Ασθένειες Πρόληψη ασθενειών σε καρδερίνες και υβρίδια

mollossos

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
9
Πόλη
Βόλος
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να σας θέσω κάποιες απορίες μου σχετικά με την πρόληψη ασθενειών σε καρδερινοκάναρα και σε καρδερίνες. Αυτό που θέλω να μάθω βασικά έχει να κάνει με την εφαρμογή του esb3 30% στα πουλιά αυτά. Έχω διαβάσει πολλά στο forum σχετικά με το σκεύασμα αυτό ή για διάφορα άλλα σκευάσματα. Έχω αγοράσει το εν λόγω φάρμακο δεν το χορηγώ όμως ακόμα γιατί το φοβάμαι όπως φοβάμαι όλα τα φάρμακα ακόμα κι αυτά που αφορούν εμάς τους ανθρώπους. Δεν διαπίστωσα στα πουλάκια μου τίποτα κακό ή ανησυχητικό στην συμπεριφορά τους απλά φοβάμαι για τα πουλάκια μου μην μου πάθουν κάτι και δεν τα προλάβω. Τρώνε κανονικά, πίνουν κανονικά, κελαηδούν κανονικά. Δεν τα πιάνω ποτέ για να τα ελέγξω για να μην τα αγχώσω οπότε μένω μόνο στην οπτική παρατήρηση. Δεν βλέπω(αν και άπειρος) τίποτα αλλά αναφορικά με την πρόληψη πρέπει να χορηγούμε για κοκίδια κάτι ή μόνο θεραπευτικά; Η καλύτερη φαντάζομαι πρόληψη είναι η εξέταση σε πτηνίατρο. Στην αυγοτροφή τους ( TH INDIOS ) έχω προσθέσει τσουκνίδα,ρίγανη, δυόσμο, βασιλικό, χαμομήλι και σπιρουλίνα και μια φορά τον μήνα τους χορηγώ και σκορδόνερο. Σαφώς παρέχω την απαραίτητη καθαριότητα στα κλουβιά τους.
Θέλω την γνώμη σας για το αν πρέπει να χορηγώ προληπτικά αυτό το σκεύασμα ή να μείνω σε αυτά που ήδη πράττω.

Ευχαριστώ.
 
Aντώνη, προσωπικά είμαι κατά της ''προληπτικής'' θεραπείας με φάρμακα. Σ'αυτό το θέμα οι γνώμες διίστανται. Όπως δεν θα έπαιρνα φάρμακα χωρίς να είμαι άρρωστος, έτσι νομίζω ότι δεν πρέπει να φορτώνουμε τα πουλιά με αντιβιώσεις, αν αποδεδειγμένα δεν υπάρχει θέμα ασθένειας.
 
Καλησπέρα Αντώνη,
Η πρόληψη των ασθενειών γίνεται με την υγιεινή, τους κατάλληλους χώρους, την σωστή διατροφή και τα διάφορα βότανα που σωστά προσθέτεις. Τα φάρμακα είναι για θεραπεία, δεν ωφελούν να τα χορηγούμε χωρίς λόγο. Πιο πολύ κακό κάνουν παρά καλό.
 
Καλησπέρα Αντώνη,
Η πρόληψη των ασθενειών γίνεται με την υγιεινή, τους κατάλληλους χώρους, την σωστή διατροφή και τα διάφορα βότανα που σωστά προσθέτεις. Τα φάρμακα είναι για θεραπεία, δεν ωφελούν να τα χορηγούμε χωρίς λόγο. Πιο πολύ κακό κάνουν παρά καλό.
Best answer! Ξεκάθαρα! 👍
 
