Γενικά Πρόληψη για ψείρες σε νεοσσούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Οι νεοσσοί είναι 15 ημερών περίπου. Μπορώ σε κανά δυο μέρες να τους ρίξω chevitren ή κάτι πιο ήπιο καλύτερα;
 
Οι νεοσσοί είναι 15 ημερών περίπου. Μπορώ σε κανά δυο μέρες να τους ρίξω chevitren ή κάτι πιο ήπιο καλύτερα;
Αν έχεις ενδείξεις ναι... άμεσα.
Αν όχι, τότε θα τους βάλεις στο νέο χώρο όταν απογαλακτιστούν.
Θεωρητικά έχουμε καλύψει κάθε ανάγκη όσο είναι στη φωλιά... και οι 10 περίπου μέρες που μεσολαβούν... Δεν είναι και τόσο τραγικές σαν περιθώριο.
Να θυμόμαστε πάντα πως η υπερβολή είναι χειρότερη κάποιες φορές από την αδράνεια..
 
Μπορείς να ρίξεις λίγο πινεξ σκόνη περιμετρικά στην φωλιά αν ανησυχείς. To chevitren καλύτερα να το αποφύγεις.
 
Είδα κανά δυο νεοσσούς να τσιμπιούντε να το πω; Μπορεί να το κάνουν και για άλλο λόγο; Σαν να αυτοραμφίζοντε ένα πράγμα. Η τσόχα έχει αλλαχθεί 2 φορές και την μια φορά την είχα ψεκάσει με chevitren.Χθες που την ξαναάλλαξα δεν έβαλα.
 
Όχι η τσόχα καλή φαίνεται ούτε λερωμένη είναι.Αλλά επειδή δεν ξαναείχα νεοσσούς είναι λογικό να ραμφίζοντε σαν τα μεγαλύτερα σε ηλικία καναρίνια όπως όταν καλοπίζοντε;
 
Είδα κανά δυο νεοσσούς να τσιμπιούντε να το πω; Μπορεί να το κάνουν και για άλλο λόγο; Σαν να αυτοραμφίζοντε ένα πράγμα.
Λάμπρο μου βγάζουν τα φτερά τους! ξέρεις τι φαγούρα σημαίνει αυτό; Αν στην πτερόροια τους τρώνε 1 φορά, τώρα τους τρώνε 10! Είναι λογικό αν το σκεφτείς! 😉

Κάνε απλά αυτό:
Μπορείς να ρίξεις λίγο πινεξ σκόνη περιμετρικά στην φωλιά αν ανησυχείς.
!
Να θυμόμαστε πάντα πως η υπερβολή είναι χειρότερη κάποιες φορές από την αδράνεια..
 
Τριγύρω από τη φωλιά ή πάνω στα μικρά;
Προσωπικά και εγώ πιστεύω ότι είναι λόγω των νέων φτερών. Τώρα είμαι στη δουλειά αύριο θα ρίξω.
Πάνω στη φωλιά.
Άμα μπουν να κοιμηθούν το βράδυ θα είναι προστατευμένα...
 
Back
Top