Ασθένειες Πρόβλημμα σε ράμφος gouldian

Milksnakeman

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2008
Μηνύματα
36
Πόλη
Αθήνα
Το πρόβλημμα ειναι το εξής, το ράμφος του έχει μεγαλώσει αρκετά και ειναι πολύ λεπτό μπροστά μπροστά, με αποτέλεσμα να κλείνει στραβά. Τρώει κανονικά, αλλά δεν θα έπρεπε να το "λιμάρει" στην πέτρα που του έχω;
 
Milksnakeman, αν βλέπεις πως το ράμφος του δεν είναι φυσιολογικό θα πρέπει να του το λιμάρεις ή να το πας σε κάποιον πτηνίατρο, αν δεν ξέρεις ή δεν μπορείς να κάνεις αυτή την διαδικασία.
 
Μπορείς να διαβάσεις σχετικά στο παρακάτω link: Lady Gouldian Finch .com - Nail Trimming
 
ShadyLady δεν εχει ξανατυχει να λιμάρω ράμφος.
Αν μπορείς να μου εξιγίσεις με απλά λόγια πως θα το κάνω να το προσπαθήσω.Αν ειναι να του κάνω ζημιά θα το παω καλύτερα σε πτηνίατρο.

Αν δεις το link που μου έστειλες pantazo , την τελευταία φοτο δεξιά που ειναι ενα gouldian, έτσι ακριβως ειναι το ράμφος του.Απλά δεν τα πάω και πολύ καλα με τα Αγγλικά...
 
Milksnakeman, αν δεν το έχεις κάνει καλύτερα να το πας σε κάποιον που ξέρει γιατί λόγω απειρίας μπορεί να πάει κάτι στραβά. Όχι ότι δεν σε θεωρώ ικανό, αλλά αν γίνει κάτι;
 
Αυτό που αναφέρει κάτω από τις φωτογραφίες είναι ότι η μη φυσιολογική ανάπτυξη του ράμφους ή το στράβωμα του άνω και κάτω μέρους του ράμφους μπορεί να είναι ένδειξη κάποιας ασθένειας. Καλό είναι να το δει κάποιος ειδικός. Αντώνης
 
Σε ευχαριστώ πολύ ShadyLady .

Αντώνη αν ξέρεις κανένα καλό πτηνιατρο προς χαλάνδρι, γέρακα, βριλλήσια; Να το πάω αύριο αν ειναι.
Απλά θέλω να ειναι γνώστης...
Ευχαριστώ
Κώστας
 
Back
Top