Γενικά Πρόκειται να αγοράσω κοκατίλ και θέλω να με διαφωτίσετε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Toliscr7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Toliscr7

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2020
Μηνύματα
571
Πόλη
Λάρισα
Καλημέρα στην pb παρέα θέλω τις γνώσεις σας πρόκειται να αγοράσω παπαγάλο κοκατιλ και θέλω να με διαφοτισετε με τις γνώσεις σας γιατί δεν έχω γνώση σε τέτοιο είδους παπαγαλους
 
@Toliscr7 / https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-Κοκατίλ-cockatiel-nymphicus-hollandicus.1431/ Καλημέρα. Αρχικά ένα κοκατιλ θα χρειαστεί και ένα ευρύχωρο κλουβί. Υπαρχουν αρκετές συζητήσεις που αφορούν κλουβί κοκατιλ αλλά αν θες ένα οικονομικό η 76αρα είναι νομίζω η καλύτερη. Μετά θες ένα καλό μείγμα τροφης για κοκατιλ και αν είναι εφικτό καλύτερα pellets. Έπειτα από φρούτα λαχανικά ισχύει το ίδιο για όλα τα πτηνα. Θα πρέπει να παρέχεις Grit /σουπιοκοκκαλο κλασικά και θα πρέπει να έχεις μπόλικα παιχνίδια. Όσο ζούσε το δικό μου τρελενοταν για χαρτί οπότε υπολόγισε αν θες να φτιάξεις και κανένα diy. Επίσης τα κοκατιλ χρειάζονται ένα 3ωρακι έξω ώστε να πετάνε λίγο και γενικα να μην περνάνε όλη τη μέρα στο κλουβί. Τέλος θα πρέπει να βρεις έναν καλό εκτροφεα να αγοράσεις ένα πουλάκι, σου προτείνω να αγοράσεις μεγαλωμένο στο χέρι αφού δεν θα παιδευτείς καθόλου και μειώνεις κατά πολύ τις πιθανότητες να είναι άρρωστο.
 
Back
Top