Ασθένειες Πρόληψη από ψείρες σε Budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GeorgiaZ1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GeorgiaZ1

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2023
Μηνύματα
27
Καλημέρα σας Τι κάνετε ;
Έχω ένα παπαγαλάκι μπατζι
Και το λατρευωωωω
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν μπορώ προληπτικά να αγοράσω κάτι το οποίο να το βάζω είτε στο κλουβι είτε δεν ξέρω για πρόληψη από ψείρες και όλα αυτά
Εγώ καθαρίζω και το κλουβι του και τα ξύλινα που του έχω να πατάει με νερό καυτό και μηλόξυδο
Και τα μπολακια του όλα
Αλλα θα ήθελα να ξέρω εάν μπορώ και αν χρειάζεται να βάλω κάτι παραπάνω ακόμα
Από εμένα και τον ριο φιλάκια και σας ευχαριστούμε πολύ 😁
 
Αλλα θα ήθελα να ξέρω εάν μπορώ και αν χρειάζεται να βάλω κάτι παραπάνω ακόμα

για πρόληψη από ψείρες και όλα αυτά
Εφόσον το πουλί δεν έχει παράσιτα δεν χρειάζεται να βάζεις απολύτως τίποτα. Εγώ ποτέ δεν έχω βάλει εδώ και πολλά χρόνια και τα καναρίνια μου δεν έχουν κολλήσει ψείρες ή κάποιο άλλο παράσιτο τέτοιου τύπου. Παρόλα αυτά αν βάζεις στο κλουβί χορταρικά, κηπευτικά, φρούτα κλπ καλό θα ήταν να τα πλένεις πολύ καλά γιατί δυνητικά θα μπορούσαν να μεταφέρουν παράσιτα. Ομοίως χρήσιμο θα ήταν να απέφευγες χύμα τροφή και ό,τι άλλο είναι να βάλεις στο κλουβί, πχ νέες ταΐστρες, ποτίστρες, ξυλάκια....απαραίτητο είναι να το πλένεις πάρα πολύ καλά. Ομοίως να αποφύγεις επαφή του με άλλα πτηνά, ιδίως ελεύθερα στη φύση.
 
Εφόσον το πουλί δεν έχει παράσιτα δεν χρειάζεται να βάζεις απολύτως τίποτα. Εγώ ποτέ δεν έχω βάλει εδώ και πολλά χρόνια και τα καναρίνια μου δεν έχουν κολλήσει ψείρες ή κάποιο άλλο παράσιτο τέτοιου τύπου. Παρόλα αυτά αν βάζεις στο κλουβί χορταρικά, κηπευτικά, φρούτα κλπ καλό θα ήταν να τα πλένεις πολύ καλά γιατί δυνητικά θα μπορούσαν να μεταφέρουν παράσιτα. Ομοίως χρήσιμο θα ήταν να απέφευγες χύμα τροφή και ό,τι άλλο είναι να βάλεις στο κλουβί, πχ νέες ταΐστρες, ποτίστρες, ξυλάκια....απαραίτητο είναι να το πλένεις πάρα πολύ καλά. Ομοίως να αποφύγεις επαφή του με άλλα πτηνά, ιδίως ελεύθερα στη φύση.
Σας ευχαριστώ πολύ
Ναι βέβαια το καθαρίζω πολύ καλά το κλουβι και οτιδήποτε ξύλινο επίσης
Απλά επειδή δεν ηξερα γιαυτο ρώτησα
Επειδή θέλω το καλύτερο για τον μικρό μου
Και πάλι να είστε καλά
 
Back
Top