θα ήθελα να σας θέσω κάποιες απορίες μου σχετικά με την πρόληψη ασθενειών σε καρδερινοκάναρα και σε καρδερίνες. Αυτό που θέλω να μάθω βασικά έχει να κάνει με την εφαρμογή του esb3 30% στα πουλιά αυτά. Έχω διαβάσει πολλά στο forum σχετικά με το σκεύασμα αυτό ή για διάφορα άλλα σκευάσματα. Έχω αγοράσει το εν λόγω φάρμακο δεν το χορηγώ όμως ακόμα γιατί το φοβάμαι όπως φοβάμαι όλα τα φάρμακα ακόμα κι αυτά που αφορούν εμάς τους ανθρώπους.
Αντώνη το ESB3 είναι ένα εξαιρετικά ισχυρό αντιβιοτικό μεγάλου φάσματος... Που καλό είναι να υπάρχει στο φαρμακείο σου... αλλά κακό να χορηγείται χωρίς λόγο.
Μπράβο λοιπόν που έχεις τις ενστάσεις σου για τη χορήγηση κάθε είδους φαρμάκου σε μας αλλά και στα ζώα μας. Η χορήγηση άνευ λόγου και αιτίας διαφόρων φαρμάκων, εξασθενίζει σταδιακά το ανοσοποιητικό σύστημα των πτηνών και αντί για καλό... μακροπρόθεσμα κάνει αφάνταστα κακό...
Δεν διαπίστωσα στα πουλάκια μου τίποτα κακό ή ανησυχητικό στην συμπεριφορά τους απλά φοβάμαι για τα πουλάκια μου μην μου πάθουν κάτι και δεν τα προλάβω. Τρώνε κανονικά, πίνουν κανονικά, κελαηδούν κανονικά. Δεν τα πιάνω ποτέ για να τα ελέγξω για να μην τα αγχώσω οπότε μένω μόνο στην οπτική παρατήρηση.
Η περιγραφή της κατάστασης των πτηνών σου δείχνουν υγεία... και όσο μπορείς καλό είναι να τα κρατήσεις έτσι... μακάρι για πάντα. Φυσικά παραμονεύουν πολλές ασθένειες και σχεδόν πάντα όταν το καταλαβαίνουμε είναι σχετικά αργά, αλλά πιστεύω πως με την τακτική και συνεχή εξ αποστάσεως παρακολούθηση κάποια από αυτά θα τα προλάβεις και δεν θα σε αιφνιδιάσουν.
Και φυσικά μπράβο που δεν τα πιάνεις... Το χέρι μας εκτός από το στρες μπορεί να μεταφέρει και ασθένειες..
Δεν βλέπω(αν και άπειρος) τίποτα αλλά αναφορικά με την πρόληψη πρέπει να χορηγούμε για κοκίδια κάτι ή μόνο θεραπευτικά; Η καλύτερη φαντάζομαι πρόληψη είναι η εξέταση σε πτηνίατρο.
Ακριβώς... Πολύ σωστά. Ακόμη και όσοι εντοπίσουν πως υπάρχουν κοκκίδια δεν είναι σίγουρο πως θα κερδίσουν τη μάχη (σπάνια γίνεται) αν δεν υπάρξει σωστή αναγνώριση τις αιτίας...
Στην αυγοτροφή τους ( TH INDIOS ) έχω προσθέσει τσουκνίδα,ρίγανη, δυόσμο, βασιλικό, χαμομήλι και σπιρουλίνα και μια φορά τον μήνα τους χορηγώ και σκορδόνερο. Σαφώς παρέχω την απαραίτητη καθαριότητα στα κλουβιά τους.
Τα βότανα που χορηγείς είναι από μόνα τους ικανά να κρατήσουν πολλές από τις ασθένειες που ανέφερες μακρυά από τα πτηνά σου και να έχουν καλή υγεία... Με την σωστή καθαριότητα μάλιστα αυτή η προσπάθεια έχει καλύτερα αποτελέσματα.
Και η σπιρουλίνα αλλά και το σκορδόνερο μπορεί να μπουν τακτικότερα στην αυγοτροφή... και μάλιστα ιδιαίτερα άφοβα... Μια φορά το μήνα λίγο μηλόξυδο στην ποτίστρα για μια μια μέρα... και όλα θα πάνε καλά...
Θέλω την γνώμη σας για το αν πρέπει να χορηγώ προληπτικά αυτό το σκεύασμα ή να μείνω σε αυτά που ήδη πράττω.
Εγώ δεν χορηγώ... ίσως δεν είμαι το ιδανικό παράδειγμα... αλλά εγώ αυτό κάνω.
Δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη του τι θα κάνεις εσύ @mollossos ... αλλά εγώ χρόνια τώρα.. έτσι κινούμαι.
 
εχω χρησιμοποιήσει προληπτικά και esb και baycox. Και tylan (πέρσι για την μαύρη τελεία). Πήγαινοντας και εγώ με το "ρεύμα" (για τελευταία φορά)
και έκανα μια τρύπα στο νερό.
 
εχω χρησιμοποιήσει προληπτικά και esb και baycox. Και tylan (πέρσι για την μαύρη τελεία). Πήγαινοντας και εγώ με το "ρεύμα" (για τελευταία φορά)
και έκανα μια τρύπα στο νερό.
Έχω πολλά χρόνια να δω μαύρη τελεία... και ελπίζω μα συνεχίσω να μη βλέπω...
 
Σας ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας. Με την ευκαιρία θα ήθελα με χαρά να σας πώ ότι το χτυπημένο από γεράκι καρδερινάκι μου είναι καλά και το κελάηδημά του καταπληκτικό, τουλάχιστον για τα δικά μου άπειρα αυτιά. Μάλιστα κατασκεύασα καινούριες κλούβες προστασίας οι οποίες είναι πανέμορφες και έτσι θα σταματήσει και η γκρίνια της γυναίκας μου για την αισθητική της βεράντας μας.
 
Σας ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας. Με την ευκαιρία θα ήθελα με χαρά να σας πώ ότι το χτυπημένο από γεράκι καρδερινάκι μου είναι καλά και το κελάηδημά του καταπληκτικό, τουλάχιστον για τα δικά μου άπειρα αυτιά. Μάλιστα κατασκεύασα καινούριες κλούβες προστασίας οι οποίες είναι πανέμορφες και έτσι θα σταματήσει και η γκρίνια της γυναίκας μου για την αισθητική της βεράντας μας.

Τέλεια... Περισσότερο προσοχή από δω και πέρα
 
Back
Top