Ασθένειες Πρόβλημα στο στομάχι κανάρας

giwrgoskanar

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
120
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπερα παιδια, το πουλακι ειναι 1,5 χρονων ειναι θηλυκο και δεν εχει ζευγαρωσει. Πριν λιγο καιρο ειχα δει οτι εχει λεπια στα ποδια του και εται του εβαζα 1 αλοιφη και σιγα σιγα απο οτι τα βλεπω πανε προς το καλυτερο.Αλλα εδω και 2-3 μερες την εβλεπα φουσκωμενη και λεω ιδεα μου θα ειναι.Αλλα σημερα την πηρα στα χερια μου να την ψιλαφησω και ειδα κατι που δεν μου αρεσεκαθολου.. Ειναι το στομαχι της το συκωτι της; τι ειναι; Τι μπορω να κάνω;rsz_20170818_111027.webp rsz_20170818_111027.webp rsz_1120170818_111058.webp
 
Υπάρχει περίπτωση να την πας σε κτηνίατρο, γνώστη ασθενειών σε πουλιά;
Η κατάστασή της φαίνεται κρίσιμη.
Δείχνει να έχει αιμορραγία.
Οχι δεν υπαρχει τετοιος γνωστης κοντα σε καποια περιοχη εδω. Μηπως θα μπορουσα να τις δωσω καποιο φαρμακο η δεν μπορεις να γνωριζεις τι ακριβως μπορει να ειναι; Σε ευχαριστω που απαντησες
 
Δεν ξερω τι έχει, οποτε δεν μπορώ να σου πω.
Έχει αίμα στις κουτσουλιές; Έχει αδυνατίσει; Έχει καρίνα;
Έχεις αγριοπούλια; ( καρδερίνες...)
 
Aντιγράφω απάντησή μου απο άλλο παρεμφερές θέμα.

"Δυστυχώς ότι ασθένεια έχει σχέση με το πεπτικό σύστημα πρέπει να ανιχνευτεί ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ , αλλιώς δεν μπορεί να γίνει απολύτως καμμιά θεραπεία. Αν επιχειρήσεις να κάνεις το Α και πάσχει απο το Β το πιθανότερο είναι οτι γρήγορα το πουλάκι δεν θα έχει επιστροφή. Αλλή αντιμετώπιση θέλει για κοκκίδια, άλλη αν υπάρχουν απλά εντερικά παράσιτα και άλλη αν ασθενεί απο κάποια σοβαρότερη πάθηση.
Αυτά θέλουν γιατρό.
Αν δεν υπάρχει, παίρνεις το ρίσκο και αρχίζεις απο τα απλά πηγαίνοντας προς τα δύσκολα.

1ον Θεραπεία για εσωπαράσιτα - Teniazine
2ον Θεραπεία για κοκκίδια BAYCOX (μακράς διάρκειας)
3ον Θεραπέια για Ηπατικές ή άλλες λιμώξεις (μακράς διάρκειας)."
 
Όπως είπε και ο ianos πιο πάνω, θα βοηθούσε να μας πεις λίγα πράγματα παραπάνω ή να ανεβάσεις κάποιες φωτο ακόμα π.χ από τις κουτσουλιές. Τρώει/πίνει κανονικά και απλά η κοιλιά του είναι έτσι και είναι φουσκωμένο;
 
Δεν ξερω τι έχει, οποτε δεν μπορώ να σου πω.
Έχει αίμα στις κουτσουλιές; Έχει αδυνατίσει; Έχει καρίνα;
Έχεις αγριοπούλια; ( καρδερίνες...)
τρωει, πινει κανονικα το πουλακι και κινειται αλλα οχι τοσο οσο τα αλλα πουλακια. Οι κουτσουλιες ειναι κανονικες δεν εχουν αιμα, αλλα νομιζω οτι ειναι λιιιγο νερουλες.. Εχω 1 καρδερινα και 1 σκαθακι. Η καρινα τι ειναι; Ειναι η γραμμη στο στηθος; Πρεπει να φαινεται εντονη; η οχι;
 
Σε ρώτησα αν έχεις ιθαγενή, ώστε να αυξήσω τις πιθανότητες στο νου μου για κοκκίδια, αλλά ποτέ, χωρίς εξέταση δεν μπορεις να ξέρεις.
Η καρινα ειναι το κόκκαλο του στήθους, όπως αυτό στο στήθος κοτόπουλου. Στην όψη ή στην ψηλάφηση, όσο πιο αιχμηρό φαίνεται ή οσο πιο έξω ειναι ή οσο πιο οξεία ειναι η γωνία με το περιβάλλον κρέας, τόσο πιο αδύνατο ειναι το πουλι, κι αυτο ειναι κακό σημάδι.

Ειναι πραγματικα απαραίτητο απο κάπου να αρχίσεις, εννοω θεραπεία. Θα έλεγα λοιπόν ειτε να ξεκινήσεις απο μόνος σου ή καλύτερα να παρεις έναν πτηνίατρο τηλέφωνο, να συζητήσεις μαζί του, να προτείνεις να στείλεις φωτό ή βίντεο μέσω Skype καλύτερα ή έστω να σου δώσει οδηγίες μέσω Skype και ακολουθώντας τες εκείνη την ωρα να πραττεις αναλογα, δείχνοντας ό,τι σου ζητά και όλα αυτά αφού φυσικά έχεις συμφωνήσει μαζί του το κόστος της τηλέ-εξέτασης.
Σου προτείνω την Patricia Gray https://community.petbirds.gr/threads/animal-medical-center-patricia-gray.29890/, χωρίς όμως να γνωρίζω ούτε τιμές ούτε αν αναλαμβάνει εξ αποστάσεως εξέταση.

