ισιο και το ραμφος οπως και τα νυχια μεγαλωνουν και κατι σαν ξεφλουδισματα κλπ ειναι φυσιολογικα σε εκεινο τιο σημειο κατω απο τα ρουθουνια.
ετσι εσυ θα πας να παρεις φαρμακο να του δωσεις απο μονη σου επειδη διαβασες ενα αρθρο;
αμα θες να πας σε κτηνιατρο και αμα σου πει αυτος για φαρμακο τοτε να το δωσεις αλλιως αστο στην υσηχια του!
μια πιο κοντικη και καθαρη φοτο θα βοηθουσε παντος.
 
εγω θα σουλεγα οτι μπορει να μην ειναι τιποτα. Παραπολλα παπαγαλακια δεν εχουν πεντακαθαρο ραμφος και ισιο και το ραμφος οπως και τα νυχια μεγαλωνουν και κατι σαν ξεφλουδισματα κλπ ειναι φυσιολογικα σε εκεινο τιο σημειο κατω απο τα ρουθουνια.
ετσι εσυ θα πας να παρεις φαρμακο να του δωσεις απο μονη σου επειδη διαβασες ενα αρθρο;
αμα θες να πας σε κτηνιατρο και αμα σου πει αυτος για φαρμακο τοτε να το δωσεις αλλιως αστο στην υσηχια του!
μια πιο κοντικη και καθαρη φοτο θα βοηθουσε παντος.

Νάσο καλημέρα κι ευχαριστώ για την πιο καθησυχαστική απάντηση.
Θα πάω σε έναν πτηνίατρο ούτως ή άλλως για να τον δει. Πιο κοντινή φωτό θα προσπαθήσω να ανεβάσω αν και αυτός φοβάται πάρα πολύ.😎
 
μπορει να μην ειναι τιποτα. Παραπολλα παπαγαλακια δεν εχουν πεντακαθαρο ραμφος και ισιο και το ραμφος οπως και τα νυχια μεγαλωνουν και κατι σαν ξεφλουδισματα κλπ ειναι φυσιολογικα σε εκεινο τιο σημειο κατω απο τα ρουθουνια

Omos apo deksia fenete san na exei provlima...den einai aplo ksefloudisma... Vevea den fenete kai kala...
 
ramfospetros3-1.jpg


Εδώ ίσως φαίνεται κάπως καλύτερα. Το πρόβλημα δεν είναι στο ράμφος αλλά δίπλα.. Μοιάζει πολύ με scally face από τις φωτογραφίες που είδα.
Εχω αγχωθεί πολύ παιδιά.☹Αν κάποιος ξέρει κάποιον καλό πτηνίατρο στην Αθήνα, ασ μου στείλει τα στοιχεία με pm.
Σας ευχαριστώ για την ανταποκριση.
 
O Πετράκης είναι πολύ καλύτερα να ενημερώσω:)
Πήγαμε στον γιατρό μας έκανε ένεση για scally face, και μου είπε να του δώσω και για 5 μέρες αντιβίωση. Πρέπει να ξαναπάμε τώρα για την δεύτερη δόση, αλλά τα αποτελέσματα είναι ήδη ορατά.. Ευτυχώς γιατί όπως μου τα είπε ο γιατρός θα μπορο΄σε να έχει πολύ άσχημη κατάληξη!

Στην δεξιά μεριά που ξεφλούδιζε έχει επανέλθει πλήρως στο δυσιολογικό του. Μόνο το ράμφος του έχει ακόμα λίγο άσπρο πάνω:)
 
ευχομαι να γινει γρηγορα καλα ο Πετρακης σου!
 
Παλια που ειχα και εγω παπαγαλακια παθαιναν συχνα αυτο το πραγμα. Αλλα ημουν αρχαριος με αποτελεσμα να αποδημουν εις Κυριον.☹

Παντος σου ευχομαι να γινει γρηγορα καλα.
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Νομίζω ότι το χειρότερο πέρασε..σύντομα θα πάρουμε και ντάμα, αφού θα χαίρουμε άκρας υγείας!
 
Back
Top