Αναπαραγωγή Πρόβλημα ωοτοκίας;

georgekouk

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
336
Πόλη
Κιάτο
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας.
Έχω μία κανάρα ή οποία παρ' όλο που της είχα βάλει εξωτερική φωλιά, αυτή μάζευε το νήμα στο σχαράκι στο πάτωμα της ζευγαρώστρας. Της έβαλα εκεί κοντά εσωτερική φωλιά, πήγε σε άλλη μεριά του πατώματος να "χτίσει"! Τίς έβγαλα και τις δύο και σε μία μέρα είχε τελειώσει στο αρχικό μέρος στο σχαράκι τη φωλιά! Εκεί έκανε κανονικά 2 αυγά. Το πρώτο 13 και το δεύτερο 14 του μηνός. Μέχρι και σήμερα δεν έχει κάνει άλλο.

Περιμένω μέχρι και αύριο το πρωί και μετά τί; Βάζω τα 2 για εκκόλαψη, ή περιμένω και άλλο;
Αναμμένω απαντήσεις,
Φιλικά,
Γιώργος Κουκουμέλης.
FPO AL 088
 
Η καθημερινή αλληλουχία γέννησης των αυγών είναι το σύνηθες αλλά κάποιες φορές τυχαίνει να καθυστερήσει κάποιο αυγό και να μεσολαβήσει μία μέρα. Είναι εξαιρετικά ασύνηθες να μεσολαβήσουν δύο μέρες.
Αν το δεύτερο αυγό παρουσιάζει αχνογάλαζο χρωματισμό, εντονότερο του πρώτου, αυτό σημαίνει ότι είναι και το τελευταίο.
Αν αποκλειστεί η περίπτωση "δεσίματος" του αυγού, να έχει μείνει δηλαδή μέσα στο σώμα της κανάρας, τότε αύριο θα πρέπει να τα επιστρέψεις για επώαση. Είναι σχετικά σπάνιο το φαινόμενο γέννησης δύο αυγών αλλά συμβαίνει. Πέρισι είχα μια παρόμοια περίπτωση με κανάρα Gloster.
 
Την φετινη χρονια και για πρωτη φορα στα οσα χρονια αναπαραγω πουλια μου ετυχε να γεννησει μια καναρα ενα αβγο και τις επομενες 2 μερες τιποτα. Την ημερα λοιπον που θα εβγαινε το 4ο αβγο αυτη εκανε το 2ο και συνεχισε μεχρι να κανει 5 αβγα.
Ειναι εμπειρη καναρα 3 ετων και δεν μπορεσα να εξηγησω για ποιο λογο συνεβη αυτο, Στο διαστημα που δεν γεννουσε τα αβγα την ελεγξα μηπως και της ειχε κολησει καποιο αβγο αλλα δεν υπηρξε τετοια περιπτωση! Μου εχει τυχει μερικες φορες να υπαρχει διακοπη μιας ημερας αλλα 2 ημερες πρωτη φορα!
Σε λιγες μερες θα ξερω αν εχουν και σπορο!
 
Καλημέρα σας φίλοι.
Σήμερα το πρωί έκανε τελικά το 3ο αυγό. Με διαφορά 3 ημερών. Δεν υπήρχε περίπτωση δεσίματος γιατί κι εγώ την είχα ελέγξει. Ίσως την επηρρέασε το γεγονός ότι της είχα βάλει μπανιέρα. Σίγουρα δεν ήταν ακόμα και αυτό το τελευταίο. Τα άλλα τα γυρνάω 2-3 φορές την ημέρα. Λογικά θα κάνει κι άλλα 2. Είναι και αυτή έμπειρη κανάρα. Είναι προπέρσυνη, του 2005, και πέρυσι έκανε 2 γέννες από 4 και 5 αυγά αντίστοιχα.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας.
 
Back
Top