Γενικά Πρόβλημα στο φτέρωμα του gloster

giwrgoskanar

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
120
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπερα φιλοι μου, σας γραφω αλλη μια φορα η οποια παλι ειναι για ασθενεια.. Η μια καναρα μου(gloster) τις τελευταιες μερες την βλεπω να κουνιεται πολυ καθως ανασαινει δλδ βαριαναστεναζει κατα καποιο τροπο,την επιασα να την ψιλαφησω και στην πλάτη της στα πουπουλα βρηκα 2 χοντρα μερη που φαινεται, οτι βγαινουν πολλα πουπουλα μαζι, ελπιζω να βοηθησουν οι φωτογραφιες..
rsz_img_20181121_165529.webprsz_img_20181121_165547.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στα κοινά απουσιάζει... κι αν όχι εντελώς είναι σε ποσοστά κάτω της μονάδας.
Για κάποιες μεταλλάξεις είναι συχνό φαινόμενο.. και μέσα σ' αυτές είναι τα gloster, τα norwich τα crested κλπ.
Στα υπόλοιπα καναρίνια θα πρέπει να γίνουν σοβαρά λάθη επιλογής γεννητόρων (μαλακόφτερα πουλιά) που θα φέρουν κύστες στο φτέρωμά τους.
Απαραίτητα και σχετικά με το σκληρό ή μαλακό φτέρωμα των πουλιών.. αλλά και αρκετά ακόμη χρήσιμα είναι συγκεντρωμένα κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τύποι-φτερώματος-καναρινιών.25834/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα, συνυπολογίζοντας περιγραφή και ράτσα μάλλον πρόκειται για τις γνωστές κύστες...
σε ευχαριστω φιλε μου
[automerge]1543955162[/automerge]
Σωστά... μαλακά φτερά που βγήκαν (ευτυχώς) δύσκολα.
Άφησέ τα να αναπτυχθούν και ανάλογα με την εξέλιξη θα δούμε πως θα διορθώσουμε το πρόβλημα.
Ευχαριστω κυριε γιαννη
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα,

Κανονικά πρέπει να τραβηχτούν αυτά τα καινούργια φτερά γιατί θα τραβήξουν πολύ αίμα για να αναπτυχθούν..
Αυτό έχει κάνει ήδη το λεγόμενο lamps.

Το πουλί αυτό είναι δικής σου γέννας;

Τι χρονολογίας είναι το πουλί;
 
Αν τραβηχτούν τώρα κι όλα μαζί θα καταλήξουμε σε λίγες εβδομάδες στο ίδιο αποτέλεσμα.
Εγώ θα άφηνα τα φτερά να αναπτυχθούν πλήρως και στη συνέχεια θα αφαιρούσα ένα ένα τα φτερά που είναι "στραβά" με απόσταση τουλάχιστο 2 εβδομάδων. ώστε να βγαίνουν διαδοχικά.
Ταυτόχρονα θα έδινα στο πουλί κάποιο σκεύασμα που να περιέχει μεθειονίνη ώστε να "σκληρύνουν" αν γίνεται κάπως τα φτερά του για να μην παρουσιαστεί (ή έστω να περιοριστεί) στο μέλλον παρόμοιο φαινόμενο.
Ακόμη κι έτσι όμως δε θα επαναπαυόμουν και θα παρακολουθούσα την περιοχή με το πρόβλημα ώστε να βλέπω τις εξελίξεις πάνω σ' αυτή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν τραβηχτούν τώρα κι όλα μαζί θα καταλήξουμε σε λίγες εβδομάδες στο ίδιο αποτέλεσμα.

Είναι πολύ baff το πουλί, θα έχει μια ζωή πρόβλημα δυστυχώς

Και καυτηριασμό που κάνουν ύστερα από την αφαίρεση του lamps, πάλι ξαναβγαίνει

Αυτά γίνονται όταν μπερδεύουν και ανοίγουν τον χρωματισμό τον γκλοστερ, κανένας δεν διατηρεί τα φτερώματα και τα χρώματα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτά γίνονται όταν μπερδεύουν και ανοίγουν τον χρωματισμό τον γκλοστερ, κανένας δεν διατηρεί τα φτερώματα και τα χρώματα