Τέλος θα ηθελα να σου πω ότι αν προκειται για σκουλήκια, κοκκίδια κλπ, μπορει αυτά να ειναι μολυσματικά και να επεκταθούν σε όλη σου την εκτροφή. Επισης παντα υπαρχει και το ενδεχόμενο της ύπαρξης αυγού ή υπολειμμάτων αυτού εντός της ασθενούς.
 
Γιώργο, είδα οτι μένεις Καρδίτσα. Νομίζω ότι η Καρδίτσα έχει τμημα Κτηνιατρικής Σχολής. Γιατι δεν απευθύνεσαι σε αυτούς, μια και εισαι κοντά;
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και για τις συμβουλες σου. Κατι θα κανω θα προσπαθησω να εποικινωνησω με καποιον πτηνιατρο.
 
Καλησπερα παιδια, το πουλακι ειναι 1,5 χρονων ειναι θηλυκο και δεν εχει ζευγαρωσει. Πριν λιγο καιρο ειχα δει οτι εχει λεπια στα ποδια του και εται του εβαζα 1 αλοιφη και σιγα σιγα απο οτι τα βλεπω πανε προς το καλυτερο.Αλλα εδω και 2-3 μερες την εβλεπα φουσκωμενη και λεω ιδεα μου θα ειναι.Αλλα σημερα την πηρα στα χερια μου να την ψιλαφησω και ειδα κατι που δεν μου αρεσεκαθολου.. Ειναι το στομαχι της το συκωτι της; τι ειναι; Τι μπορω να κάνω;View attachment 51284 View attachment 51284 View attachment 51286
κατευθείαν στο στόμα 1 σταγόνα από αντιπαρασιτικό γιατι το πιο πιθανό είναι να μη πίνει πολύ νερό.
όχι αντιβίωση, καλύτερα κάποιο σκεύασμα για τη λειτουργία του συκωτιού και καθημερινή παρακολούθηση για να δεις αν οι κουτσουλιές γίνουν κανονικές. Αντικοκκιδιακό 4-5 μέρες μετά τη χορήγηση του αντιπαρασιτικού χωρίς υπερβολή και μόνο αν δεν υποχωρήσει το μαυρισμα και πάντα ότι λέει ο κατασκευαστής και να είναι για καναρίνια. Αλλαγή στις τροφές με νέες περισσότερο νίζερ, μαλακή τροφή όχι πολλή λιπαρή και όχι πράσινα ίσως λίγο μήλο.
 
κατευθείαν στο στόμα 1 σταγόνα από αντιπαρασιτικό γιατι το πιο πιθανό είναι να μη πίνει πολύ νερό.
Μπορείς να πεις κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο; Εφάπαξ προτείνεις την χορήγηση; Τι υποθέτεις πως έχει το πουλάκι;
 
Μπορείς να πεις κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο; Εφάπαξ προτείνεις την χορήγηση; Τι υποθέτεις πως έχει το πουλάκι;
"οποιο αντιπαρασιτικό για πλατια και στρογγυλα σκουλίκια από αυτά που είναι σε υγρή μορφή είναι καλό και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος για την επαναληψη.
αν είναι παράσιτο που έχει ερεθίσει το συκώτι και έχει κάνει ηπατομεγαλία θα φύγει με το αντιπαρασιτικό αλλά αν είναι κοκκίδια πρέπει να επέμβουμε θεραπευτικά γιατί όταν ο αριθμός μεγιστοποιηθεί θα είναι αργά.
Πιστεύω το πρώτο
 
"οποιο αντιπαρασιτικό για πλατια και στρογγυλα σκουλίκια από αυτά που είναι σε υγρή μορφή είναι καλό και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος για την επαναληψη.
αν είναι παράσιτο που έχει ερεθίσει το συκώτι και έχει κάνει ηπατομεγαλία θα φύγει με το αντιπαρασιτικό αλλά αν είναι κοκκίδια πρέπει να επέμβουμε θεραπευτικά γιατί όταν ο αριθμός μεγιστοποιηθεί θα είναι αργά.
Πιστεύω το πρώτο
Τωρα μπορεσα να μπω! Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.Απο δευτερα θα αγορασω αυτα που μου ειπες και θα ξεκινησω βημα βημα!
Υ. Γ η καναρα φαινεται καπως καλυτερα! Δεν εχω κανει τπτ ενα απλο για τα εντερικα της εχω δωσει
 
Πως τα πάει η κανάρα; Την πήγες στο τμήμα κτηνιατρικής; Τα κατάφερε;
Δεν την εχω παει στο τει και δεν θα την παω για να πω την αληθεια! Απλα της παρεχω τα φαρμακα που μου ειπε ο τακης παραπανω.. Μεχρι τωρα την βλεπω καπως καλυτερα! Θα δειξει η συνεχεια!
 
Δεν την εχω παει στο τει και δεν θα την παω για να πω την αληθεια! Απλα της παρεχω τα φαρμακα που μου ειπε ο τακης παραπανω.. Μεχρι τωρα την βλεπω καπως καλυτερα! Θα δειξει η συνεχεια!
Ποιο φαρμακο; Για τα σκουλίκια ή τα κοκκίδια;
Η θεραπεία πότε τελειώνει;
Το σκούρο χρωμα απο την κοιλιά της έχει γίνει πιο ανοιχτό; Έχει μειωθεί η επιφάνειά του;
 
Back
Top