Θες να μας πεις δυο κουβέντες παραπάνω για αυτό που αναφέρεις;
Λίγο-πολύ όλοι γνωρίζουμε για κόνσορτ και κορόνα όπως και για σκληρό και μαλακό πτέρωμα αλλά με τα χρώματα, προσωπικά σε έχασα... Τι εννοείς;
 
Θες να μας πεις δυο κουβέντες παραπάνω για αυτό που αναφέρεις;
Λίγο-πολύ όλοι γνωρίζουμε για κόνσορτ και κορόνα όπως και για σκληρό και μαλακό πτέρωμα αλλά με τα χρώματα, προσωπικά σε έχασα... Τι εννοείς;

Γενικώς, πολύς κόσμος παίρνει γκλοστερ λόγω της ιδιαίτερης εμφάνισης που έχουν.. Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν πολλά για την ράτσα, πώς να τα διαχειριστούν, ότι χρειάζονται κούρεμα από κάτω, πώς βάζουν τα ζευγάρια σε σχέση με το φτέρωμα τους (σκληροφτερα - μαλακοφτερο) γι'αυτό και οι περισσότεροι αγοράζουν ανοιχτόχρωμα, χωρίς να γνωρίζουν βέβαια τα φτερώματα και ότι είναι μαλακοφτερα. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανοιχτοχρωμων ειναι buff οπότε ερχόμαστε πάλι στο θέμα του φίλου μας.
Στραβά καλάμια στην ουρά, στραβά πουπουλα και όλα αυτά οδηγούν σε lamps.
Γενικώς όσο ανοίγεις το γκλοστερ σε χρωματισμό έχεις προβλήματα, είναι ήδη πειραγμενα τα πουλιά.
Πολλές φορές δεν τα παρουσιάζουν στην πρώτη πτεροροια αλλά στην επόμενη, επίσης έχει ακουστεί πως ακόμα και από αβιταμίνωση μπορεί το πουλί να βγάλει lamps.

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος ή οτιδήποτε..
Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με τα γκλοστερ, τα έχω δουλέψει αρκετά, τα πρώτα χρόνια που έπαιρνα από όποιον να ναι πουλιά είχα τέτοια προβλήματα συνεχώς..
Μέχρι που έφτασα σε αυτό το σημείο και τα έδωσα..
 
Λίγο-πολύ όλοι γνωρίζουμε για κόνσορτ και κορόνα όπως και για σκληρό και μαλακό πτέρωμα αλλά με τα χρώματα, προσωπικά σε έχασα... Τι εννοείς;
Οι μελανίνες Σπύρο είναι φύσει και θέσει "φάρμακο". Οποιαδήποτε παρουσία, απουσία ή αραίωσή τους συμπεριλαμβάνεται στους όρους με τους οποίους διαχειριζόμαστε γενικά το πτέρωμα.Ιστορικά, πέρα απο απορρόφηση της ενέργειας και προστασία, καμουφλάζ και χαρακτηριστικές ενδείξεις φύλου/σεξουαλικής ωριμότητας.όταν υπάρχουν στο φτερό προσφέρουν και ανθεκτικότητα.
 
Το πουλί αυτό είναι δικής σου γέννας;
Τι χρονολογίας είναι το πουλί;
δεν ειναι δικιας μου γεννας,τα ειχα παει απο εναν εκτροφεα (4 πουλια) αλλα ολα βγηκαν σκαρτα.. Το 2015 γεννηθηκε το πουλακι! Μου προτεινετε να τα πιασω να τα τραβηξω;
 
Εσυ βλεπεις κυστη ή 2-3 φτερά σε ενα θυλακιο; (Πολυφολικουλίτιδα)
 
rsz_img_20181212_162247.webprsz_img_20181212_162408.webp
δημητρη μπορεσα να βγαλω αλλες 2 φωτογραφιες σημερα μηπως και σε βοηθησουνε λιγο παραπανω! αυτο το σκληρο εννοω που φαινετε στην πρωτη φωτογραφια και στην δευτερη φωτογραφια ειναι καποια φτερα γυρω απο εκεινο το σημειο που εβγαλα, τα 3 αριστερα σε σχεση με το δεξι εχουν πολυ χοντρη βαση, δεν νομιζω να ειναι φυσιολογικο αυτο!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top